Cuma, Mayıs 24, 2024
spot_img

Ernak: Ligin Kalitesi Kötüye Gitti

Türk Telekom Koçu Selçuk Ernak sezonun değerlendirmesini yaparken, inişli-çıkışlı bir grafik sergilediklerini söyledi. Ligdeki basketbol kalitesinin kötüye gittiğini öne süren Ernak yeni yerli ismin çıkmamasının da üzücü olduğunu ifade etti.

2 AY 3 YABANCIYLA OYNADIK

 • Telekom’a gelmeden önce takımla ilgili bir fikrim vardı ancak geldikten sonra daha derin bir resimle karşılaştım. İlişkilerde, takım kimyasında büyük zorluklar vardı. Bazı parçaları ayırıp, bazı parçaları ekleyerek hem saha içinde, hem saha dışında havayı temizlemeye çalıştık. Tabii teknik yeterlilik konusunda da sorunlar vardı. Sonuçta inişli-çıkışlı bir sezon yaşadık, 2 ay boyunca 3 yabancıyla oynadık, sonrasında toparlanıp Eurocup’ta 9’da 7 yaptık. Ancak ligi de birlikte götürecek kadro zenginliğine sahip olmadığımız için zorlandık. Şimdi ise play off şansımızı sürdürmek için erteleme maçlarının sonuçlarını bekleyeceğiz.

MÜCADELE ŞART

 • Benim basketbol anlayışımda savunma ve mücadele her zaman ön planda olmuştur. Buradaki oyuncuların alışkanlıları bu doğrultuda değildi. Daçka’da mücadelecilik ile bütçenin üzerinde iş yapmıştık. Burada onu tam anlamıyla yakalayamadık.

SIRTIMI TÜRK OYUNCUYA DAYARIM

 • Zor günde sırtımı Türk oyuncuya dayamaktan yanayım, bundan da hiç vazgeçmeyeceğim. Yabancılar eksikken Türkler’in verdiği reaksiyondan memnunum ama onlardan daha fazlasını bekliyorum.

LİGİN KALİTESİ KÖTÜYE GİTTİ

 • Ligde kimyası, iş ahlakı iyi olan takımlar başarılı oldu ama genel olarak basketbol kalitesi kötüye gitti. Bazı takımlar yabancı seçiminde şanssızlıklar yaşadı, bazıları
  çalkantılar yaşadı ama sonuçta lig zevksiz, boyutsuz, klişe ezberci basketbola sahne oldu.

YENİ YERLİ ÇIKMADI

 • Türkler ise sezonu kötü geçirdi. Her sene 5-6 yeni isim çıkardı, bazı oyuncular sezonu iyi geçirse de yeni yerli oyucu çıkmadı.

5 YORUMLAR

 1. Dış güçler, lobiler vs. komplo teorilerine kafayı takanların tuhaf yorumlarını bir tarafa bırakırsak, ligde kayda değer süre almayı başarabilen Türk oyuncuların ciddi bir istikrar sorunu var, özellikle sezonun başında sadece ligde değil Avrupa kupası maçlarında da umut vaat eden istatistiklerle başlayan birkaç yerli oyuncu devamını getiremedi, süre alabilecek seviyeye gelemeyen yerliler zaten çoğunluğu oluşturuyor. Sonuç olarak şu anda yerli oyuncu havuzu son 30 yılın en düşük profillisi, Alperen’i hariç tutarsak buna NBA’dekiler de dahil maalesef.

 2. Hiçbir oyuncu oynamadan,hata yapmadan öğrenemez, gelişemez, yetişemez ve bu da bir süreç istiyor,çok yetenekli oyuncular hariç onlar da müstesna zaten. Ayrıca 5 yabancı hakkı var diye illa her takımda 5 yabancı olmak zorunda da değil.

 3. Yerli oyuncular iöin süre almak ve hata yapma lüksünden bahsediliyor,
  O oyuncular bunu önemsiyor ise süre alabileceği takım yada liglerde oynasın öyleyse.
  Beyefendiler hem paraya tamah edecek hemde onlarca milyon euroluk takımda 10-12 yabancılı takıma gelip sırf yerliyim diye oynamayı bekleyecek, yok öyle yağma.

  • Yabancılar hata yapmıyor mu veya yapmaz mı?
   Hata elbet olacak bunun neresi lüks? Yabancıların kötü oynaması yüzünden kaybedilen onlarca maç izledik,izliyoruz. O hataları Türk oyuncular da yapsın maçları biraz da onlar kaybettirsin. Yabancıya gösterilen tolerans, sabır niye Türk oyunculara yok? Nedir bu yabancı oynatma ve parlatma merakı? Her önemli topu onlar kullanırsa kim nasıl tecrübe kazanacak, seyrederek tecrübe kazanılır mı?Oynamak isteyen oyuncu kendini geliştirecek,
   rekabete hazır olacak orası öyle ama iyi çalışıp da oynatılmayan oyuncunun da hakkı yenmeyecek, şevki kırılmayacak. Yerli ve yabancı piyasasını arttıran da kulüplerdir başkası değil, 250-300 bin euro,dolara oynayan oyuncuyu 3-4 katı paraya vergilerini de kulübün ödediği şekilde transfer ederlerse, yerli kontenjanı da olursa ve belli bir seviyede Türk oyuncu da az olunca onlarca milyon euroluk takım da olursun haliyle.

 4. Ligin kalitesi kötüye gittiyse bunda sırtını yabancı oyunculara dayayan,en kritik anlarda onları sahada tutan şutları onlara kullandıran Türk koçların da payı yok mu? Rekabet ortamı ve adalet olmalı, sırf yerli diye bir oyuncu oynamamalı ama sırf yabancı diye de vasat oyuncu transfer edilmemeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler