Cumartesi, Mayıs 18, 2024
spot_img

Galatasaray’da Yerlilerle Yabancılar Maç Yapsa Hangisi Kazanır?

Genç Dinozor kimdir?
Basketbol ruhu genç ve enerjik olan, dinozor misali tecrübeli spor insanlarıdır.
Kadroda kimler var?
Necip Kapanlı, Haydar Kemal Ateş, Cem Gökçe, Selam Gökçe, Fatih Söylemezoğlu ve zaman zaman “Genç Dinozor” konukları.
Amacı nedir?
Türk Basketbol Kamuoyuna ve özellikle veli, oyuncu, antrenör, yönetici ve tüm “Genç Öz kaynak” gruplarına gündemde ait basketbolun saha içi ve saha dışı olaylarını farklı ve geliştirici bakış açısıyla değerlendirmek ve basketbol kamuoyuna farklı düşünce pencereleri açmak.
Bu haftaki konuğumuz sevgili Hayri Solmaz… Gündeme ait konularla ilgili kendisinin görüşlerini alırken, Genç Dinozorlar olarak bizler de düşüncelerimizi aktarmaya çalışacağız.
Haftanın öne çıkan konuları;
1) Galatasaray’ın son durumu…
Öncelikle bu hafta sonu derbi öncesi rahatsızlandığını öğrendiğimiz Koç Mitrovic’e geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz. Aliağa, PAOK, Fenerbahçe maçlarını arka arkaya kaybeden sarı-kırmızılı ekipte derbi öncesi Koç Mitrovic’in rahatsızlığı nedeni ile sahaya çıkamadığı maçı yardımcısı Nikola Birac yönetti.

Euroleague’de çift maç haftasından gelen Fenerbahçe üstünlüğü rakibine kaptırmadığı karşılaşmayı 74-62 kazandı. Geçen sezon koç değişikliğinin yanında, 11 yabancı transferi yapan Galatasaray, bu sezonda 5 yabancı transferle birlikte Buğrahan Tuncer, Samet Geyik, İsmet Akpınar gibi BSL’nin tecrübesi olan Türk oyuncuları da kadrosuna kattı.

2018-19 sezonundan itibaren Ertuğrul Erdoğan ile başlayan koç trafiği Ekrem Memnun, Anreas Pitiolis, ve Zvezdan Mitrovic ile devam etti. 2018’den itibaren 5 yılda 4 koç ile çalışan kulübün bu sezonki kadrosunda 2020’den kalan 2 oyuncu Göksenin Köksal ve Sadık Kabaca’ya, geçen sezon bu ikiliye Muhayim Mustafa katıldı. Transfer ettiği ama takımda tutmadığı ve Manisa BŞB’ye transfer olan Daron Russel’ın bu hafta 25 sayı 6 ribaund 9 asistlik performansı dikkat çekiciydi. Geçen sezon gönderdikleri diğer bir oyuncu olan Braian Angola ise, 2022-23 sezonunu Karşıyaka’da 30 maç, 16 sayı, 5 ribaund ve 5 asistlik ortalamalarla bitirdi. Bu bilgiler ışığında Galatasaray’ın son durumunu Genç Dinozorlar olarak mercek altına aldık.
Hayri Solmaz: Galatasaray’da geçen seneden sadece 2 ana oyuncu kaldı. Kadronun tamamına göz attığımızda; aslında Türk oyuncu rotasyonu oldukça geniş. Ayrıca Euroleague tecrübesi olan 3 yabancı oyuncu var. Kadronun geneline bakınca, bu sezon aslında orta düzey oyuncuların kendilerini ispat çabası ile geçecek gibi görünmekte. Ancak aklımı kurcalayan bir soru var; Takım içerisinde Türklerle yabancılar maç yapsa acaba kim kazanır? Dolayısıyla ekip olarak zamana ihtiyaçları var diye düşünüyorum.
Süper Ligde gözlemlediğim en büyük handikap ise, bana göre birçok takımın yetiştiricilik özelliklerini kaybederek transfer odaklı yaşamaya alışmaları.

Genç Dinozorlar:
Edindiğimiz bilgilere göre yöneticiler, koç Mitrovic’in transfer listesini zayıf bularak transferlere müdahale ediyorlar. Basketbol dünyasının merkezinde yaşamayan yöneticiler için iyi oyuncu tarifindeki ilk kriter, oyuncunun ücretinin yüksek olması gibi gözüküyor. Halbuki olması gereken, yöneticilerin transferi antrenör ve ekibine bırakarak denetleyen tarafta yer alması ve mali yapıyı güçlendirmek için daha sağlık bir yapı kurmak için gayret etmesi gerekiyor. Galatasaray’ın Türk oyuncuları BSL ve Avrupa ligi için genelde yeterli gibi gözüküyor. Ancak problem, her sene takımı yeniden oluşturma gayretleri. Dolayısıyla temeli atmadan çatıyı yapmaya çalışıyorlar, ama çatı çöktüğü için de her sene yeniden takımı inşa etmeye çalışarak şube yönetimi maalesef kulübe maddi manevi zaman kaybettiriyor.

Aynı zamanda teknik ekip oluşturulurken de gözden kaçan bir durum var. Son yıllarda genelde BSL’de play off oynayan takımların 1. yardımcıları yeri geldiğinde takımı yönetme yetisine sahip yerli antrenörlerden seçiliyor. Örneğin, Tofaş’ta Yalçın Küçüközkan, Pınar KSK’da Recep Şen, Anadolu Efes’te Yakup Sekizkök (2023’e kadar), Fenerbahçe’de Erdem Can (2022’ye kadar), Darüşşafaka’da Rüçhan Tamsöz isimleri lige ve takıma hakim görüntüleri ile güven vermişken, Galatasaray ise bu konuda tecrübesiz bir asistanla yeterli gözükmüyor.

Bununla birlikte Koç Mitrovic kısa sürede sahalara dönemezse, kulübün bu konuda “bir karar” alması da gerekebilir.

2) Ergin Ataman’ın Yunanistan günleri..
Efes ile kazandığı iki Euroleague şampiyonluğu ve BSL’de bu sezon kazandığı şampiyonluk sonrası A Milli Takımla Olimpiyat Elemelerine katılma hakkının elde edilemediği 2023 yazı sonrası Ergin Ataman Panathinaikos Koçu olarak Yunanistan macerasına başladı. Ancak sezona ezeli rakipleri Olympiakos mağlubiyetleri ile başlayarak ve devamında Euroleague’de 4 maçta 1 galibiyet alması, Ataman’ın komşudaki yol haritası hakkında erken soru işaretleri uyandırdı.

Hayri Solmaz: Ergin Ataman içerde ve dışarıda kazandığı kupalarla en başarılı Türk antrenörler listesinde ilk sıraya yükseldi. Artık rüştünü ispata ihtiyacı olmayan birkaç antrenörden birisi. Özellikle iletişim yöntemleri farklı olsa da, Ataman’ın bu süreç içerisinde, “doğru yönetişimi” bulması ve uygulaması asıl önceliği olmalı diye düşünüyorum. Kendisinin bunu başaracak bir know-how’ı var. Kariyerine baktığınız zaman tüm takımlarda yönetişimde başarılı oldu. Yöntem olarak hem Pana Başkanı’nın hem de Ergin Ataman’ın müdanası yok. Gençlerin daha iyi anlayabilmesi için bu kelimeyi açıklamalıyım; müdanası olmayan=boyun eğmeyen anlamındadır. Bu nedenle kulüp özelinde başkan ile birlikte doğru eşleşme oldular diye düşünüyorum. İyi basketbol oynamamaları ikincil sebep, sonuçlar önemli. İzleyip göreceğiz.

Genç Dinozorlar:
Ergin Ataman’ın bu yeni oluşumda, saha içine ve takıma daha çok odaklanarak oyuncuları daha iyi analiz etmesi ile bu dönemi daha iyi yöneteceğini düşünüyoruz. Özellikle Fenerbahçe taraftarlarıyla olan iletişimi ve A Milli takımda aldığı sonuçlar sebebiyle eleştiri dozu aşırıya kaçabiliyor. Ancak Ergin Ataman’ın belli bir tarzı var. Örneğin son oynanan Maccabi maçında diskalifiye olmayıp takımının başında kalabilseydi, Panathinaikos’a maçı kaybettiren hücum ribaundunu rakip oyuncunun almaması için gerekli oyuncu değişikliklerini görüp, yapabilirdi.

Özel hayatı ile iş hayatında farklı davranışlar sergileyen Ergin Ataman, sonuç olarak bu süreci daha önce de defalarca yaptığı gibi iyi yönetip, taşlar yerine oturdukça Panathinaikos’ta da başarılı olacaktır.

3) Hidayet Türkoğlu ve Cedi Osman’ın açıklamaları
Neler oldu?
Özet olarak; TBF başkanı Hidayet Türkoğlu’nun yapmış olduğu açıklamada, “Milli Takımda oynamak istemedi.” dediği Cedi Osman bir açıklama yaparak, “Kimsenin beni kamuoyunun önüne atmasına izin veremem. TBF’de yaptığım ve izin isteğimin olumlu karşılandığı toplantıda Türkoğlu da vardı.” karşılığını vermişti.

Hayri Solmaz: Bu konuların gündemde olması hoş değil. Bu açıklamaları gereksiz gündem işgali olarak görüyorum. Birçok oyuncu bu süreci yaşadı hatta şu an bu süreci yönetenler bile. Dolayısıyla zaman zaman çeşitli sebeplerle bunu yapmayan oyuncu çok az. Oyuncular kariyer planlarını yapınca o yolda yürüyorlar. Cedi Osman da bu sezon yeni bir takıma transfer oldu, dolayısıyla ona konsantre olmak istemesi gayet doğal. Oyuncunun bu talebine de ılımlı yaklaşmak ve bir orta yol bulmak lazım.
Meselenin aslı, bizim elit oyuncu kaynağımız kısıtlı, üretme becerimiz zayıf. O nedenle bu tip spekülasyonlar çıkıyor. Ana konu elit oyuncu havuzunun genişletilmesi olmalı.

Genç Dinozorlar:
Genelde Milli takım başarısız sonuçlar alıp, süreç istenildiği gibi geçmezse sorumlular ortaya çıkmamaya özen gösterirler. Ülkemizde alışkanlık haline gelen kamuoyunu konunun aslından uzaklaştırıp, İpteki cambazı göstermek bir yöntem haline geldi. Halbuki bunun yerine hatalardan ders çıkarıp geleceğin planlamasını yaparak, yetenek havuzunun genişletilmesi için projeler üretip kamuoyu ile paylaşmak kendilerinden beklenen ve doğru olan yöntemdir. Önümüzde özellikle voleybolda benzer projelerin getirdiği büyük başarılar dururken, konuya nasıl liderlik edilmesi gerektiği hususunda öneride bulunmamıza gerek olmadığını düşünüyoruz.

4) Kasım sonu Aralık başı celbi gelmeden Telekom’daki koç değişikliği…
Hayri Solmaz:
Türk Telekom son 30 yılını gözden geçirmeli ve şapkayı önüne koyarak bir durum değerlendirmesi yapmalı. Öncelikle istikrar adına Erdem Can’lı sezondan sonra iskelet korunabilmeliydi. Telekom’da kurumsal yapı işleyişinde her dönem başkan değişir ve bunun sonucu sürekliliği olan kalıcı bir yapı uzun süredir oluşturulamadı. Koç Canak’ın özgeçmişinde keskin başarı yok ama 5 senedir Litvanya’da baş antrenölük yapması değerli. Bunun yanında Selçuk Ernak proje insanıdır ve donanımlıdır. Yeni dönem için kendilerine başarılar dilerim.

Genç Dinozorlar:
Türk Telekom’daki sorun basketbol yönetiminden kaynaklı gözüküyor. Öncelikle düşüncemiz, eğer ortada bir etik dışı davranış sorunu yoksa, 4.hafta koçun işine son vermenin oldukça aceleci bir karar olduğunu düşünüyoruz.

Ergin Ataman ile 1996-1998 sezonlarında kazanılan sportif başarılar sonrası, Ercüment Sunter ile uzun yıllar devam eden yapı sonrasında yaşanan düşüş, Erdem Can’ın 2022-2023 sezonundaki BSL normal sezon birinciliği ve Eurocup Finali başarısından sonra da sürecin bu şekilde devamı konusunda camiada bir beklenti oluştu. Türk Telekom’um çalıştığı koç ve oyuncularla ilgili oluşan, “bu sene başarılı olursam bir sonraki sezon daha iyi şartlarla başka bir takıma geçerim.” anlayışını kalıcı bir basketbol yapısı kurarak hem kendileri hem de Ankara basketbolu için oluşturmaları şart.

5) Tecrübenin tarifi nedir?
Basketbol maçlarını seyrederken spiker ve yorumculardan koçlar hakkında bazı kalıplaşmış sıfatlar duyarız; kurt hoca, genç koç, cinlikleri meşhurdur, tecrübeli koç gibi. Bu haftanın son konusu olarak “Tecrübenin” tarifini ele almak istedik ve öncelikle pası her zamanki gibi konuğumuza attık.
Hayri Solmaz: Yaşayan efsane Koç Greg Popvic 77 yaşında ve “dede” ama “genç”, Alimpijevic 37 yaşında (34 yaşında ligimize geldi). Koçların sahada ortaya koyduklarına bakınca bu konudaki ön yargılardan kurtulmamız gerektiğini düşünüyorum. Tecrübe konusunda yaşın öncelikli olmadığını düşünenlerdenim. 20 sene koçluk yapan halen aynı hataları yapan koçlar var. 1956 doğumlu Cem Akdağ (TOFAŞ BGL ve Gemlik TB2L Koçu), değişime açık yapısı ile farklı bir felsefe ortaya koyuyor. Sürece hakim ders çalışan, farklılıklardan yenilikler üreten bir koç. Bana göre tecrübe yaş sıralamasından bağımsız bir şey.

Genç Dinozorlar:
Tecrübeye daha kavramsal açıdan bakmak gerekir diye düşünüyoruz. Tecrübenin sözlük anlamı “bir konuda zamanla elde edilen bilgi birikimidir” diye tarif ediliyor. Bu bağlamda altı çizilen, bir konuda tecrübenin “zamanla” elde edildiğidir.
Örneğin çok yetenekli bir antrenör yaş ve tecrübeden bağımsız olarak bir takımın başına geçer geçmez çok başarılı da olabilir. Ancak bu onun çok tecrübeli olduğunun göstergesi olamaz. Tecrübeli diyebilmemiz için belli bir zamanı o bulunduğu ligde, ya da benzeri liglerde yaşaması gereklidir. Bu onun iyiliği, kötülüğü ya da yeterliliği ile ilgili değildir. Netice olarak tecrübe için zaman faktörü olmazsa olmazdır. Çok zaman harcayıp, tecrübe kazanıp her şeye rağmen başarısız da olunabilir. Bunlar birbirinden bağımsızdır. Asıl olan zaman faktörü ile birlikte kazanılmış tecrübenin değerli olduğudur…

2 YORUMLAR

  1. Bunlar da benden; 1-Bırakın Türkler yabancılardan daha iyi olsun…Hem yabancı cennetiyiz diyoruz , hem de Türkler daha iyi deyu dövünüyoruz.Son yıllarda zaten en iyi Türk rotasyonu Gs’de ki düşünün bunu sadece Göksenin ve Sadık ile gercekleştirdi.Belki biraz Bursa’da sorumluluk alan Türk vardı.İlla para saçmaya gerek yok biraz da kendi gücümüzü görelim.Bakin yerli ve milli Gs’nin gücünü Yabancı ve lejyoner FB karşısında gördük… Ülke basketbolunun seviye belli olmuştur umarım!!! Hayır bu galibiyete sevinen tepinen Fb’li sonra Milli takımı yöneten Ataman’ı eleştiriyor ya!!! biz çok gülüyoruz.Bakin Gs kadın basketbol takımı ; yıllardır yazıyorum en kötü 2.lik geliyor zaten , niye alt yapıya yüklenmiyoruz.Eurolig’de en düşük bütçe ile şampiyon olmuş bu takım , düşünün en büyük rakibi 10 yıldır en fazla bütçe ile 1 şampiyonluğu Ruslar devre dışı kalınca anca alabilmiş, derdimiz ne!?!?! Nevriye -Işıl-Bahar-Şebo o takımın yabancı kadar süre alan Türk oyuncularıydı final maçında Işıl ilk 8 sayıyı atıp tüm stresi kırmıştı, Şebo en kritik 3lüğü sokmuştu.Şimdi G.Kıbris takımı karşısına 5 yabancı ile çıkmışız…YUH ki ne YUH… GS kadın basketbol takımı ne zaman bitti millî takımda bitti ; zaten bu en başta Gs’ye yakışmadı çünkü bizim misyonumuz farklı… 2-Ataman’ı farklı yerde yorumluyoruz zaten ama son maç sonu yorumumun, burda aynen yazılması gurur verdi…Ah Atamanfobikler ah!!! Hahahahaha…Yoksa genç dinazorlardan biri ben miyim? 3-Klasik yorumum Kazanan:Cedi , Kaybeden: Larkin Kaybederken kazanan: Wilbekin 4-Telekom yine paraları ezme yeri olacak gibi , ne işiniz var yabancı koçla, kaç kere ağzınız yandı!?!?!? 5-Haddimizi biliriz… Saygılar sevgiler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler