Pazar, Temmuz 21, 2024
spot_img

Aldemir: 4+3 Gençlere Engel

Profesyonel Basketbolcular Derneği BASKED Başkanı Furkan Aldemir, beIn Sports’tan Pınar İlik Üçer’e verdiği röportajda 4+3 kuralının genç oyuncuların gelişimini engelleyeceğini söyledi.

“4+3 kuralında bence TBF’nin gözettiği iki durum var. Bunlardan bir tanesi yerli oyuncularının sürelerinin artması, bir diğeri ise yerli oyuncuların kritik maçlarda aldıkları sürelerin artması. Biz bu sezon için araştırma yaptığımızda yerli oyuncuların ortalama 72 dakika süre aldıklarını gördük. Son beş yıla baktığımızda ise yerli oyuncuların ortalama sürelerinin 77 dakika olduğunu gördük. 4+3 kuralıyla birlikte özellikle 9 oyunculu rotasyonlarla oynayan takımlar için süre alacak Türk oyuncu sayısı maksimum iki olacak, hatta iki Türk oyuncuyu aynı anda sahada görmeyeceğiz. Böylelikle Türk oyuncuların süresi ortalama 40-45 dakikalara gelecek.

Şu an (5 yabancılı sistem) halihazırda 7 oyuncunun paylaştığı 77 dakika, yedi yabancıyla birlikte 40-45 dakikaya düşecek. Bu kural, süreleri gerçek anlamda geri çekecek. 4+3 sistemi hem yerli oyuncuların sürelerinin düşeceği, hem de sorumluluk alma tarafında beklentilerin karşılanamayacağı bir sistem olacaktır. Dolayısıyla biz yerli oyuncuların azınlıkta kalacağı 4+3 sistemini kesinlikle desteklemiyoruz. Bu durum, genç oyuncuların gelişimini de engelleyecek. Bundan böyle takımlar, genç oyuncu yetiştirmektense hazır 2-3 yerli oyuncu alıp bu oyuncuların üzerinden yerli rotasyonunu çevirmeye çalışacaklar.”

7 YORUMLAR

 1. Ben de herkes gibi Türk oyuncuları desteklemek isterdim ancak birisi Türk oyunculara gercekleri anlatmalı sıradan istatistikleri olan hatta 10 dakika ortalama ile oynayan bir oyuncu 500 bin dolar isterse bu olmaz.oyuncunlar basketbol ekonomisinin bu kadar büyük olmadığını anlamalı. İtalya Almanya gibi ulkerlere bir baksınlar hangi ve gerçek dünyaya donsunler, bir çoğunu çok yakında TBL de göreceğiz. Hiç bir bsl kulübü 3-5 sayı ortalaması olan bir oyuncuya 100 bin dolar bile ödemek istemez

 2. Ozan,a cevap nba oynamış ncaa de üst düzey basketbol eğitimi almış fiziksel ve kas yapıları ile beyazlardan 3 gömlek üstün siyahi oyuncularla sadece kendi yetenek ve çabaları ile bir yere gelmeye çalışan kulüpleri tarafınfan bireysel hiç bir destek görmeyen yerli oyuncular performansla mı rekabet edecek? 4+3 kuralı geyiriyorsan kıta dışı 2 yap bizim çocuklarda beyaz avrupalılar ile rekabete rahat rahat girerler.avrupada kıta dışı sı ırlaması var bizde neden yok?

  • Madalyonun bir yüzünü gayet güzel ifade ettin Sayın Deniz. Diğer yüzü ise işin mental tarafıdır ki orası tam rezillik… Türk oyunculara hedef gösteren, gösterebilen de yok! Bildikleri tek kariyer “BSL’de bir takıma kapağı at yabancıların gölgesinde kariyerini tamamla” Kendi yolunu açmaya çalışan çıkarsa sürekli baltalanıp dışlanıyor. Olur ya kurdukları çarka birileri çomak sokup düzenlerini bozmasın! Bu yüzden topu birden zülfüyâre dokunmamak adına çevresinde dolanıp kem küm ederek rollerini oynuyorlar!…

  • 10 yaşında çocuk bile bu yorumu yapmaz
   avrupa’da siyahi oyuncu yok mu? fransa neredeyse tamamen siyahi oyunculardan kurulu.
   yunanistan ve almanya’nın en iyi oyuncusu siyahi
   Üstelik ncaa i bu kadar gözünde büyütme. eğer kendi kendilerine yetebilselerdi NIL kuralıyla tüm avrupalılara gözlerini dikmezlerdi.

   ne kadar sacma ve ırkçı bir öneri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler