Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img

Eda Erdemler Gerekiyor! (İlker Yıldız)

Voleybolda Erkek ve Kadın A Milli Takımlarımızın bu yaz dönemindeki yoğun mesaisi ile hemen her yıl yaşanan sorunlardan bir türlü kurtulamayan A Milli Basketbol Takımlarımızın yaz dönemindeki mesaileri arasındaki farkı gördüğünüzde eminim ki; hem basketbol milli takımlarımızdaki yönetim zafiyetini hem de basketbol milli takımlarımızın aday kadrosuna çağrılıp da bin bir mazeret uydurarak gelmeyen oyuncuların şımarıklığını çok daha iyi anlamış olacağınızı düşünüyorum.

Basketbolda hem erkek hem de kadın A Milli Takımlarımız bu yaz döneminde sadece 1 (BİR) uluslararası resmi turnuvaya katılırken; A Milli Erkek Voleybol Takımımız 5, A Milli Kadın Voleybol Takımımız ise 4 uluslararası resmi turnuvaya katılmış olacak.

Ayrıca, A Milli Kadın Basketbol Takımımızın hazırlık sürecinin iki aylık bir dönemi bile kapsamadığını ve oynadığı resmi maç sayısının sadece 3 ile sınırlı kaldığını, A Milli Erkek Basketbol Takımımızın hazırlık sürecini de dahil ettiğimizde bir aylık dönemi bile kapsamayan ve resmi maç sayısının en fazla 5 ile sınırlı kalmasına karşın; hem A Milli Erkek hem de A Milli Kadın Voleybol Takımlarımızın ise hemen hemen aynı kadrolarla tam 5,5 aydır bu ülke için ter döktüklerini görüyoruz. Ayrıca A Milli Erkek Voleybol Takımımızın bu süreçte en az oynayacağı resmi maç sayısı 21, A Milli Kadın Voleybol Takımımızın bu süreçte oynayacağı resmi maç sayısı ise en az 27. Her iki milli takımımızın kalan turnuvalarda ilerleyen turlara da kalacaklarını düşünürsek, oynayacakları resmi maç sayılarının çok daha fazla sayıda olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Soru şu: Mayıs ayından hatta Nisan ayından itibaren resmi müsabakalara çıkmamış olan kimi basketbol milli takım oyuncularımızın şımarıklığını, sorumsuzluğunu ve basketbol milli takımlarımızın idari ve teknik ekibinin her yıl yaşanan bu kriz dönemlerine çözüm bulamamalarına karşın; 5,5 aydır milli takım kampında mutlulukla yer alan voleybol milli takım oyuncularımızı ve bu oyuncularımızın hiçbir sorun yaşamadan milli takım kamplarında bulunmalarını sağlayan voleybol federasyonumuzu kıyasladığımızda ne düşünürsünüz?

Voleybol Milli Takımlarımız tarihi başarılar elde ederken, basketbol milli takımlarımız ise son 30 yılın en kötü sonuçlarını bizlere yaşatmasından da görüldüğü gibi; TBF ve TVF arasındaki fark, milli takım kamplarında yaşanan süreçlerden de kendini göstermiyor mu?

Son bir not daha eklemek isterim. A Milli Kadın Voleybol Takımımızın 36 yaşındaki kaptanı Eda Erdem, FIVB Milletler Ligi 3. haftasında teknik ekip tarafından final etabına daha iyi hazırlanması için dinlendirilmek isteniyor. Ancak, Eda Erdem bu talebi reddediyor ve o yaşına rağmen bir milli takım kaptanının nasıl bir karaktere sahip olması gerektiğini gösterircesine örnek bir davranış göstererek, kalan bütün maçlarda da sahadaki yerini alıyor. Sonra ne mi oluyor; tabi ki FIVB 2023 Milletler Ligi’nde tarihi şampiyonluğumuz geliyor. Takım olmak hele de A Milli Takım formasını giymek böyle bir karakter ve sorumluluk bilinci gerektiriyor olsa gerek!

Her şey A Milli Takımlarımız için. Saygılarımla.

* A Milli Erkek Basketbol Takımımızın bu yıl katılacağı turnuvanın tarihleri;

1) FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası (Türkiye)

12-15 Ağustos 2023

* A Milli Erkek Voleybol Takımımızın bu yıl katıldığı ve katılacağı turnuvaların tarihleri;

1) CEV Avrupa Altın Ligi (Deplasmanlı)

27 Mayıs – 17 Haziran 2023

2) CEV Avrupa Altın Ligi Final Etabı (Hırvatistan)

24-25 Haziran 2023

3) FIVB Challenger Kupası (Katar)

27-30 Temmuz 2023

4) CEV Avrupa Şampiyonası Finali (İtalya, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, İsrail)

28 Ağustos – 16 Eylül 2023

5) FIVB Olimpiyat Eleme Turnuvası (Japonya)

30 Eylül – 8 Ekim 2023

* A Milli Kadın Basketbol Takımımızın bu yıl katıldığı turnuvanın tarihleri;

1) FIBA 2023 Avrupa Şampiyonası (Slovenya, İsrail)

15-25 Haziran 2023

* A Milli Kadın Voleybol Takımımızın bu yıl katıldığı ve katılacağı turnuvaların tarihleri;

1) FIVB Milletler Ligi (VNL)

30 Mayıs – 2 Temmuz 2023

2) FIVB Milletler Ligi (VNL) Final Etabı (ABD)

12-16 Temmuz 2023

3) CEV Avrupa Şampiyonası Finali (Belçika, İtalya, Almanya, Estonya)

15 Ağustos – 3 Eylül 2023

4) FIVB Olimpiyat Eleme Turnuvası (Japonya)

16-24 Eylül 2023 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler