Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img

A Milli Takımlarımızda Neler Oluyor? (İlker Yıldız)

Bu yıl düzenlenecek olan FIBA 2023 Dünya Kupası’na A Milli Erkek Basketbol Takımımız maalesef katılma başarısı gösteremedi. 2002 yılından itibaren sürekli olarak katılım sağladığımız FIBA Dünya Kupası’na, 21 yıl aradan sonra katılamıyoruz! Eğer, 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına katılım sağlayamazsak, 1993 yılından itibaren ilk kez FIBA’nın düzenlediği herhangi bir şampiyonaya, üç yıl gibi uzun bir süre uzak kalacağız!

A Milli Erkek Basketbol Takımımız, 12-20 Ağustos 2023 tarihleri arasında ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul’da organize edilecek FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nı birinci sırada tamamladığı taktirde, FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvası’na katılmaya hak kazanacak. Uzun ve zorlu bir süreç bizi bekliyor. Ancak, üzülerek söylüyorum ki; A Milli Erkek Basketbol Takımımız adına belki de son 30 yılın en önemli turnuvasına gerektiği şekilde ciddiyetle hazırlandığımızı düşünmüyorum. 

A Milli Erkek Basketbol Takımımızda gerek FIBA 2020 Olimpiyat Eleme Turnuvası’nda gerekse de FIBA 2023 Avrupa Şampiyonası Finalleri’nde yaşadığımız devşirme oyuncu sorununu, anlaşılan FIBA 2024 Paris Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nda da yaşayacağız gibi görünüyor. 

Milli Takımlar düzeyinde yapılan organizasyonların ülkemizde düzenlenmesi konusunda çok başarılı olan mevcut TBF’nin, A Milli Takımlarımızın sportif anlamda başarıları söz konusu olduğunda ise son 30 yılın en kötü sonuçlarıyla karşı karşıya kaldığımızı üzülerek görüyoruz. Hem A Milli Erkek Basketbol Takımımızda hem de A Milli Kadın Basketbol Takımımızda ciddi anlamda yaşanan devşirme oyuncu krizlerinde gerek idari gerekse de teknik ekibin süreci yönetemediğini görüyoruz.

Aday kadroya çağrılan DeShane Davis Larkin’in sakatlığından dolayı turnuva kadrosundan çıkarıldığı (ne hikmetse söz konusu milli takımımız olunca DeShane Davis Larkin’in sakatlanmadığı bir kamp dönemi olmadığını görüyoruz) ve henüz kampa katılma tenezzülünü bile göstermeyen ama aday kadroya çağrılan Scottie Wilbekin’in turnuvada devşirme oyuncumuz olarak yer alacağı söyleniliyor. 

Son birkaç yıldır milli takımlarımızla ilgili haberlere TBF resmi sitesinde pek yer verilmiyor ve bizler de süreç ile ilgili bilgilenme konusunda zorluklar yaşıyoruz. Milli takımlarımızın kamp çalışmaları adeta kapalı kutu şekline dönüştürüldü ve ancak belli medya mensuplarının ulaşabileceği şekilde bilgilendirmeler yapılıyor. Dün itibariyle turnuva hazırlıkları için İtalya’nın Bormio kentine giden milli takımımızın kamp kadrosunda neden herhangi bir devşirme oyuncumuz, Kenan Sipahi, Alperen Şengün ve Cedi Osman’ın olmadığıyla ilgili bir açıklama yapılmadı! A Milli Takımlarımızda yaşanan idari ve teknik ekibin süreci yönetememe durumunu, bu kamp döneminde de yaşıyoruz. Aday kadrodaki bazı oyuncuların takıma katılmaması ve yaşanan diğer sorunları saklamak için mi bizlere yeterince bilgi verilmiyor anlayamıyorum!

FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nın başlamasına 16 gün kaldı ama biz, bırakın özel maç oynamayı, henüz aday kadrodaki oyuncuları bile bir araya getiremedik! FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’na ev sahibi olma avantajıyla çıkacağız ama yine krizlerle baş etmekten, turnuvanın ehemmiyetini ortaya koyamıyoruz. 

Millilerimiz, FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nın ilk aşamasında C grubunda sırasıyla İzlanda, Bulgaristan ve Ukrayna ile karşılaşacak. Grubumuzu ilk iki sırada bitirdiğimiz taktirde D grubunu (Hırvatistan, Belçika, İsveç ve Hollanda) ilk iki sırada bitiren ülke takımı ile önce çapraz şekilde (C1-D2, C2-D1) yarı final oynayıp, kazandığımız taktirde de diğer yarı final galibiyle finalde karşılaşacağız. İstanbul grubunu şampiyon tamamlayan ülke takımı, FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvası’na katılma hakkı kazanacak. Görüldüğü gibi sadece FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası bile başlı başına çok zorlu bir süreci kapsıyor.

A Milli Erkek Basketbol Takımımızın aday kadrosunda yer alan oyuncular ile ilk aşamada C grubunda ilk ikiye kalmak kolay gibi görünse de (bu gruptan çıkamamamız demek, artık sözün bittiği yerdir), çapraz grupta yer alan ve en güçlü rakiplerimizden biri olan Hırvatistan’ı geçmek ise pek o kadar kolay olmayacaktır. 

Millilerimizin hazırlık sürecinde henüz aday kadronun bile tam olarak toparlanamaması ve özel maç bile oynamadan turnuvadaki maçlarımıza çıkacak olmamıza karşılık; şu sıralar Bulgaristan ve Hırvatistan’ın FIBA 2025 Avrupa Şampiyonası Ön Elemeleri’nde resmi müsabakalar oynadıklarını hesaba kattığımızda, en ciddi rakibimizin bizden takım olarak çok daha hazır şekilde turnuvaya geleceğini de hesaba katmayı unutmamalıyız.

Ülke basketbolumuz adına çok önemli bir FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası oynayacağız ama ne idari ekibimiz ne de teknik ekibimiz, aylar önce yapmaları gereken hazırlıkları yapmadıkları için yine krizleri aşamadan önemli bir turnuvaya daha hazırlanıyoruz!

A Milli Erkek Basketbol Takımımızda bazı oyuncularımızın rakipleri küçümseyerek, bu yaz milli takım kampına katılmama yönünde affını istemelerini doğru bulmuyorum. Özellikle de NBA oyuncularımızın yıl içindeki milli takım müsabakalarına katılamamasından ötürü, yaz dönemi için kendilerini tam anlamıyla milli takıma hazırlamalarını beklememiz çok doğal değil mi? Yok, yeni kulübüme alışacağım, yeni antrenörüme alışacağım gibi milli takımımızı ikinci plana atan mazeretlerin kabul edilebilir bir tarafı olamaz!

Ayrıca, eğer A Milli Takımımız FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nı geçemezse, 2025 yılına kadar NBA oyuncularımız milli takımımızla FIBA’nın düzenleyeceği herhangi bir resmi turnuvada olamayacaklar. Tabi, FIBA 2025 Avrupa Şampiyonası Elemelerini geçemezsek, bu süre dört yıla kadar uzayabilir! 

Mevzu Milli Takım ise, gerisi teferruattır diyen oyuncu zihniyetinden; kendi kariyerini, milli takım başarısının önünde gören oyuncu zihniyetine doğru bir sürecin yaşanmaması adına, milli takım kampına izinsiz katılmayan oyunculara bir daha milli takım forması verilmemesi gerektiğine inanıyorum. Aksi taktirde bu tür tavizlerin, milli takım ruhunu zedeleyeceğini bilmemiz gerekiyor.

Her şey Türk basketbolu için, her şey A Milli Takımlarımız için. Saygılarımla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler