Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img

Mizaha Konu Olacak Basketbolumuz (İlker Yıldız)

FIBA 2025 Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri’nde B Grubu’nda 22 Şubat Perşembe günü İtalya’yla deplasmanda ve 25 Şubat Pazar günü de İzlanda ile kendi sahasında karşılaşacak olan A Milli Erkek Basketbol Takımımızın 16 kişilik aday kadrosu baş antrenörümüz Sayın Ergin Ataman tarafından açıklandı.

Hem erkek hem de kadın A Milli Takımlarımızda yaşadığımız devşirme oyuncu rezaleti sonrasında, bu sefer A Milli Erkek Basketbol Takımımızda devşirme oyuncu olarak Tarık Biberoviç’in kadroya dahil edildiğini görüyoruz.

Açıklanan aday kadromuza baktığımızda oyuncularımızın birçoğunun kendi kulüp takımlarında EuroLeague’i geçtim, BSL’de bile süre alamadıklarını görüyoruz. Ve bu oyuncu kadrosu son 20 yılın yetenek ve form düzeyi açısından en düşük seviyede kadrosu olduğunu söylersek herhalde hata etmiş olmayacağımızı düşünüyorum.

Baş antrenörümüz Sayın Ergin Ataman yönetiminde son üç önemli organizasyonda başarısızlıklar yaşayarak, 1993 yılından sonra yaklaşık 30 yıl sonra ilk kez FIBA’nın düzenlediği final organizasyonlarından üç koca yıl boyunca uzak kalmak zorunda kaldık. Bu tarihi başarısızlıklar sonrasında da basketbolumuzun tekrar ayağa kalkması adına gerekli çalışmaların ve özenin gösterilmediğini üzülerek görüyoruz.

Euroleague tarihinde yerli oyunculara en az süre vererek iki kez şampiyonluk yaşayan bir baş antrenöre ve genel menajerliği döneminde görev aldığı kulübün oyuncu yetiştiriciliği gibi önemli vasfını kaybetmesini sağlayanlara, adeta yerli oyunculara göstermedikleri değeri ödüllendirircesine A Milli Takımımızda önemli yerlere getiriyoruz. Bu anlayışa sahip olan ülke basketbolumuzu yönetenlerin, basketbolumuzdaki öncelikler hiyerarşisinde A Milli Takımımıza verdikleri önemi de göstermektedir!

Ülke basketbolumuzun niteliğinin en önemli göstergesi; A Milli Takımlarımızın uluslararası önemli organizasyonlarda elde ettiği başarılar ve üst düzey (büyük oyuncular) yerli oyuncularımızın sayısıdır. Vakti zamanında “12 Dev Adam” kliplerinde boy gösterenlerin, A Milli Basketbol Takımımız ve ülke basketbolumuzun yaşadığı seviye kaybının baş sorumluları olmaları da çok üzücü olsa gerek!

Basketbol kariyeri üst düzeyde olanların basketbolumuzu yönetmeyi becerememesi ve basketbol eğitimi üzerine çalışanların eğitimden bihaber olması gibi mizaha konu olan acaba bizim gibi kaç basketbol ülkesi vardır!

Her şey Türk basketbolu için. Her şey A Milli Takımlarımız için. Saygılarımla.

17 YORUMLAR

 1. Çok güzel bir yazı olmuş tebrikler. Bol bütçe ve şansa iyi uyum sağlayan yabancı oyuncularla başarılı olabilmiş, karıştığı skandallar nedeniyle Türk sporuna kara leke olarak geçmiş,daha önce görev yaptığı kulüpleri mali olarak çökertmiş, Sertaç harici ki onu da mecburen oynattı, hiçbir Türk oyuncunun yetişmesine ve gelişmesine katkısı olmamış, F4’lerde tek Türk oyuncuya tek dakika süre vermemiş, Atatürk ile ilgili paylaşım yaptığı için yunan kulübünden gönderilen Ataman Güneyligil konusunda tek kelime edememiş,Atatürkçü geçinip de Atatürk’e ayyaş diyen şahsa kendisini milli takım koçu yaptı diye döne döne teşekkür etmiş, milli takımda başarısız olduğu halde milyonlarca euroyu bırakamadığı için istifa etmemiş kişi ve bir zaman ülkenin basketbolcu yetiştirme fabrikası olan kulübün şimdi hazıra konmayı prensip edinmiş sözde yöneticisiyle hiçbir yere varamayız da kimin umurunda? Ve basketbol veya spor kariyeri üst düzeyde olanlar aynı seviyede yönetici olacaklar diye bir kaide de yok hele ki kariyeri dopingden ceza alıp biten,torpille makam sahibi olan,kanun kaçaklarıyla pozlar veren şahıs ve şakşakçıları.

 2. Milli takımda bulunan 5 oyuncudan 4 tanesi Banvit’in ligden çekilmesini takiben BJK kadrosunda oyuncu olarak1 yıl oynadı. Diğer takımların, 1 yılı takiben bu oyunculara kancayı takması, oyuncuların da tercihinin.( BJK tarafından oyuncuları tatmin edecek bir ücret verilmemesi neticesinde) BJK haricindeki takımlara yönelik olması ile sonuçlanan transferler gerçekleşti.BJK yöneticilerinin açıklamalarına bakılırsa 3-4 yıllık bir takım kurulmuştu ve alınan oyuncular ligde başka takımlarda görmeyecekleri insiyatifi saha içinde gösterme fırsatı buldular. Öyle ki 7-8 hafta maç bile kazanamayan oyuncular sonrasında ligi ilk 4 içinde bitiren takım oyuncuları oldular. Aklıma takılan konu da ; 3 yıl aynı takımda 2-3 yabancı takviyesi ile oynasalardı milli takım bugünkü durumda olur muydu? Diğer takımlar sahada 5 dakika bile tahammül gösterilmeyen bu oyunculara bu şekilde saldırırcasına transfer etme iştahlarını göstermeselerdi kim kazanırdı? Başka bir bakış açısıyla Süperligde 2-3 takımda istikbal vaad eden oyunculardan kurulu olarak ligde oynayabilseler ne olurdu?Şimdi oynanacak 2 maçın kaç tanesini kazanabilirler diye düşünmezdik sanırım… Veya 12 dev adam diye lanse edilebilecek bir ekibimiz olmaz mıydı? Benim düşündüğümden farklı bir fikri olan TBF yöneticisi varsa paylaşmakla kalmasın icraati de görelim lütfen.Unutmayınİbrahim Kutluay ve jenerasyonu yetişirken altyapı oyuncularının transferi için yaş sınırı vardı ve bu oyuncular o sınırlama sayesinde önemli başarılar kazandılar…

  • Bjk 8 hafta maç kazanamayınca güya yabancısız oynayacağız projemiz böyle diyen yönetim hemen 5 yabancı oyuncu transfer etti de galibiyetler geldi onu atlamayalım.O zaman ki başkanın Banvit’den alınan oyuncularla ilgili sözleri de hala akıllarda o da ayrı…Alınan oyunculardan bir tek Alperen malum Nba’e gitti bir de Şehmus bir seviyeye geldi o da eurolig’de oynatılmıyor,diğerleri çoğunlukla figüran olarak bench ısıtıyorlar. Federasyon oyuncu yetiştirme konusunda Efes’in yerini alan Banvit’e destek verseydi çok farklı şeyler olabilirdi de yapmadı gerçi basketbolumuza faydası olan ne yaptılar ki. Ya eskisi gibi yabancı sayısı 1-2 olacak ya da sahada 2 Türk oyuncu olma zorunluluğu gelecek başka türlü zor. İstisnalar hariç Türk oyuncular kontenjan sayısı nedeniyle ücretleri anormal arttırıyorlar, tembellik ve rahatlık da var,kendilerini geliştirmek için ekstra çaba sarfetmiyorlar , koçlar bilhassa Türk olanlar da koltuk uğruna önceliği hep yabancılara veriyor, yöneticiler de başarı gelsin de kimden nasıl gelirse gelsin kafasında bunlar da gerçek. Yabancı sayısı sınırsız olan İspanya’nın başarıları da ortada ama o ülkenin altyapısı ve basketbol kültürü ile biz kıyaslanamayız maalesef.

   • 5 yabancı transferi o yıl yapılmadı. Bir yıl sonra Alperen NBA e ,Şehmus Hazer Fenerbahçeye,iki genç oyuncu da menajerlerin akıl çelmesi neticesinde Balkan liglerine gittiğinde yapıldı. 8 haft maç kaybedilince 4 numara talebinde bulunan( tabii ki yabancı 4 numara) takım koç u değiştirildi.

 3. Lütfen biri buraya yazabilir mi, Erkan Yılmaz uzun zamandır sakat ve sakatlıktan dönüp kulübünde süre almamış bir oyuncu olarak nasıl oluyorda milli takım kadrosuna dahil ediliyor. Bu yöneticiler neyin kafasını yaşıyor yok eğer bu hamle doğru ise neden dünyanın hiç bir yerinde sakatlık dönüşü bir süreçten geçmeden eski durumuna gelmiyor.

 4. Öncelikle kadronun -yazıyı yazanın tabiriyle- “yetenek düzeyi açısından düşük” olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Esas sorun oyuncuların düzenli oynatılmamasında ki burada da -şu an ulusal ligde çalışmadığından- hatalı olan kişi Millî Takım antrenörü olmasa gerek.

  Ergin Ataman’ı savunmak için söylemiyorum ama Türkiye’de “Euroleague” oynayan hangi takım yerli oyunculara süre veriyor ki sadece Efes’i eleştiriyorsunuz? Kaldı ki ulusal lig maçlarında da çoğu takım oyun sıkıştığı anda 5 yabancısını sahaya atıp yerlileri amigo olarak kullanmıyor mu? Bu durumda suçlu ulusal ligde bile bu kadar yabancıya izin veren Federasyonda değil mi?

  Alper Yılmaz’dan bağımsız olarak Efes Pilsen’in (benim için hâlâ takımın adı bu) yetiştirici özelliğini kaybettiğini falan da düşünmüyorum. Banvit, Tofaş ve Fenerbahçe ile beraber en çok oyuncuyu üst kademeye taşıyan takım Efes. Basit bir araştırmayla bunu tespit edebilirsiniz.

  Millî Takım’ın son dönemdeki turnuvalarda başarısız olduğu bir gerçek ancak uzun zamandır sahnede yokmuş gibi gözükme sebeplerimizden biri de artık uluslararası turnuvaların iki değil dört yılda bir düzenlenmesi.

  Gültekin Pelvan’ın yetenekli genç oyuncuların yer aldığı bir takımın birinci ligde oynatılması önerisini sonuna kadar destekliyorum ancak ailelerinin ve menajerlerinin etkisiyle Orta Doğu ve Balkanlar’ın en pahalı havlu sallayıcılarına dönüşen genç Türk basketbolcularının buna yanaşmayacağı gibi kulüplerinin de “benç”de koltukların soğuk ve boş kalmasına razı gelmeyeceklerini düşünüyorum.

  Hülasa Ergin Ataman’a ve Alper Yılmaz’a A Millî Basketbol Takımı’nın hâlihazırdaki durumunun başsorumluları muamelesi yapmak yanlış bir tutum. İşin içine ulusal takımlarımızı ve onların yöneticilerini katarak doğru bir planlama yapılmadan, en önemlisi de üst ve alt liglerde yabancı oyuncuların -çoğu zaman yerlilerin de rollerini çalarak- ana figür hâline gelmesinin önüne geçmeden Millî Takım’ın başına kimi getirirseniz getirin başarılı olamazsınız. Ataman’ın alternatifleri olabilecek Ufuk Sarıca ve Orhun Ene’nin maç sıkıştığında hangi oyuncuları sahada bıraktığına bakarsanız ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

 5. Yukarıdaki Fenerliler ve yazının bir bölümü ne ;
  Anadolu Efes şampiyon olurken Sertaç Şanlı ugandalı olarak mı oynadı ? Ben anlamadım milltakımın Fransa daki maçında Buğrahan ı ceyazirden mi devşirip getirdi ataman oynatmadımı Anadolu Efes’te ? Yiğitcan saybiri çandaş Tolga mı oynattı ? Ömercan ilyasoğlunu Cem Yılmaz talkshowdan mı getirdi ?şu saçmalıkları artık bırakın fanatikliğiniz size kalsın sapkın ideolojilerinizde size kalsın bu ülkede başarılı olan herkese Herkuruma sırf sizin gibi düşünmüyor veya yaşamıyor yada başka sebebten sevmiyorsunuz die var olan güzel bir şeyi kara çalmak için akıl saçması yorumlarla gölgeleyemezsiniz.zavallıya bak şansa dior sen kesin fenerlisin tipik Fenerli siz baskonia yı tutuyorsunuz Anadolu efes baskonia maçında bu yüzden bu hazımsızlığınız.

  • Öncelikle doğru düzgün Türkçe yazmayı öğren ve kimin hangi takımlı olduğunu nereden biliyorsun da yukarıdaki Fenerliler diyorsun? Cahillikten ya da nasılsa buradakiler de benim gibi futbolun amigo taraftarı diye düşünüp yorum yazmakla daha da komik oluyorsun. Efes şampiyon olurken Sertaç oynadı doğru peki nasıl ? Hazreti gergin, Dunston,Pleiss sakatken yerlerine yabancı oyuncu bulamadığı için mecburen Sertaç’ı oynattı o da iyi oynadı ,bunu bilmeyen yok. Buğrahan ,Türk kontenjanında formsuz da olsa oynamak zorundaydı zira alternatifi yoktu,maçlarda bazen rahatlıkla şut denemesine hazretin ses çıkaramamasını fırsat biliyordu. Yiğitcan kaç maçta kaç dakika süre aldı veya Ömercan,
   Egehan,Furkan ? Hele Onuralp başta son 5 yılda kaç genç Türk oyuncu Efes’den niye ayrıldı ? Geçen sene gergin hazretleri Türk oyuncuları basın önünde eleştirdi ,takımdan kesti sonra da takımdan gönderdi,aynı tepkiyi yabancılara versin de görelim. Bu zat kaç Türk oyuncu yetiştirmiş, gelişmesine katkıda bulunmuş? Sen ve senin gibiler başarılıysa haklıdır ucuzluğu ve sığlığını bırakın. Sürekli oynatıp patlattığı yabancılar sayesinde başarılı olsa ne? Ayrıca fanatik olan da sensin sapkın olan da zavallı da hazımsız da…

 6. 1)Bu güzel yazıyı yazan Sn. İlker Yıldız ve altındaki yorumları yapan Sn. İlker bey ve Sn. Gültekin Pehlivan’ın yorumlarını ayakta alkışlıyorum. Basketbolumuz bu kadar iyi anlatılabilirdi.

  2) Hederasyoonun ilk döneminde genel sekreter olarak 3 ay dayanan Engin Özerhun geri döndü de bizim mi haberimiz yok. Alper Yılmaz ve Ergin Ataman’ı ancak o getirir.

  3) Harun Erdenay’ın geçici başkanlığı döneminde basketbolun bütün bileşenlerin yer aldığı bir arama tarama konferansı yapılmıştı. Buradan güzel sonuçlar çıkmıştı. Neredeyse 10 sene geçti ve sadece sonuç bildirgesi kaldı, oradaki tavsiyeler hiç uygulanmadı. Unutulduğu için hatırlatma istedim.

 7. çözüm net. banvitin eski koç kadrosunu koordineli bir şekilde milli takıma entegre etmek ve arkalarına yaslanıp izlemek. 5 sene sonra psikopat bir kadro çıkmazsa 16 metreden denize atlarım.

 8. Atatürkçü geçinipte Atatürk’ümüzü istismar edenleri iyi biliyoruz ama cehaletiniz ve size verileni almanız çok hazin …. Bilmemek ayıp değildir öğrenmemek ayıptır!!!

  İki ayyaşın yaptığı yasa !! Bu iki ayyaş Ural arıkan ve Orhan aldıkaçtı dır!!!!!! 1980 darbesi sonrası tc anayasayı İsviçre modeli ile şekillendirmiştir hemen iki yıl sonra 1982 yeni devlet anayası olarak kabul edilmiştir bunu getiren bu iki şahızdır!çünkü 26 Mart 1989 yerel seçimlerinde de aynı sözü söylemiştir !!! Biraz araştırınız size verilen ayarlı basın ile sosyal medya ile üfleneni içinize çekmeyin önce bakın düşünün araştırın emin olun sonrasında yazın
  20 Ocak 1921 tarihinde “Teşkilat-ı Esasiye Kanunu” adı ile modern anlamda ilk anayasayı yürürlüğe koymuştur. Buradan da anlaşılmalıdır ki iki ayyaş atamıza söylenmemiştir saygılarımla ….

  • Millete cahil diyorsun da sen nesin acaba? Malum şahıs iki ayyaş derken senin yazdığın kişileri mi kast ediyor yoksa Atatürk ile İnönü’yü mü? Bunu bilmeyen,anlamayan kişiler burada ahkam kesmesin komik oluyorlar zira…

 9. Basketbol, Antrenörler derneği ve Gençlik ve Spor Bakanlığı kıskacı altında. Spor Bakanlığının antrenör olacaklara uyguladığı sınav, devamında TBF nin sınavları basketbolun en küçük mahallelere yayılması önünde çok büyük engel. Sizin kontrolünüz altında olmasını sağlama çabanızın, basketbolun gerilemesinde bir unsur olduğunu fark etmeniz gerekiyor. Ama ne olursa olsun sizin olsun değil mi? Getirebildiğiniz seviye ortada..

 10. Acikcasi ben cok daha yeteneksiz takimlar gördüm. Isvec yenilgileri, bir dakika süre alamayan ve ilk bes baslayan oyuncular. Oyun kurucu sorunu hala mevcut olsa da Kenan Sipahi ve Tuncer bu seviye icin yeterlidir. Italyaya karsi muhtemelen yeniliriz ama Izlanda macini almak zorundayiz. Zaten 4 takimdan ilk ücü Eurobaskete katilacak. Mesele oyunumuzda bir gelisme görmek.

 11. Hatalı olan kişilerden biri şu an milli takım koçu olan kişidir zira daha öncesine kadar uzun yıllar bu ülkede çalıştı. Eurolig’de oynayan takımlar Türk oyuncuları yeteri kadar oynatmadı hala oynatmıyor bu durumu her zaman eleştirdim, yabancı koçları hoş görelim diyeceğim ki görmem,Türk koçlara ne demeli? Başta milli takım koçu olmak üzere hangi Türk koç şu ana kadar kaç Türk oyuncunun yetişmesine, gelişmesine katkıda bulunmuş? Efes ve Fb yönetimi koçlara Türk oyuncuları oynat veya niye oynatmıyorsun diyebilmiş mi? Hayır. Niye, başarı gelsin ,kupalar kazanılsın diye. Kazanıldı evet,ama on milyonlarca euroya mal oldu. Üstelik de eurolig’in eski gücünde olmadığı dönemlerde kupalar kazanıldı. O paranın çeyreği son 10 yılda Türk oyuncu yetişmesi için ayrılsa durum şimdi çok farklı olabilirdi.Federasyon 5 yabancıya ligin kalitesi ! düşmesin ,sponsorlar gitmesin diye izin veriyor, tabii işin içine yabancı koçlar ve onların menajerleri vs de giriyor haliyle o zaman da iş başka boyuta geçiyor. Efes,Fb vs oyuncu yetiştiriyor doğru peki içlerinde son yıllarda kaç iyi oyuncu var ,en son Alperen,daha önce de Cedi ve Furkan vardı ,bir de Şehmus’u sayalım, başka ? Onca senede onlarca oyuncudan sadece bu kadar mı? Ayrıca altyapıdan iyi oyuncu çıkınca bilhassa Nba’e cüzi rakama kaptırma riski de var,hal böyle olunca kaç kulüp altyapı için ciddi yatırım yapar o da ayrı bir gerçek. Büyük takımlarda figüran olan bir kaç Türk oyuncu büyük paralar kazandıkları için yedek kalmayı ,tribünde oturmayı dert etmiyorlar eğer onlar yabancılar parlatılmaya çalışılıp formsuz olsalar dahi sürekli oynatılıp kendileri oynatılmazken, bu durumlara tepki verseydi o zaman da farklı şeyleri konuşuyor olabilirdik. Ülke ekonomisinin önümüzdeki 2-3 sene içinde daha da kötüye gideceği aşikarken kulüplerin mali sorunları artacak o zaman da ister istemez Türk oyuncu yetiştirmeye,
  oynatmaya çaba gösterecekler zira Efes ve Fb dahi euro,dolar 60 TL civarına gelirse
  mecburen bütçe düşürecekler istedikleri kadar her sene F 4 hedefleri olsun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler