Pazar, Temmuz 21, 2024
spot_img

TÜBAD’dan Alimpijevic’e Kınama

TÜBAD bir açıklama yaparak, Bursaspor maçındaki davranışından dolayı Beşiktaş Koçu Dusan Alimpijevic’i kınadı.

Açıklama şöyle:

“Saygıdeğer Basketbol Camiası ve Kamuoyu,

27 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’da oynanan Beşiktaş Emlakjet-Bursaspor Info Yatırım basketbol maçı sırasındaki davranışlar, Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği olarak bizleri derinden üzmüş ve endişelendirmiştir. Sporun ve özellikle basketbolun ruhu, fair play prensipleri ve etik kurallar üzerine kuruludur. Bu değerlere uygun olmayan her türlü davranış, hem sporun, hem de antrenörlük mesleğinin saygınlığına zarar vermektedir.

Beşiktaş Emlakjet Basketbol takımının başantrenörü Sayın Dusan Alimpijevic’in, Bursaspor Info Yatırım’ın yedek sıralarına yönelik hareketi, spor etiğiyle bağdaşmayan, saygısız ve seviyeyi düşüren bir davranış biçimidir. Basketbol sahası, sadece müsabakaların oynandığı bir alan değil, aynı zamanda spor insanlarına örnek olunması gereken bir platformdur.

Antrenörler, sadece teknik bilgi ve beceriye sahip olmakla kalmamalı, aynı zamanda etik değerlere uygun davranışlar sergileyerek bütün spor insanlarına örnek olmalıdırlar. Sn. Alimpijevic’in gösterdiği davranış, genç antrenörlere olumsuz bir örnek teşkil etmekte ve spor etiğine aykırı bir tutum sergilemektedir.

Unutulmamalıdır ki, antrenörlerin davranışları sadece teknik başarılarıyla değil, aynı zamanda sahada ve dışında sergiledikleri olumlu tutum ve davranışlarla da ölçülmektedir. Basketbol camiası, bu tür olumsuz örneklerle değil, örnek liderlik ve profesyonellikle anılmalıdır.

Bu olayda, yalnızca Sn. Alimpijevic’in bir spor kulübünü temsil ettiği göz önünde bulundurulmamalıdır. Türk Basketbolu, geniş bir topluluğun bir araya geldiği bir platformdur ve bu platformda herkes, kurallara ve etik değerlere saygı göstermekle yükümlüdür. Herhangi bir konuda ayrım yapılmaksızın, basketbol kimliğine yakışmayan her türlü davranış kınanacaktır.

Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği olarak, bu tür davranışların tekrarlanmaması ve spor etiğine uygun hareket edilmesi için Sn. Alimpijevic’in sorumlu olduğu kurumlar tarafından gerekli önlemlerin alınacağı kanaatindeyiz. Ayrıca, Avrupa basketbolunda saygı değer bir yere sahip olan Türk basketbolunun marka değeri, bu tür davranışlara karşı net bir duruş sergileyerek, korunmalıdır.

Sonuçta, Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği olarak, basketbol camiasına ve genç spor insanlarına örnek olması beklenen bir ismin bu tür davranışlar sergilemesini kınıyor ve sporun temel değerlerine uygun davranışlar sergileme çağrısında bulunuyoruz.

Saygılarımızla,

TÜBAD Yönetim Kurulu”

7 YORUMLAR

 1. Güzel bir kınama olmuş tebrikler de benzer bir kınamayı yakın geçmişte fair play,etik değerler,
  basketbol kimliğine yakışmayacak tavır ve söylemleri olan mili takım koçu için de yaptınız mı? Dusan denen zat çıkar da bu örneği verirse o zaman ne diyeceğiz? Ayrıca Bjk kulübünün koçu böyle bir olay üzerine takımdan göndereceğini mi sanıyorsunuz,keşke olsa ama takım başarılıyken ve biri başarılıysa haklıdır sığlığı ve ucuzluğu da ülkede bolca mevcutken zor…

 2. Bir defa “sayın” bir de “sn” lafı gördüm, okumayı yarıda bıraktım. Siyasette de ticarette de ne kadar hırt olursan ol, öyle diyorlar böylelerine. Siz bu ifadeleri kullanmakla ne yapmak istiyorsunuz “sayın” TÜBAD, “sayın” olmak istemeyen bendeniz merak eder.

 3. Beşiktaşlı yöneticiler deve kuşu gibi kafalarını kuma mı gömecek zamanla unuturlar mı die düşünüyorlar ? Alimpijeviç bu ülkeden gidene kadar hermaç nerede olursa olsun o yaptığı hareketi pankart yaptırıp salonlara asmayan basketbolsever değildir !!! Hadi bakalım siz kafanızı kuma gömün kim kimi gömecek göreceğiz.

 4. Hiç öyle Süleyman Seba, Hakkı Yeten güzellemesi yapıp da nostaljik hüzünlenmelere girişmeyin.
  Evet, Beşiktaş antrenörü hata yapmıştır ancak sahada adrenalin yükseldiğinde birçok oyuncu ve/veya antrenör -Dusan kadar olmasa da- uç söylemler kullanıp aşırı hareketler yapabiliyor. Lafımın arkasındayım bundan dolayı hiçbir antrenör veya oyuncu gönderilmemeli.
  Obradovic ve Itoudis burada yıllarca sportmenliğe yakışmayacak şeyler yaptılar. Ne yani, Dusan’ın yaptığını yapmayınca eylemleri etik mi kabul edilecek?
  Dusan, son yıllarda kimsenin yapmadığını -bakın yapamadığını değil yapmadığını- yapıp yerli oyunculara kendilerini değerli hissettirecek sorumluluğu ve süreli veriyor. Sizin çok edepli “yerli” ve yabancı antrenörler maç içinde kaç dakikayı yerli -devşirme değil yerli- oyuncuya veriyorlar?
  Bugün “yıldız” veya “duayen” diye anılan birçok oyuncu ve antrenörün geçmişinde bir sürü etik olmayan davranış ve söylem var. En basiti, Basketbol Federasyonunun hâlihazırdaki Başkanı doping kullanımı sebebiyle ceza almadı mı? Sanırım basketbolu salonda veya tribünde izleyen hiçkimse küfretmiyor, sinirlenince ve olumsuz/çirkin bir söylem veya davranışa tanık olunca “Ayyy terbiyesiz adam!” deyip geçerek maç izlemeye devam ediyor.
  Bir Galatasaraylı olarak kendimi de katarak söylüyorum, önce bir aynanın karşısına geçip boylu boyunca kendimize bakalım. Ben Göksenin diyeyim, siz Melih deyin; hatırlayalım yaptıklarını. Ben Dusan’ın Türk basketboluna katkısına bakarım. Herkes önce kendi kapısının önünü süpürsün. Tüm kapı eşiklerinin temiz olduğuna kalben ve zihnen ikna olunca Dusan’a eline ve diline hâkim olmasını söyleriz.

  • Bu bayağılığı oyuncu zıpçıktılıklarıyla hatta araya sokuşturulmuş bir çarpıtma olarak o taraklarda hiç bezi olmayan FB kaptanıyla, veya tribün çirkeflikleriyle eşitlemeye veya yakınlaştırmaya çalışarak gargaraya getirmek bayağılığı mazur gösterme amaçlı beyhude bir algı yönetimi çabası. Ayrıca “katkısı” olmuş bile olsa bu suçu gram kadar hafifletmez. Kaldı ki katkısı-matkısı yok, bu yolda atılan tüm palavralara ilişkin yorum arkada kalan sayfada “Bu olmadı Duş… – 27 ocak basketfaul” adlı başlığın altında duruyor.

 5. Türk basketboluna katkı yapıyor diye böyle rezillikleri normalleştirmek akıl işi mi? Bize böylelerinden katkı gelse ne? Ayrıca örnek verirken de gergini niye unuttun, yaptıkları ve söylemleri hala akıllarda…

 6. Uğraşmayın Beşiktaş ve ona ait kişilerle Bursa’daki maçtan sonrada kinasaydiniz yapılanları edepsizlikleri Bursa Turkiyenin en edepsiz seyircisine sahip ilimizdir .Bursanin koç unu izlemelisiniz belki macboyunca tahrik etmeye çalıştılar bence i ve dusan hocayı.Fanatikler Renklilerin fertleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler