Salı, Mayıs 28, 2024
spot_img

SON DAKİKA… TBF 4+3’ü Önerdi

BSL Lig Kurulu’nda önümüzdeki sezon uygulanacak yabancı statüsü konusunda farklı öneriler tartışıldı.

Kulüplerin büyük bölümü yerli oyuncu havuzunun dar olması nedeniyle kadrodaki yabancı sayısının artması yolunda görüş bildirdi. Halen 5 olan yabancı sayısının 4+2 olarak değiştirilmesi önerisiyle başlayan tartışmalar sonucunda TBF’nin önerisiyle 4+3 formülü gündeme geldi ve büyük çoğunluk tarafından kabul edildi.

TBF Yönetimi, Lig Kurulundaki eğilimi değerlendirip yabancı statüsü konusundaki kararını verecek. TBF 4+3’ü onaylarsa sahada en fazla 4 yabancı bulunacak ancak maç kadrolarında 7 yabancı bulunabilecek.

DİĞER ÖNERİLER

 • Play-in uygulaması
 • Rakip seyirci yasağının kaldırılması
 • All Star otganizasyonunun yapılması

10 YORUMLAR

 1. Maç kadrolarında 7 yabancı oyuncu olursa Ziyaettin gibi çocuklar nerede,nasıl yetişir? Yabancı oyuncular maç sırasında kendi aralarında değişir durur iki yerli de kendi aralarında,oldu bitti nasılsa takımlar maçları büyük oranda 8-9 oyuncuyla oynuyor! Ondan sonra da İzlanda maçındaki gibi son saniyede şansa maç kazanılır ki o şutu da milli takım koçunun devşirme olduğu için bir zamanlar eleştirdiği genç oyuncu attı! Maç kadrolarında 7 sahada da 4 yabancı kabul edilemez, toplamda 5 yabancı (aslında eskisi gibi 1-2 yabancı olmalı da hayal tabii) ve sahada da 2-3 yabancı olmalı yoksa zaten az olan Türk oyuncu sayısı daha da azalır ve takım bütçeleri mevcut ekonomik ortamın ve döviz kurunun daha da kötüye gideceği belliyken iyice yönetilemez hale gelir. Hal böyle olunca da istenen kriterlere uygun yabancı da bulunamaz çünkü o kriterlere haiz olanlar da belli bir rakam ve üstünü yani her kulübün bütçesinin yetmeyeceği rakamları talep ediyorlar. Yerli oyuncu havuzunun dar olmasının sebebi yine kulüpler zira Türk oyuncu yetiştirme ve geliştirme ile uğraşacaklarına onlara daha çok süre ve şans vereceklerine gidip daha ucuza hazır yabancı oyuncu alma derdindeler. Özellikle Efes ve Fb’deki Türk oyuncular eurolig’de süre alamıyor böyle olunca da sadece Bsl’de oynayan figüran hale geliyorlar bu da ülke basketbolunu ve milli takımı etkiliyor. Melih, Şehmus, Metecan,Burak,Doğuş,
  Rıdvan vb, bu çocuklar para için oralarda bu haksızlığı kabul edeceklerine gitsin Manisa, Denizli vb kulüplerde oynasınlar hem kendi hem de kulüpler gelişir hem de ülke basketbolu ama kimse İstanbul, İzmir, Ankara’dan başka yerde oynamak da istemiyor bu da başka bir gerçek. Ayrıca 2024 yılında hala rakip seyirci yasağının var olması da güya spor ülkesi olan Türkiye’ye yakışıyor mu?

 2. Play-inn rekabeti arttırır hatta düşme potasına bile uygulanabilir, All-star Ankara veya İstanbul ‘da oynatılacaksa hiç yapılmasın… Yabancı sınırı ise beni ilgilendirmiyor artık, saçma sapan şekilde yıllar geçti!??? TBF gençlerden veya milli takım için düzgün süre alabileceklerden(BAŞTA ŞEHMUS)bir takım kursun ve bunların maaslarinin çoğunluğunu. ödesin kuluplere, ayrıca Efes ve Fb’de(ücretini bu kez kendileri ödesin Madar gibi potansiyel oyuncular da olabilir) elde kalan birer yabancı olmak üzere olabilir 4 yabancılı bir takım kursun amma velakin hem ligde hem Adriyatik Ligi’nde yer alsın!!! Koç olarakta Milli takım yardımcı koçunu ve ekibini koysun!!! Yabancı sınırını ne yaparsa yapsın…

 3. Eyyyyyyyy sevgili yorumcu. Bugün Göktuğ gibi milli takımda oynayamayan genç bir oyuncu bile yıllık 20 milyondan ağzını açıyorsa, takımlar kulübede oturtacağı Türk oyuncuya 600-700 bin dolar verecekse varsın olsun yetişmesin sporcu. Sen maç sonunu oynatamayacağın, risk alamayacağın bir oyuncuya bu parayı verir misin??? 150-200 bin dolarlara canavar gibi amerikalılar var her yerde.
  En başta sporun kanını emen menajerlerden nasıl kurtuluruz onu konuşalım. Bu yüksek giderler ile takım kalmayacak yoksa…

  • 150-200 bin dolara canavar gibi Abd’li kim mesela? Yabancı oyuncular sayesinde kaybedilen onlarca maç var, aynı hataları Türk oyuncular yapsın onlar maçı kaybettirsin biraz da olmaz mı? Oynamayan, oynatılmayan oyuncu nasıl gelişecek? Elin adamına normalden 3-4 katı para verirken iyi de geleceği ve potansiyeli olan Türk oyuncuya 20 milyon TL çok mu? Fb, Pana’da 500 bin euroya oynayan Papagiannis’e 1,5 milyon euro verdi, bu kadar ciddi fark normal mi peki? Aynı şekilde Efes,250 bin dolara oynayan Jones’a iki katını verdi,vergileri bile kulüpler ödüyor. Göktuğ, o parayı isteyebilir ve veren de varsa gider eğer o paranın hakkını veremezse de bir daha o meblağı talep edemez. Türk oyuncuların maç sonunu oynayamaması da kulüp yönetimleri ve koçlara sorulacak soru, eğer Türk oyuncular yabancılar kadar çalışıp da hakları yenilip olması gerektiği gibi şans verilip de oynatılmıyorsa, haksızlık varsa bunun suçu kimin? Menajerler ciddi sorun doğru da aynı durum Avrupa’da niye sorun değil de burada sorun onu da düşünmek gerek. Ayrıca yüksek giderler sözde ucuz yabancı ile çözülür mü?

 4. Pess gerçekten bu karara… Türk oyuncuların gelişimi için en fazla 5 yabancı olmalıydı,3+2 kabul edilmeliydi,3 yabancı+2 Türk ve kadroda 5 yabancı, 7 Türk oyuncu olmalıydı..Ama sadece kulüp başarısı düşünülüyor.Türk oyuncular süre almazsa eğer nerede gelişecek ey TBF????

 5. 4 tamam da, +3’ün nedeni malum Avrupa kupaları, yerli oyuncular Avrupa maçlarında kontenjansız bileğinin hakkıyla formayı ve süreyi kapmak zorunda, birkaç istisna hariç bunu yapabilen yerli oyuncu çıkmıyor, bu seviyede yerli oyuncu çıkaramadıktan sonra isterseniz rakamlara formüllere takla attırın, değişen bir şey olmaz. Ve ayrıca rakamlara, formüllere takla attırarak da oyuncu yetişmez, asıl çareyi başka yerlerde aramak gerek.

 6. 85 Milyon nüfusta YERLİ OYUNCU HAVUZUNUN DARLIĞI’ndan “bahsettirenler” sizin AYMAZLIKLARINIZ bitmeyecek, devam. Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar…. YABANCI BESLEYİN. Ha TBF’nin arslan parçaları hiçbiriniz üstünüze alınacakmısınız? Tabiiki de HAYIR:)). Paracıkları konuşturanlar!!!! ya siz, tabii kide HAYIR:))

 7. çok doğru karar. oynayamayan oyuncu oynamak için anadolu’ya açılırsa rekabet artar daha güzel bir lig seyrederiz. ben anadolu’da oynamam diye oyuncu da para kazanamayacağı için avrupa’ya gider. en azından doğru antrenman doğru hayat şekli görmüş olur. böylece hem kendini hem çevresindekileri geliştirir. konfor alanında çıkmayı öğrenir. tbf uzun süre sonra çok doğru karar almış. kendilerini tebrik ederim.

 8. Kararı alanlar yıllardır feryat eden bizlerle alay etmek için olacak daha da beterini yaptılar. Karar vericiler, bu kararı zorlayan ve Türk oyuncu azlığından şikayet eden kulüpler ve turgay gibi bu rezaleti anadolu demagojisi ile alkışlayanlar, alın o anadolunuzu da, kulüplerinizi de pılınızı pırtınızı da çekin gidin karadağa mı, Makedonya’ya mı İzlanda’ya mı Grönland’a mı Malta’ya mı artık neredeyse gönlünüz çekin gidin oraya, siz de rahatlayın, biz de rahatlayalım, ne işiniz var bu bir türlü beğenemediğiniz ülkede, buranın liginde ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler