Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_img

Darüşşafaka: Ligimiz Amatör Küme Futbol Maçlarına Dönüşüyor

Darüşşafaka Lassa, Yukatel Merkezefendi Belediyesi maçının son çeyreğinde yaşananlar gerginlik ilgili bir açıklama yayınladı:

“02.12.2023 tarihinde Yukatel Merkezefendi Belediyesi Spor Kulübü’nün sahasında oynamış olduğumuz maçta yaşanan olaylar ve kulübümüz hakkında bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Maçın 4.periyodunun bitmesine 03:00 dakika kala rakip takım seyirci ve protokol tribünlerinde bulunan kişiler tarafından başlatılan olaylar televizyon yayınına da yansımıştır. Bu süreçte maç görüntülerinden de görüleceği üzere tribünlerden sporcularımıza uzun süre tehdit, hakaret ve küfür içeren birçok söz ve eylemde bulunulmuştur. Bir kamu kurumu olan Merkezefendi Belediyesine bağlı olan spor kulübünün misafiri olarak oynadığımız maç esnasında, Üstelik salonda aileleri ile birlikte bir spor müsabakası İzlemeye gelen küçük çocuklar da varken sporcularımıza karşı sarf edilen küfür ve tehditlerin kabul edilmesi mümkün değildir.

Yaşanan olayların devamında, yine seyirci ve protokol tribününden ahlak kurallarına, TBF Talimatlarına ve Türk Ceza Kanunu hükümlerine aykırı bir şekilde oyuncularımıza ve kutsal sayılan ailelerine uzun süre toplu küfür eyleminde bulunulmuştur. Ancak hakem heyeti TBF talimatlarının kendilerine yüklediği sorumlulukları hiçe saymış ve hiçbir yaptırım uygulamamıştır. Yaşanan olaylar ile ilgili gözlemci raporu ve rapor üzerine Türkiye Basketbol Federasyonu’nun alacağı kararlar ligimizin gidişatı için belirleyici olacaktır. Ligimiz amatör küme futbol maçlarına dönüşecek veya eskiden olduğu gibi nezih ve sportmen bir kimliğe bürünecektir. Burada belirleyici olan tek unsur ise yazılı kuralların sahalarda uygulanmasının sağlanmasından ibarettir.

Görüntülerden de görüleceği üzere rakip takım anonsçusu, benchimizin içine kadar girmiş ve oyuncularımıza sözlü ve fiili saldırıda bulunmuştur. Buna ilaveten bir seyirci de oyunculara saldırma amacıyla benche girmiş, kulüp yöneticimizin müdahalesi ile bench dışına çıkartılmıştır. Ancak ilginçtir ki hakem heyeti, anonsçu veya seyirci hakkında uygulaması gereken salondan çıkarma tedbirini olayları yatıştırmak için çaba sarf eden kulüp yöneticimize uygulamıştır.

Gelinen noktada sporcularımızı dış saha maçlarında kime emanet edeceğimiz konusundaki tereddütlerimiz had safhaya ulaşmıştır. Ne kolluk kuvvetleri ne hakemler ne de TBF yetkilileri yasa ve talimatlar ile kendilerine yüklenen görevleri yerine getirmemişlerdir. Bizim sporcularımız, sadece bizim değil Türk Basketbolunun evlatlarıdır. Hatırlanacağı üzere Türkiye-Gürcistan maçı sonrası sporcumuz Furkan Korkmaz’a yapılan saldırı sonrası TBF Başkan Vekilimiz Ömer Onan ve diğer yetkililer sporcularımıza sonuna kadar haklı bir şekilde sahip çıkmışlardır. Bizim ve sporcularımızın beklentisi nasıl ki milli oyuncularımıza uluslararası turnuvalarda olması gerektiği gibi sahip çıkıyoruz, ayrım gözetilmeksizin bizim sporcularımıza da sahip çıkılmasıdır. Ne bir kulüp yöneticisinin bir sporcuya küfür ve tehdit etmeye ne de bir hakemin bu rezalete seyirci kalmaya hakkı bulunmamaktadır.

Son olarak, hatırlatmakta ve bilgilendirmekte fayda gördüğümüz bir hususu da belirtmek isteriz. Biz Darüşşafaka’yız. Önümüzdeki yıl kulübümüzün kuruluşunun 110.yılını kutlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Kamuoyuna bilinçli olarak servis edildiğini düşündüğümüz olumsuz haberlerden cesaret alarak kulübümüze bir süredir sistemli olarak yapılan haksızlık ve hukuksuzluklara karşı sessiz kalacağımız düşünülmesin. Kulübümüz, profesyonel takım giderlerini yalnızca amatör gelirleri ve sponsorluklarla karşılamaya çalışan nadir kulüplerdendir. Buna ilaveten kulübümüz, adına yaraşır bir şekilde kamu ödemelerinden doğan tüm sorumluluklarını da harfiyen yerine getiren bir spor kulübüdür.

Bu nedenle bugüne kadar olduğu gibi sağlam adımlarla geleceğe baktığımızın, eşsiz bir özveri ile emek sarf eden sporcularımız ve teknik ekibimiz ile sportif rekabeti en üst seviyede sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz. Bu doğrultuda sporcularımızın emeklerinin hiçe sayılmasına ve sporcularımıza karşı yapılan saygısızlıklara kesinlikle izin vermeyeceğimizi de kararlı bir şekilde bildiririz”

4 YORUMLAR

  1. sakarya trabzon mersin karşıyaka bursa yalova aklımda kaldığı kadarıyla birçok kez maçlara gittim ,küfür şiddet ve saldırı inanılmaz hat safada . Tbf yaptırımı neredeyse hiç yok ! Neyseki bazı takımlar şube kapattı veya alt liglere düştüde kurtulduk

  2. Suçlu maganda sürülerini ve onların uyduruk kulüplerini “Anadolu, Anadolu” yaygaralarıyla – artık basketbola hiçbir faydası kalmamış, sadece çıngar çıkarma haberleriyle gündem olan – GS ve BJK’ın yanına yapıştırıp, bütün bunların apaçi seyircisiyle futbol benzeri bir lig oluşturmak, ve futbol medyasının ilgisini çekmek. Basketbol entelijansiyası hakemler ve ceza kurulu da dahil böyle bir projenin içinde. Nerede eski günler, nerede İTÜ, Altınordu, Harbiye, Modaspor, Kadıköyspor, Beyoğluspor, Beykoz, ODTÜ, Kurtuluş, Anadoluhisarı, Paşabahçe, DSİ, Şekerspor, PTT, Hilalspor, Yenişehir …. Onların stilinden yetiştirici, yaratıcı bir kulüp olan Daçka burada kurban tabii ki.

  3. Redaksiyon daha sonra göndereni yayınlıyorsun – Efes maçı haberinde – benimkilerin ise tümünü bekletiyorsun, yani imzama özel muamele. Hangi mercilerin onayına tabi tutuluyor, öbürlerinden farklı olarak ? İlginç ! Bu da bir tavır….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler