Pazartesi, Nisan 22, 2024
spot_img

FIBA Avrupa Başkanı: BCL-Eurocup Birleşmesi Tartışılıyor

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa Başkanı Jorge Garbajosa, Avrupalı medya kuruluşlarından bazı bazın mensupları ile bir araya geldi ve sorularını yanıtladı. Garbajosa, FIBA ile Avrupa Ligi (EuroLeague) arasındaki ilişkinin geldiği noktadan bahsederken, Basketbol Şampiyonlar Ligi (BCL) ile Avrupa Kupası (EuroCup) arasındaki birleşme söylentilerine de değindi.

Garbajosa, EuroLeague ile FIBA arasında iyiye giden ilişkilerden şöyle bahsetti:

“Açıkçası çok şey değişti. En başta FIBA, FIBA Avrupa ve EuroLeague’in başkanları değişti. Geçmişte yaşananların Avrupa basketbolu ekosistemine bir faydası olmadığının hepimiz farkındaydık. Bu bağlamda diyaloğa başladığımız zaman Avrupa basketbolu ekosisteminden gelen tepkilerin son derece pozitif ve destekleyici olduğunu gördük. Kulüpler, oyuncular ve sponsorlar bu diyaloglara pozitif reaksiyon verdiler. Herkes FIBA ve EuroLeague arasında diyaloğun yeniden başlamasından dolayı mutluydu. EuroLeague Başkanı Dejan Bodiroga, EuroLeague CEO’su Paulius Motiejunas ve EuroLeague kulüpleri de mutlulardı.”

EuroLeague ile FIBA arasındaki anlaşmanın şu an için sadece Şubat ayındaki pencereyi kapsadığını söyleyen Garbajosa şöyle konuştu:

“Öncelikle şunu söyleyeyim hem FIBA Avrupa hem de EuroLeague arasında birçok toplantımız oldu ve olacak. Toplantılar sırasındaki atmosfer son derece iş birlikçi ve olumlu. Bazen anlaşmaya varmak kolay olmuyor çünkü her iki tarafın da birçok farklı çıkarı var. Ancak iyi bir atmosfere sahip olduğunuzda ve toplantıya bir anlaşma bulmaya çalışma davranışıyla yaklaştığınızda, bu çok daha kolay oluyor. EuroLeague ve milli takım maçları arasındaki bu iş birliğinin tüm Avrupa basketbol ekosistemi için gerçekten iyi olduğuna inanıyorum. Bir oyuncunun yaşayabileceği en kötü durum, milli takımı ile kulübünde oynamak arasında seçim yapmak zorunda kalmasıdır. Bu Şubat ayında bunu engelleyebildik.”

Garbajosa, Dubai’nin EuroLeague’e katılmasını mantıklı bulmadığını söyledi:
“Şu ana kadar bu konuya dair duyduklarım yalnızca birer iddiadan ibaret. Herhangi bir resmi teklif veya anlaşma görmedim. Açıkçası FIBA Avrupa Başkanı olarak bu fikir hoşuma gitmiyor. Kıtamızda yer alan takımların katıldığı bir organizasyona farklı kıtadan bir takımın katılma ihtimali hoşuma gitmiyor. Bana göre adı ‘Avrupa Ligi (EuroLeague)’ olan bir organizasyona farklı kıtadan bir takımın katılması mantıklı değil, bunu FIBA Avrupa Başkanı olarak söylüyorum. Bu ihtimal gerçeğe dönüşürse Avrupa basketbolunu nasıl etkileyeceğini göreceğiz, ayrıca takımların seyahat planlamalarını ve bütçelerini nasıl etkileyeceğini de göreceğiz.”

Basketbol Şampiyonlar Ligi (BCL) ve Avrupa Kupası (EuroCup) arasındaki olası birleşme söylentilerine de değinen Garbajosa, şunları söyledi:

“Geçen toplantıda da bunu tartıştık, tartışmaya da devam edeceğiz. Buna ‘birleşme’ turnuvası adını veremem çünkü onu tanımlamamız gerekiyor. Çünkü farklı yayın sözleşmelerinden, sponsorluk isminden, sponsorluk sözleşmesinden bahsediyoruz. Ben gerçekten Avrupa’da dört müsabakanın çok fazla olduğuna inanıyorum. Peki, eğer EuroLeague’i en üst düzey müsabaka olarak kabul edersek, FIBA Avrupa Kupası’nı da en geniş turnuva olarak anlarsak, ortada ne var? Gerçekten bunları nasıl birleştireceğimizi bulmalıyız. BCL sekiz yılda ne kadar ilerlediğini gösteriyor. Ve bu sadece katılım seviyesinden, oyuncuların seviyesinden, kulüplerin seviyesinden de görebileceğiniz gibi değil. İspanyol örneklerini kullanayım ama başka ülkelerde de bir benzetme olabilir. Tenerife veya Malaga gibi kulüplerin BCL’de oynamaya başladıklarından sonraki durumlarını, sadece yerel liglerde değil aynı zamanda seyirci, sponsorlar ve yayınlarda da seviyenin büyük ölçüde arttığını görebilirsiniz. Yani burada çok iyi bir rekabet var ve bu çok açık. FIBA Avrupa olarak biz de oradayız ama önemli olan şunu anlamamız gerekiyor ki göre dört müsabaka çok fazla. EuroCup’a büyük saygım var. Ancak tabii ki Avrupa’daki üç organizasyon arasında ve yerel liglerle bağlantılı bir orta yol bulmamız gerekiyor. Bu benim için önemli ama birleşme mi yoksa BCL mi olduğu o kadar da önemli değil.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler

izmir travesti
travesti izmir