Cuma, Haziran 14, 2024
spot_img

B Klasmanı Hakemlerinden MHK’ye: Ücretlerden Mutlu Değiliz

B Klasmanı hakemleri, MHK Başkanlığı’na bir yazı göndererek ücretlerde söz verilen iyileştirmelerin yapılmasını istedi. Halen B Klasmanı hakemleri maç başına 4 bin TL para alıyor.

Hakemlerin MHK’ye gönderdiği yazı şöyle:
“Türkiye Basketbol Federasyonu ‘B’ Klasman Hakemleri adına;
B Klasmanı hakemleri olarak; Seminer döneminde Türkiye Basketbol Yönetim kurulu kararıyla hakem ücretlerinde bir artış yapıldığı tarafımıza iletilmiştir, fakat üzülerek söylemek gerekirse, ülkemizde görülen hatta açıklanan enflasyon rakamları, yapılan zamlar ve ekonomik şartlardan dolayı; ve bu doğrultuda yapılan şehir içi transferlerde olsun, restaurant harcamaları gibi bir çok kalemde maç ücretlerinin kapsamında olmayan giderlerimiz olmaktadır. Somut olarak sezon başında yapılan iyileştirmenin mevcut durum göz önüne alındığında değerini kaybettiği görülmektedir. Maalesef ki ilerleyen dönemde gittikçe de aldığımız ücretlerin bizleri mutlu etmeyecek duruma gelmesi ise bizleri endişelendirmektedir.

Daha önce de talep edilen bazı istek ve önerilerimiz olmuştu. Bu konuları tekrar etme niyetinde değiliz. Mutlaka çözüm yolları üzerinde Basketbol Yönetim Kurulu’na bu konular iletiliyordur. Şimdilik, bu dönemde en azından hakem ücretlerinde açıklanan enflasyon rakamları oranında bir artışın olması yönünde isteğimiz bulunmaktadır.

Bu yazı tüm ‘B’ Klasman hakemlerinin ortak kararı ve görüşü alınarak yazılmış ve sizlere iletilmiştir.”

Basketfaul’un notu: B Klasmanı hakemleri mağduriyetlerini dile getirmiş ama elbette sadece onlar değil, bütün hakemler mağdur. Örneğin BSL’de profesyonel hakem statüsünde bulunanlara aylık 11.400 TL ödeniyor. Yaklaşık eski asgari ücret kadar. Ayrıca maç parası da 7.000 TL. Buna göre profesyonel olamayanlar ayda 3 maç yönetse 21.000 TL alıyor, ancak başka işlerde de çalışabiliyor. Profesyonel olanların eline ise ayda 32-33 TL civarında para geçiyor. Yaptıkları sözleşmeye göre başka işlerde çalışmaları da yasak… Bu parayla İstanbullu bir hakem ev kirasını ya karşılar, ya karşılayamaz…

Hata yaptıkları zaman eleştiriyoruz, ama elimizi vicdanlarımıza götürdüğümüzde onlara gelene kadar eleştirilmesi gereken çok insan olduğunu görüyoruz.

11 YORUMLAR

 1. Binlerce liralık ücretlerin konuşulduğu ortamda masa görevlilerin adı dahi geçmiyor. BSL maçlarından 500, diğer liglerden 400-450 TL ücret alıyoruz. Lig maçlarına gitmek ekonomik olarak yükten başka bir şey getirmiyor. Ocak 2024 itibariyle bir BSL Finali, iki adet minik erkek okul maçının ücretine denk geliyor. Masada birlikte görev yaptığımız istatistikçiler ise lig maçlarında bizden fazla ücret alıyorlar. Onlar da hakettiklerini almıyorlar, elbette onlar da daha fazla kazanmalılar ancak FIBA talimatlarına aykırı şekilde istatistkçilerin masa görevlilerinden fazla ücret alması çok büyük bir adaletsizlik ve itibarımızı da zedeliyor.

  Bu komik ücretler karşısında aldığımız sorumluluk ise orta hakemlerden bile daha fazla, en ufak hatada biletimiz kesiliyor. İşi maç bittiği anda biten istatistikçilerin yanında bizim her maça dair sorumluluğumuz hakemlik kariyerimiz boyunca devam ediyor. Sesimizi azıcık çıkardığımızda lisansımızı yakmakla tehdit ediliyoruz. Bu tehditlerin ve emeğimizin karşılığını alamadığımızın klasman hakemleri dahil herkes farkında ancak “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” düşüncesiyle kendilerinden herhangi bir destek göremedik. Günün sonunda yılan kendilerini de sokmaya başlayınca çark etti. Yine de seslerini çıkaran B Klasmanlarını tebrik ediyorum. Siz onların da sesini duyurmaya çalışmışsınız ancak anlaşılan A ve C Klasman hakemleri hala hallerinden memnunlar ki herhangi bir girişimlerini göremiyoruz.

  Federasyondan masa görevlilerine verdiği sözleri de tutmasını ve hakkımız olan ücretleri vermesini istiyoruz. “Bu ücretlerle maçlara çıkmamız mümkün değil” dediğimizde binbir tehditle maçlara çıkarılırken “Yerinize klasman hakemlerini oturturuz, şehir dışından hakem getiririz.” tehditlerini de en yetkili ağızlardan duyduk. Klasman hakemleri olan bitenden rahatsızlarsa bu tehditlerin bir parçası olmadıklarını ve yanımızda olduklarını da kendilerinden duymak isteriz.

  Herkesin hakettiği ücreti alması dileğiyle…

  • Çok haklısınız da tehdit edenlere karşı birlik içinde mücadele edin görelim bakalım şehir dışından hakem getirebiliyorlar mı ya da kaç kere getirebiliyorlar… Türkiye’de her ortamda tehdit ortamının yaratılmasında tehditlere boyun eğen,tepkisiz kalanların da payı var acı ama gerçek…

  • Sevgili dostum, öncelikle yazdığın yorumun birkaç maddi hata barındırdığını bilmeni isterim. Öncelikle FİBA’nın istatistikçilerin masa görevlilerinden daha fazla ücret almaması yönünde bir talimatı bulunmamakta, üstelik böyle bir durumun itibarınızı neden zedelediğini gerçekten öğrenmek isterim. Unutulmamalıdır ki 2 istatistikçi 4 masa görevlisinden daha detaylı bilgi üretmektedir. Ayrıca en ufak bir hatada biletinizin kesilmesi orta hakemlerden bile daha fazla sorumluluk aldığınız anlamına gelmemekte ki ben bugüne kadar ne hatalar yapan masa görevlileri gördüm (bu tamamen insani bir durumdur) ancak hiç birinin de bileti kesilmedi. İşi maç bittiği anda biten istatistikçilerin istatistik kariyeri boyunca devam eden sorumluluğunun farkında olmamanızı da sizin eksikliğiniz olarak değerlendiriyorum. Üstelik A ve C klasman hakemlerinin herhangi bir girişimini görmemeniz durumlarından çok memnun oldukları anlamına gelmez. Ama en azından bir internet sitesinde yer alan bir haberin altına yorum yazmaktan daha dişe dokunur bir şeyler yaptıklarını düşünüyorum. Son olarak ne gibi bir tehditle (sanırım bu bir suçtur) maça çıkmaya zorlandığınızı gerçekten merak ettim.
   Saygılarımla.

   • Merhaba. FIBA, Masa görevlileri ve istatistikçilerin aynı ücreti almaları gerektiğini söylüyor. Bunu zaten FIBA maçlarına çıkıyorsanız biliyor olmanız gerekli, orada aynı ücreti alıyoruz. İtibarımızı nasıl zedelediği de ortada, “senin ederin bu kadar” şeklinde yaklaşılıyor. Federasyon da açıkça “senin yaptığın iş seninkinden daha değerli, buna göre ücretlendirme yapıyorum” diyor.

    Yapılan işin öneminin veya zorluğunun üretilen bilgiyle doğru orantılı olmadığını zaten farkındasınızdır diye düşünüyorum, masa hakemlerinin görevi veri üretmek değil. Veri takibi için masada da 2 kişi var, saat görevlisi ve şut saati görevlisi ise maçın işleyişiyle ilgilidir.

    Bileti kesilen masa görevlileri görmemiş olmanıza benim yapabileceğim bir şey yok, sizin kulağınıza gelmemiş belli ki.

    Yorum yazmaktan daha etkili şeyler de yaptık, yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz. Buraya yorum yazmaktan ibaret bir süreç yok ortada. Bir internet sitesinin haberinde adını dahi geçirtme cesareti olmayanların da dişe dokunur yaptıkları hiçbir şey yok emin olun.

    “Lisansınızı yakarız, hakemliğinizi bitiririz” vs. vs. ortada buna gelene kadar suç olan birsürü şey var zaten ortada ancak tam bir kimi kime şikayet ediyorsun durumu, elimizden geleni elbette yapmaya çalışıyoruz.

 2. Mevcut ekonomik duruma göre oldukça düşük maaş alan tüm klasmanlardaki hakemlerimiz niye birlik olup tepki vermiyor peki? Nedir onları tepki vermekten alıkoyan? Yazı yazmakla sorun çözülür mü?Bir hafta maça çıkmasınlar bakalım ne oluyor da nerede bunu yapacak hakemler? Verin tepkinizi maçlara çıkmayın bir anda hepinizi atacak veya mahkemeye verecek halleri var mı yok mu görelim. İnsanların tepkisizliği,neme lazımcılığı, sorunlarını hep başkalarının çözmesini beklemesi yüzünden toplum olarak bu haldeyiz ve okumuşu,cahili aynı kafadayız maalesef…

 3. bizde onların yönettiği maçlardan, hatta buralara gelebilme şekillerinden memnun değiliz.

  insani bir ücret alsınlar ama insan gibi de maç yönetsinler.

  hoş alt klasmanlarda, illerde maç yönetmek değil idare etmek öğretildiği için normal.

 4. Gördüğüm en kötü MHK sizsiniz…
  Zamanında sizde hakemdiniz peki ya şimdi…(Kendini birşey zanneden zavallılar topluluğu)
  1) C klasmanları hepsinden kötü çocukların aldığı para harcadıkları masraflardan daha az.Soruyorum şimdi neden yapsın bu çocuk hakemlik.
  2) A klasmanları zaten MHK’yi sallamıyorlar bile.
  3) B klasmanlarına gelince 2 senede bir mail atıyorlar.Bende onlara soruyorum bir önceki mailinizden sonra ne değişti.
  4) Ve birde hakem değerlendiricileri var.Giyinip kuşanıp maça gidiyorlar.Maç sonunda yalandan 2 pozisyon gösterip puan veriyorlar.Raporu okuyanda göya değerlendirme yapıp bu iyi yönetmiş bu kötü yönetmiş diyor.Ama bir bakmışsın kötüde yönetse MHK başkanına yakın olanlar maç yönetmeye devam ediyor.
  Şimdi olacakları söylim size MHK başkanınız yalandan bir mail atar size,arkadaşlar sezon ortasında ücretlerde bir artış yapılması mümkün değil ama isteğinizi yönetim kuruluna tabiki ileteceğim.Sizde bekleyinki artış olsun bir bakmışsınız sezon sonu gelmiş.

 5. haksa hak masa görevlisi arkadaş istatistkçi arkdaşlar ile ücretimiz bir olsun diyor ama istatistikçi arkadaşlar minumum maçtan bir buçuk saat önce salonda bulunup yazıcı pc derdine düşüyor masa görevlilleri sadece hazır masaya gelip sorunsuz şekilde gidiyor. Çoğu istatististikçi arkadaşımız öğrenci ve tüm görevli arkadaşlarımız a b c klasmanı hakemlerimiz gibi farklı şehirde maça gidiyor ve tüm bunlardan eksik para alıyor ve gittiği şehirlerde konaklama veye oranın tbf temsilcileri tarafından veya hakemleri tarafından karşılanmıyor her masraf cepten gidiyor.
  Yani bir maça giden arkdaşımızın aldığı yol parası ve maç parası gittiği şehir dışındaki maçı karşılamıyor.

  • Merbaha, öncelikle yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla belli ki aynı şehirde görev yapmıyoruz.

   Masa görevlileri de maçtan 1 saat önce görev yerinde bulunmak zorunda.

   Ulaşım ve konaklama ile ilgili problemlerinizle elbette saygı duyuyorum. Bu konu da ağırlıklı olarak görev yaptığımız şehirlerin farklı olması nedeniyle farklı koşullar barından bir konu. Dilerim bu konularda siz de hak ettiğiniz koşullara kavuşabilirsiniz, ancak bu durumun çözümü bizden fazla ücret almanız mıdır buradaki bağlantıyı kuramadım. Görevlerinizde kolaylıklar dilerim.

   • sizden fazla ücret alma mevzusu değil istatistikçi arkadaşlarımızın yaptığı işi severek yapmasıdır.
    Eminimki çoğunluk bu işi zevki ortamı ve heyecanı için yapıyır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler