Perşembe, Haziran 20, 2024
spot_img

5 yetmez, 55 verin! (Devrim Demirel)

(Sözcü Gazetesi)
A Milli Erkek Basketbol Takımı, Dünya Kupası’ndan sonra olimpiyat vizesi de alamadı. Bu tablodan utanması gereken asıl sorumlular inşaat önünde şov yaparken başarısızlığın faturası iki devşirmeye kesildi. Biri Efes’te diğeri Fenerbahçe’de olmasa 5 değil 55 maç men cezası alırlardı!
Larkin ve Wilbekin, milli müsabakaya katılmama nedeniyle ceza aldıkları için, TBF’nin talimatlarına göre ‘yerli’ statülerini kaybetti. Tahkime itirazlardan sonuç çıkmazsa Efes ve Fenerbahçe, ligimizde bu oyuncuları yabancı statüsünde oynatabilecek.
Hırvatistan’a yenildiğimiz maçın sonunu izlemeden salondan kaçan biri 20 Ağustos’ta konuşacaktı bu konuda… O ne oldu?
2016’dan beri Türk basketbolunu yöneten mevcut ekibin erkek takımı, 6 büyük turnuvanın 3’üne gidemedi; gittiği 3’ünde de en iyi 10’unculuk gördü. 2000’lerde 2 olimpiyata giden kadınlarda da durum vahim! Son 3 Avrupa Şampiyonası’nda gruptan bile çıkamadı…
Altyapılar? ABD’nin yine sistem denemesi yapıp umursamadığı U-19 Dünya Kupası’nda tek ciddi rakibimiz olan İspanya’dan 32 fark yedik. Üçüncülük; İspanya’nın domine ettiği tüm alt yaş gruplarındaki son turnuvalarda, tek tesellimiz oldu… U-16 Kızlar, Konya’da 16 takım arasında 15. olup küme düştü!
Ağustos 2023 itibariyle Türk basketbolu, Türk voleybolunun resmen gerisinde ve gölgesinde kaldı. Voleybol yerine basketbola yatırım yapan sponsorlar saç-baş yoluyor!
Dünya 1 numarası voleybolcular Milletler Ligi’nden sonra Avrupa Şampiyonası’nda da altın alıp ardından olimpiyata giderse; üstüne erkekler de beklentilerin üzerine çıkarsa; basketbolun ruhuna El Fatiha!
Türk basketbolunu yönetenler ve bu kara tablodan sorumlu olan diğer tüm paydaşlar, voleybolun ana sponsoru Vestel’in son reklamını izlesin. Basketbolun medyada voleybolun gölgesinde kalmasının, ciddiye alınmamasının; birkaçı hariç milli basketbolcuları sokakta kimsenin tanımamasının; salonlarda koltukların, basın tribünlerinin boşalmasının; ve artık basketbolu kimsenin umursamamasının nedenlerini anlarlar belki!

2 YORUMLAR

  1. Onlar siyaset koltuğun getirdiği irtibatlarin peşinde.nba de bireysel takımın parçası olman iyi yönetici olman anlamına gelmez. olmus olan her zaman sonucu gösterir zaten.. istifa edin Turgay Demirel yada Erman Kunter daha faydalı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler