Cuma, Mayıs 31, 2024
spot_img

Yurtseven: Milli Takım forması asla vazgeçilmez

Fenerbahçe’den genç yaşta ayrılan ardından da Amerika’nın yolunu tutan ve Miami ile bu sezon NBA Finalleri’ne kadar yükselen Ömer Faruk Yurtseven, FANATİK’e konuştu.

* Olimpiyat Elemeleri’nde gruptan çıkmamamız için hiçbir sebep yok. Asla rakiplerimizi küçümsemiyoruz. Kendi elimizde olan bir durum nedeniyle böyle düşünüyorum. Milli Takım’ın en zor aşamalarından biri kısa süre içerisinde bir araya gelip, takım uyumunu sağlayabilmek. Hazırlık maçları da bu süreçte bize çok yardımcı olacak. Sonunda kazanacağımızdan yana herhangi bir tereddüdüm yok asla. Bu da hem kendime hem de takıma olan özgüvenimden geliyor. 

* (NBA oyuncularının milli takımlara gelmeme tercihini nasıl değerlendiriyorsun? Sonuçta buna yakın bir durum geçen sene sen de yaşadın. sorusu üzerine)

Milli takım forması asla vazgeçilemez ve değeri çok büyük. Şu anda hangi sebepten ötürü kimin gelmediğini bilmiyorum. Ailevi ya da büyük bir problem varsa bir yandan baktığımızda onu da yargılamak doğru olmayabilir. Çok olağanüstü bir durum olması gerekiyor ki, gelememiş olması gerekiyor diye düşünüyorum. Sonuçta benim de geçen sene olağanüstü bir durum oldu ve ben de gelemedim. 

* (Milli takım bizim hassas noktamız diyebiliriz. Son örnek olarak Alperen Şengün de karar değiştirdi ve kampa katılma kararı aldı. Bu konuda ne düşünüyorsun? sorusu üzerine) Milli Takımı, NBA ile karşılaştırmak olmaz. Örneğin ben bu sezon Miami ile 108 maç civarı oynadım. Evet sezonun çetin geçtiğini söyleyebiliriz. Alperen için de baktığımızda onun için de zor bir karar demek yanlış olmaz. Sonuçta o da benim arkadaşım ve kendi tercihi. Bu soruya en güzel yanıtı kendisi verebilir aslında. Sonuçta onun için de olağanüstü durumda verilmiş bir karar oldu. Ama eminim onun da gönlünde milli takım vardır.

* (Ergin Ataman ile geçen sene milli takıma gelmemen konusunda bir tartışma yaşandı. Özellikle koç tarafından oldukça sert ifadeler geldi ve şimdi milli takımdasın yeniden. Neler yaşandı? sorusu üzerine)  Ben o dönemde sosyal medya üzerinden durumu açıklayan bir mesaj paylaşmıştım zaten. Orada da belirttiğim gibi yeniden geleceğimi de söyledim ve buradayım. O zaman şartlar zorluydu diyebilirim. Sakatlığın da işin içinde olduğu farklı etkenler vardı. Bugün her şey daha güzel sonuçta. Ergin hocamla dediğiniz gibi o dönemde bir iletişim kopukluğu yaşadık. Hatta ilk başlarda iletişim bile olmadı diyebilirim. Şu an en ufak sorunumuz yok. Kendisine saygım büyük.

* Milli Takımdan beklentim çok yüksek. Hepimiz için bir rüya var. Olimpiyatlara katılmak ve başarı sağlamak istiyoruz. Bu takımla beraber başarmak istiyoruz. Bana göre de biz dünyanın önemli ekollerinden biriyiz. Bunu haritaya ve akıllara koymak da bizim işimiz. Takımımızda her biri de inanılmaz oyuncular. Yeteneklerin bir araya gelerek bir sinerji oluşturması da bizim elimizde. Sonuçta herkes ayrı olursa bir yumruk oluşturmaz. Sinerjiyi oluşturmamız lazım. Takımımızdaki oyuncuları NBA’de bir takıma koyduğumuzda iş yapar bakıldığında. Herkesin farklı bir gücü var. Onları ortaya çıkartacak olan da Ergin hoca. ‘Avangers’ (Yenilmezler) gibi bir takım olabiliriz.

* Ergin Ataman saha dışında nasıl biri çok bilmiyorum ama parkede gördüğüm azimli karakter ve başarıya odaklanmış biri. Tek odağı başarı diyebiliriz. Benim de karakterim aynı diyebiliriz. 

* NBA’de artık çaylaklık döneminden geçtim. Kendi CV’imi oluşturdum. Konferans şampiyonluğum var. Ondan önce de konferans finaline çıktık. Artık süre almanın vakti geldi. Bunun için Utah’ın en uygun yer olduğunu düşünüyorum.

* Miami benim için inanılmaz bir deneyimdi. O kültürün bir parçası olmak, Jimmy Butler’ın o hırsını görmek, Udonis’in liderliğini tecrübe etmek; bunlar herkesin her gün görebileceği şeyler değil. Spoelstra da bu kültürü başlatmış ve geliştirenlerden. Şu anda NBA’in en iyi koçlarından biri diyebileceğimiz seviyede. Zaten draft olmayan oyuncuları yetiştirmekle ünlendi. 

* İstanbul’da kendi evime döndüğümde hikayenin başladığı yerde, yani Fenerbahçe’de sonlandırmak isterim. Kendime koyduğum hedefleri yaptıktan sonra kesinlikle yolun sonunda yapmak istediğim bir şey diyebilirim.

* (Obradovic Fenerbahçe’nin o dönem başında olmasaydı, sen yine aynı kararı verir miydin? Yoksa kendine 1-2 sene daha Fenerbahçe’de oynayıp o şekilde gitme hedefi koyar mıydın? sorusu üzerine) Asla ‘keşke’ demem. Kararlar aldım ve her şeyin bir sebepten dolayı olduğunu düşünüyorum. Bakıldığında 2 sene Miami’de oynadım, şu anda Utah oyuncusuyum. Hatta kariyerimde NBA şampiyonluğuna çok yaklaştık. Bunların hiçbirinin rastgele bir şeyin sonucunun olduğunu düşünmüyorum. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler