Pazar, Nisan 21, 2024
spot_img

30 yıllık hakemin hatıra defterinden

İnsanlar hakemliğe genelde kendi istekleriyle başlamazlar. Birileri onları yönlendirir.. Aynı kişiler hakemliği de kendi istekleriyle bırakmazlar. Koşullar onu gerektirir.

Yıllar ayakları yormuştur. Bırakma zamanı gelmiştir.. Gönülden olmasa da.

İşte 30 yıllık hakem Rıfat Bayar için de o vakit geldi. Bırakma vakti.

Hissettikleri mi?

“Hakem kıyafetimi, düdüğümü duvara asıp saatlerce ağladım”

Bilen bilir..

Rıfat bundan böyle hakem eğitmeni ve teknik gözlemci olarak basketbolun içinde kalmaya devam edecek.

İşte sevgili Rıfat’ın hakemlik hayatından iki yol macerası.

AT ARABASINDA YOLCULUK
“Konya Kombassan-Büyük Kolej maçı için Ercan Kümbül’le Konya’ya trenle gidiyorduk. Konya’ya 10-15 km kala tren bir köyde arızalandı. Makisnist -2.5 saatten önce arızayı halledemeyiz- dedi. Saat 11.00.. Maç 14.00’te.. Önce arazide yürüdük, sonra bir patikada. At arabası ile bir köylü geliyordu. Yardım istedik, bizi ana yola kadar çıkardı. Otostop yapıp bir araçla ismini hatırlayamadığım bir ilçeye gittik. Jetonlu bir telefon bulup MHK üyelerini aradık ve durumu anlattık. Daha sonra bir otobüsle Konya’ya gittik. Sahaya çıktığımızda maçın normal saatini 15 dakika geçiyordu. Biraz gecikmeli de olsa yorgunluğumuza rağmen maçı yönettik.”

HAKEMİ ÇAKALLAR YEDİ, SENARYOSU
2003 yılında Şubat ayı, hasta annemi görmeye Samsun’a gittim. Dönüşte başka otobüs bulamayınca, korsan çalışan bir otobüse bindim. Gerede’de inip Geredespor’un play-off maçını yöneteceğim. Otobüsün muavinine de –Beni Gerede’nin sapağında değil, otogarda indirin- dedim. Sorun yok gözüküyor. Gece 2.30 gibi muavin beni uyandırıp, -Geldik- dedi. Geldik dediği yer, yolun ortası.. İn yok, cin yok. Tartışma sırasında diğer yolcular uyanınca mecburen indim. Elimde ağır çantayla yürümeye başladım, çakalların uluma sesleri arasında.. Aylardan Şubat, kar diz boyu. Gelen, giden yok. Tam 2 saat yürüdüm, kuşadası escort ayaklarım donmaya başladı. Aksilikler tek tek gelmez ya, çantanın sapı koptu. Kendi kendime ölüm senaryoları yazIyorum.. –Bir hakem maça giderken donarak öldü- veya –Bir hakem maça giderken çakallar tarafından parçalandı- Bu arada saat sabah 04 oldu. Baktım bir araba geliyor, çantamı arabanın önüne fırlattım. Allah’tan otomobil durdu. Adam beni alıp öğretmenevine götürdü. Maç saatine kadar kabuslar görerek uyumuştum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler

izmir travesti
travesti izmir