Perşembe, Temmuz 25, 2024
spot_img

BSL’de 4. Haftanın Analizi (Erdi Özten)

REEDER SAMSUNSPOR: 67 – ALİAĞA PETKİMSPOR: 81

 • Petkim oyun başında Samsun’un agresif ikili oyun savunmasına karşı topu iyi çevirerek organizasyon içerisinde bulduğu pozisyonları skora dönüştürürken, hücum ribaundları ve geçiş oyunlarında da fark yarattı. Crawford’un adamına atak eden Petkim’de Zoriks organizasyonda, Thomas skorda öne çıktı. Samsunspor ise kısalarının iyi başlamadığı oyunda Göktuğ’un şutundan alınan riskleri cezalandırması ile skora tutunmaya çalıştı ama hücumda istedikleri yüzdelere ulaşamayıp, geri koşu savunmasında yaşadıkları sıkıntı oyunun tamamını etkileyecek bir skor avantajını Petkim lehine ortaya çıkardı. Zoriks’in yorgunluk ve rotasyonla beraber toptan uzaklaşması Petkim hücumlarını negatif etkilerken, geçen haftanın benzeri bir şekilde Mahir hücum ribauntları ile ciddi katkı sağladı. Samsun ise Engin’in 3 numarada olduğu bölümdeki fiziksel avantajını çembere yakın kurgularla skora dönüştürüp oyunun ritmini lehine çevirdi ama kısaların düşük performansı oyuna ortak olmalarını engelledi.
 • İkinci yarıya yine sırtı dönük oyunlar ve savunma dengesini bozup çembere atak ederek başlayan Samsun’a karşı; forvette 4 numara ile oynanan boş köşe ikili oyunları sonucu Aldridge ile ters eşleşmelere atak eden Petkim tekrar kontrolü eline geçirdi. Bu bölümde yine özellikle Crawford’un tuttuğu oyuncu üzerinden adam değişmeye zorlayıp, istediklerini aldılar. Ev sahibi ekip Mooney ve Henry’nin beraber oynadığı bölümde oyuna ortak olmaya yaklaşırken; Petkim ters eşleşmeleri kısaların 1×1’leri üzerinden kurgulayıp, pas adedini azaltarak hücum ritmini kaybetti. Son bölümlerde ise oyunun iki tarafında da gününde olmayan Crawford’un top kayıplarıyla hücumlardan boş dönen rakibine karşı Zoriks&Efianayi ile oyunu kontrol eden Petkim deplasmanda kazandı. Ev sahibi ekip Crawford&Levi ikilisinin 15 sayıda kaldığı günde maç boyunca istediği hücum ritmini bulamadı. Petkim ise sert ve organize başlangıcının ödülünü aldığı 17 sayılık ilk çeyrek farkını, oyunun devamında belli seviyelerde koruyarak arka arkaya ikinci galibiyetini aldı.

ÇAĞDAŞ BODRUM SPOR: 89 – DARÜŞŞAFAKA LASSA: 73

 • Bodrum önceki maçlara göre daha dar rotasyonla oynayıp, baştan sona öne götürdüğü maçı kazanarak ilk galibiyetini aldı. Oyuna Ahmet’in yanına Moore’u 4 numarada başlatan ev sahibi Warren&Artis ikilisini beraber kullandı. Ahmet ile içeriden, Warren ile dışarıdan etkili oldukları bölüme karşı Daçka ikili oyunlarda üretken başlamadığı bölümde çıkış oyunları ve geçiş oyunlarından skor aradı. Forvette oynanan ikili oyunlarda ters taraf yardımlarını zorlaştıracak yerleşim ve hareketlenmeler ile Ahmet’i besleyen Bodrum Spor, düzen içerisinde daha verimli bir görüntü verdi. Berk&Withers ikilisi ile çift 4 denemesi yapan Daçka istediğini alamazken, Ahmet’in fark yarattığı Bodrum skor farkını açmaya devam etti. Johnson’u 4e kaydırdığı bölümde 4-5 ikili oyunları ile hücumu çeşitlendiren ev sahibi genel olarak devrenin karar vericisi konumundayken Daçka doğru 5’i bulmaya çalıştı.
 • İkinci yarıya hücumda daha iyi başlayan Daçka, Allmann&Timma’nın skor katkısıyla oyuna ortak oldu. Bodrum ise daha çok dış atışlar üzerinden çözüm üretmeye çalıştığı bölümde düşük yüzdeler ve verilen açık saha fırsatları ile ilk devrede ki ritmini bulamadı. Oyunun dengede gittiği bölümde Hakan’ın sırtı dönük oyunlar üzerinden yardımları doğru okuyarak yaptığı servisleri yüzdeli şekilde cezalandıran ev sahibi skor farkını tekrardan açtı. Son çeyrekte Daçka çembere yakın oynadığı bölümlerde daha üretkenken, Allmann&Jones&Withers üçlüsünün yay gerisinden 1/14 ile toplamda 20 sayıda kaldıkları günde farkı kapatmak için düzen dışı zorlama dış atışlarla istedikleri sürekliliği yakalayamadılar. Artis’in oyun kontrolünü alarak hem skor hem asist anlamında verdiği iyi performansla kontrolü bırakmayan Bodrum Spor ise Ahmet eklemesiyle oturan kadro yapısını, Warren&Artis’in blok olarak daha fazla sahada kalmasının da etkisiyle kuvvetlendirerek istediği galibiyete ulaştı.

BEŞİKTAŞ: 79 – YUKATEL MERKEZEFENDİ BELEDİYE BASKET: 58

 • Beşiktaş maça farklı isimlerden aldığı skor katkısı ile başladı. Denizli ise rakibinin yüksek ve agresif ikili oyun savunmasına karşı kısa devrilmelerle Oturu’yu bulduğu dönemde istediği pas akışını ve yüzdeleri yakalayamadı. Ev sahibi ekip boyalı alana yaptığı penetreler üzerinden hem dışarıdan hem de hücum ribauntları ile içeriden skor üretirken, Denizli’de Hudson&Vrenz’in dış atış katkısıyla skordan kopmadı. Oyunun devamında Beşiktaş ters eşleşmeleri kullanarak skor bulmaya devam etti, Denizli ise çembere atak ederek oynadığı bölümlerin ödülünü hem skor hem de serbest atış çizgisine giderek aldı. Fiziksel olarak büyük 5’lerin avantajını hem hücumda hem de savunmada kullanarak ivmelenen ev sahibi, uzunlarının sırtı dönük 1×1’leri ile çeşitlendirdiği hücumlar neticesinde devre sonunda skorda ciddi fark elde etti.
 • İkinci yarı genel olarak Beşiktaş savunma sahasındaki sertliği, hücumda çembere yakın atışlarla birleştirerek kontrolünde geçirdi. Denizli ise bu sertlik karşısında çember etrafında istediği yüzdeleri bulamazken, dış atış denemelerinde de düşük yüzdelerde kalarak farkın açılmasını engelleyemedi. Son çeyrek iki takımda düşük yüzdelerde kalırken, skor ev sahibinin kontrolündeydi. Beşiktaş savunma kaynaklı bir galibiyet daha elde ederken; maç boyunca ters eşleşmeleri verimli kullanıp, beraberinde ortaya çıkan fiziksel avantajı hücum ribauntlarına dönüştürerek iç sahada bir galibiyet daha elde etti. Denizli ise Pecarski/Robinson değişikliğinden de istediği yabancı katkısı alamadığı günde oyunun içerisinde kalmak için ciddi efor sarfetti ama hücumda ki düşük yüzdeler oyuna ortak olmalarını engelledi.

PINAR KARŞIYAKA: 100 – TÜRK TELEKOM: 80

 • Telekom Karşıyaka’nın agresif ikili oyun savunmasına karşı yüksek ikili oyunları kullanıp, iyi hücum ederek başladığı oyunda skor avantajını elde ederken Karşıyaka ise dış atış denemelerinde istediği yüzdeleri yakalayamadı. Ev sahibi çembere giderek hücum dengesini bulmaya çalıştı ama ters eşleşmeler sonrası yardımları yüksek yüzdeyle cezalandıran Telekom kontrolü bırakmadı. McCollum’un skorer oyunuyla yükselen enerjiye Martin&Vernon eşlik ederken, Telekom rakibin ivmesini acele atışlarla kırmak istedi ama kontrolü kaybetti. Hücum ritminin kaybolmasıyla savunma direnci aşağı düşen rakibine karşı McCollum’un ikili oyunları ile üretmeye devam eden Karşıyaka skorda ciddi fark yakaladı. Bu bölümde farklı savunma denemelerine rağmen Vernon’un ikili oyun sonrası devrilmelerine çözüm üretemeyen Telekom, periyodda 32 sayıya izin vererek devreye 19 sayı geride girdi.
 • İkinci devrede skor Karşıyaka’nın kontrolünde geçerken, fark 15’lerin altına inmedi. Hücumda yüksek yüzdeyle oynayan Telekom savunma sahasında ise Karşıyaka’nın geçiş oyunları ve dış atış isabetlerine engel olamadı. Açılan farkın etkisiyle son çeyrek Karşıyaka’nın kontrolünde devam etti ve ev sahibi iç sahada 2/2 yaptı. Oyuna tempolu hücumlarla, topu paylaşarak başlayan Telekom hücumda ritim bulan rakibine aynı şekilde cevap vermeye çalıştığı 2. Çeyrekte oluşan farkı maç boyunca kapatamadı. Karşıyaka ise ikinci çeyrekte sahanın her iki tarafında da domine ederek kırdığı maçı, Hillard/Brown değişiminden pozitif sonuç aldığı günde farklı kazandı.

TOFAŞ: 77 – MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: 89

 • Genel olarak dengede giden ilk bölümde; Manisa, Tofaş kısalarının yumuşak savunma başlangıcını kullanıp çembere yakın skor üretirken, ev sahibi ise dış atışlarla skorda kaldı. Tofaş, Sakic/Tolga/OBrien 3lüsü ile daha önce ki haftalarda denediği varyasyonları kullanırken; Manisa çok alışık olmadığı 3 uzun Terry/Luther/Baki ile sahada kalıp, ters eşleşme olasılığını minimuma indirmeye çalıştı. Tofaş çembere daha yakın oynadığı çeyrekte skor üreterek öne geçti ama oyun temposunu yükseltmeye çalışırken yapılan top kayıpları neticesinde Manisa skor gücü yüksek oyuncularının dış atışları ile ceza keserek durumu dengeledi.
 • İkinci yarıya iki takım da savunma konsantrasyonu düşük başlarken, Cruz’un ikili oyun savunmasında sorun yaşayan Tofaş adam değişme savunmasına geçti. Bu noktadan sonra Russell başta olmak üzere çok yüksek yüzdelerle oynayıp farkı açan Manisa, Terry’nin de devreye girmesiyle kontrolü ele geçirdi. Tofaş aradığı 5’i bulmaya çalışıp, farklı kombinasyonları denerken istediği ritmi bulamadı. Son çeyrekte Manisa yine Russell başta olmak üzere yüksek yüzdeli dış atışlarla rakibinin direncini kırarken, Tofaş’ta OBrien çembere yakın oynayarak skor üretti. İstediği dış atış ritmini bulamayan Tofaş, 5 kısaya dönerek arayışlarına devam etti ama savunmada çok kolay eksilmeleri oyuna ortak olmalarını engelledi. Manisa daha az asistle oynadığı maçı, Russell başta olmak üzere bireysel yeteneklerinin üretimleriyle kazanmayı başardı. Tofaş ise farklı 5’lerle enerji ve oyun gücünü maç boyu aradığı günde özellikle ikinci yarıdaki düşük savunma performansı ile kazanacak noktaya gelemedi.

ONVO BÜYÜKÇEKMECE: 75 – BURSASPOR INFO YATIRIM: 70

 • Bursaspor’un geçiş oyunları üzerinden skor bularak başladığı oyunda ev sahibi ekip istediği pozisyonları üretemedi. Perez ikili oyunları sonrası Yesukan&Upson ile isabet üretemezlerken, periyodun genelinde Leon ve Emircan’ın skor katkısıyla oyunun içerisinde kalmayı başardılar. Kısa devrilme sonrası ters taraf 2×1’lerini kullanan Çekmece Leon’un köşeden yaptığı katlarla skor bulurken, deplasman ekibi ise özellikle dışarıdan iyi yüzdelerle başladı. Oyunun devamında iki takımda basit top kayıpları ile hücumda organize olamazken, Reed çaldığı toplar ve yarı sahada ki üretkenliği ile takımı adına momentumu değiştiren isim oldu. Bursa Floyd’u istediği şekilde kullanamayıp, hücumda geçen haftalara benzer bir üretim sorunu yaşadı. Yaptıkları basit top kayıpları neticesinde verdikleri kolay sayılar ile de kendileri için yüksek bir rakama izin vererek skorda geri düştüler.
 • İki takımın da hücumda organize olamayıp çok sayıda top kaybı yaptığı bölümde bariz bir üstünlük oluşmazken, Bursa çeyrek başında ki dış atış performansının da etkisiyle skora bir adım yaklaştı. Çekmece Ray’in kötü tercihleri ve Perez’in çembere bakmadan oynamasının etkisiyle Reed’in yanına ikinci skoreri bulamayarak oyunu koparma şanslarını değerlendiremedi. Deplasman ekibi ise oyuna ortak olduğu son bölümde savunmada iletişim kaynaklı hatalarla kolay sayılara izin vererek galibiyet şansını yakalayamadı. Deplasman ekibi ikinci yarıda 32 sayıya izin verdiği iyi savunma performansına rağmen yarı sahada üretkenlikten uzak performans nedeniyle galibiyeti elde edemedi. Ev sahibi ekip ise Reed dışında çift haneli skor üreten isim bulamadığı ve yaratıcılık problemi yaşadığı oyunu, hem savunma gayreti hem de son bölümü daha iyi oynaması sayesinde kazanarak evinde çok önemli ikinci galibiyetini elde etti.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ: 80 – ANADOLU EFES: 87

 • Oyuna her iki tarafta da daha yüksek enerji ile başlayan Bahçeşehir; tempolu hücumlarla skor üretirken, Efes ise organizasyondan uzak ve top kayıpları ile başladığı bölümde skorda geri düştü. Ters eşleşmeleri doğru işleyen ve hücum ribauntları noktasında da ciddi üstünlük sağlayan Bahçeşehir’e karşı Efes ise Bouteille ve Cavanough’a atak ederek pozisyon üretmeyi amaçladı. İkinci çeyrekte savunma sertliğini arttıran Efes’e karşı erken ve düzen dışı atışlarla ritim kaybeden Bahçeşehir, savunmada da geçtiğimiz haftalara benzer bir kırılganlık gösterince fark açıldı. Erkan’ın hem açık saha enerjisi hem ters eşleşmeleri kullanıp etrafına yarattığı pozisyonlarla ön plana çıktığı Efes 31 sayı ürettiği çeyrek sonunda skor farkını yakalayarak devreye girdi.
 • 3. Çeyrekte maç başına benzer yüksek tempolu hücumlar ve ciddi akıcılığın yanında topu iyi paylaşan Bahçeşehir, yetenekli isimlerinin ritme girmesiyle farkı kapadı ve öne geçti. Bu bölümde geçiş oyunları ve hücum ribaundu noktasında yine ağır basarlarken, Efes ise yine maç başına benzer düşük enerjili oyununun karşılığını skorda geri düşerek aldı. Çok fazla git gelin olduğu maçın son çeyreğinde ise Efes 16-0’lık seri ile oyunu tamamen kendi kontrolüne aldı. Bir ve üçüncü çeyrek toplam skorunda 59-31 Bahçeşehir öndeyken, iki ve dördüncü çeyrek skoru ise 56-21 Efes lehine oldu. Deplsman ekibi savunma sertliği üzerinden aldığı momentumu, Jones’un hücumdaki performansı ile birleştirip kazanmayı başardı. Bahçeşehir ise ikinci ve dördüncü çeyrekte, hücumda üretemedikçe savunmada kırıldı ve verdiği ciddi seri ile skorda geri düşerek sahadan mağlubiyet ile ayrıldı.

GALATASARAY EKMAS: 62 – FENERBAHÇE BEKO: 74

 • Galatasaray maça Halilovic-Motley eşleşmesindeki olası dezavantaj ve Samet’in yokluğundan dolayı çift 4 numara ile başlarken, ters eşleşmeleri Sadık-Martin üzerinden kullandıkları dönemde hücumda daha efektif bir görüntü verdiler. Savunma sahasında ise hücuma göre daha düşük konsantrasyonla başlayan rakibine karşı boyalı bölgeden rahat skor bulan Fenerbahçe oyunu dengede götürdü. İki takım da rotasyona girdiği bölümde savunma sertliğini arttırırken, hücum ritimlerini kaybetti. Fenerbahçe Buğrahan’a atak etmeye çalışırken, Galatasaray’da Melih’in adamı üzerinden pozisyon üretmeye çalıştı. Kısaların ciddi üretim sorunu yaşadığı oyunda alternatif opsiyonlar arayan Galatasaray, Göksenin’in sırtı dönük oyunları üzerinden istediğini belli ölçüde alarak devreye girerken skora yaklaşmayı başardı.
 • İkinci yarıya savunma sahasında daha yüksek enerjiyle başlayan Galatasaray yarı saha hücumunda üretmekte zorlandı ama geçiş oyunlarından bulduğu sayılarla öne geçti. Fenerbahçe hücumda Motley’i kullanmaya başlayıp daha dengeli hücum ettikçe savunma sahasındaki standardını oturturken, Galatasaray’ın yarı saha hücumunda ki üretim problemi artarak devam etti. Hızlı hücum sayılarıyla farkı açan Fenerbahçe yakaladığı seri ile oyunu kontrolüne aldı. Galatasaray 5 yabancısının 19 sayıda kaldığı ve son çeyrekte 12 sayı atabildiği maçta girdiği skor üretme krizini çözemeyerek oyunu dengeye getirme şansını elde edemedi. Fenerbahçe ise çift maç haftasından sonra oynadığı derbiyi oyunun belli bölümlerinde vites arttırarak kazanmasını bildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler

zonguldak bireysel terapi
zonguldak psikolog