Cumartesi, Mayıs 18, 2024
spot_img

Basketbolda Yabancı Sayısı 7’ye Çıktı, Peki Federasyon Ne Yapıyor? (Erman Kunter)

Hikmetinden sual olunmayan Basketbol Federasyonumuz toplamış kulüpleri, sual etmiş sonunda bir karara varmış! Gelecek sezon Erkekler Süper Ligi’nde (bu ligin adı hep zam gelen benzin çağrışımı yapıyor bende nedense) yabancılar için 4+3 formülü uygulanacakmış. Yani 4 yabancı sahadayken diğer 3’ü kenarda yedek bankında oturacak. Sonuçta 5 olan yabancı sayısı 7’ye çıkmış. Benim önerim 4+3+3 olabilirdi. Diğer 3 de evde otursun. Bir de kulüplere yabancı antrenörle çalışma şartını da getirselerdi bari! Tam olurdu. Kadroları daha zenginleştirme gayesiyle yabancı menajer, masör, kondjsyoner, malzemeci şartını getirmeyi unutmuşlar herhalde. Milletçe parayı koyacak yer bulamıyoruz nasılsa! Oyuncu yetiştirmek için kıllarını kıpırdatmayan, doğru dürüst yerli oyuncu bulamadıklarından ağlaşan kulüpler bu yeni formülle istediklerini alabilirler.

YENİ SAYFA AÇILMALI!
Artık sıra yönetimlere geldi galiba. Bence orada da yabancı uygulamasına geçmenin tam zamanı. Ama bir şartla! Önce federasyon yönetim kuruluna da en az 8+2 olmak üzere 2 de yedekte yabancı şartı getirelim. Yönetim kurulu hiç toplanmıyor mu dediniz? Tüh bu önerim boşa gitti. Ama vizyoner federasyonumuz bunu icra kurulu yoluyla çözer herhalde. Bir öneri daha yapayım. En azından kupa törenlerine ve Anadolu’daki faaliyetlere gitmek için komşu ülkelerden yönetici kiralamak fikrine ne diyorsunuz? Ha bir de olası yönetim kurulu toplantılarını ABD’de yapalım. En azından git gel olmaz! Şaka bir yana basketbolda durum her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor. Son 8 yılda o kadar çok yanlış yapıldı ki yaz yaz bitmez. Tek çıkış yolu, bu federasyona ve yönetimine yapılacak seçimlerde teşekkür edilip (!) geniş bir katılımla yeni bir sayfa açmaktan geçiyor.

4 YORUMLAR

  1. Basketbol ülkede git gide popülerliğini kaybetmeye devam ediyor şu an ki federasyonun unuttuğu detay eğer sen çocuklara hitap edecek projeler ortaya çıkarmaz isen gelecek nesillerden bir beklentin olmasın değişim şart bir an önce Erman abinin dediği gibi. Teşekkürler

  2. 4 yıla basketbol ülke çapında 3 spor olarak yerini sağlamlaştırır. Zaten kadın voleybol tartışılmaz. Ama erkek voleybol da dünya liginde boy gösterecek. Biz kulüplere bakarız dediğimiz sadece bir kısım taraftarı mutlu eder. Milli takım ülkeyi mutlu eder. Basketbol da milli takımlar başarısızlıktan maç yapmıyor. Kulüp maçları şifreli eee halk maç seyretmiyor. Eskiden Anadolu en ücra köşelerinde bölgesel lig olur. Oranın gençleri oynar. Bazen gaza gelir. Büyüme kararı alır. Güzel işler olurdu. Giresun dan Alperen Şengül böyle çıkmadı mı? Şimdi basketbol genellikle İstanbul oynanan genellikle yabancıların oynadığı belli kişilerin etkileşimi olduğu bir spor dalı oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler