Pazar, Nisan 21, 2024
spot_img

Alttan giren top ve sayı..

Kadir Özçelik renkli bir hakemdi. Onunla maç yönetmek riskli ve zevkli bir işti… Özel seyircisi olan hakemlerdendi.
Bir maçta topu ayağıyla kontrol etmek isterken top ayağının burnuna gelmiş, oradan da ilk sırada oturan seyircinin kafasında patlamıştı..
Mersin’deki Türkiye Kupası Finalinde ise serbest atış hazırlıkları yapan Amerikalı oyuncuya bakmadan topu fırlatıp onu da alnından vurmuştu..
Oyuncular kendisine itiraz ettiğinde, mutlaka “Sevgilim” diye başlar, verdiği kararın nedenini anlatırdı.. Yani saha sevgilileriyle doluydu.. Sevgilileri de aşkın diğer tarafı olmanın sorumluluğu ile fazla ileri götürmezlerdi itirazlarını… 14 Şubat günü hediye beklemeseler de..
Kadir, seyirciler ve oyuncular için olduğu kadar partneri olan hakemler için de riskti.. Çünkü maç oynanırken sahayı bırakır, kim ne konuşuyor, maça kim kimle gelmiş, tribünleri izlerdi…
…Ve özellikle verdiği kritik kararlardan sonra seyircilerin dudaklarını okuyup yorumlarını almaya çalışırdı.
Sene galiba 1986.. Kadir’le birlikte Galatasaray-Efes Pilsen maçını yönetiyoruz. Efes Pilsen favori ama Galatasaray mükemmel oynuyor. Maçın bitmesine 10 dakika kala bir Efes Pilsen hücumunda dipten faul çalıyorum, top çembere doğru gidiyor.. Ama takip etmiyorum. Orası Kadir’in kontrolünde ya!
Sonra sayının olup olmadığını soruyorum. Belirli belirsiz aşağı sarkıttığı parmakları “iki”yi gösteriyor. Yani “sayı var” demeye getiriyor..
Ben de sayıyı veriyorum. Galatasaraylı Hakan Yörükoğlu bana koşuyor ve itiraz ediyor: “Abi, alttan girdi.”
Kadir’e bir defa daha bakıyorum, tavana baktığı gözleri ile dikkatleri başka yere çekerken aşağıdan da “iki sayı” işareti veriyor.. Emin değil ya! Çaktırmamaya çalışıyor..
Galatasaraylılar öyle yürekten itiraz ediyor ki, “Bu işte bir iş var” deyip bu defa gözlemci Nejat Duran’a soruyorum. O da masa hakemleri ile de konuşup, cevap veriyor: “Sayı var”..
Ben de sayıyı veriyorum. Galatasaray bu kararla yıkılıyor, “Bunlar alttan giren topa sayı verdiklerine göre kazan şansımız yok” düşüncesiyle maçı bırakıyor ve farklı yeniliyor.
Akşam tertip Galip Atabek kamerasıyla geliyor, pozisyonu izliyoruz..
Aman Allahım! Bir de ne göreyim! Top çembere önce alttan giriyor (o sırada görüntüye giren Kadir tribünleri izliyor), sonra top yükseliyor (Kadir ben düdük çaldığım için sesi duyup kafasını sahaya çeviriyor ve o sırada çember üstündeki topu görüyor), sonra da top üstten giriyor (Kadir de öncesi konusunda fazla emin olmamakla birlikte topun çemberden geçişini görüyor)
Büyük bir maddi hata.. Ertesi gün Galatarasaylıları arayıp özür diliyorum ama iş işten geçmiş bir kere…
Çembere alttan giren topa sayı veren hakem ikilisi olarak tarihteki şanlı(!) yerimizi alıyoruz…
Ah Kadir, aaaahhhh!
(Necip Kapanlı)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler

izmir travesti
travesti izmir