Perşembe, Haziran 20, 2024
spot_img

Hakemlerin hatasını antrenör Rüştü Yüce düzeltmişti

Haydar Kemal Ateş’le eskilerden konuşurken laf lafı açtı, bulanık hatırladığımız bir olayda Aydın Örs’ün de yer aldığı gözümüzün önüne flu olarak geldi. Aydın Örs’ü arayıp detaylarını dinledik..

“Ya 1974, ya da 1975 senesi… Ben Şekerspor’da oynuyorum… Rakibimiz de DSİ… Sonlara doğru DSİ sayı attı, yanlışlıkla sayıyı bize yazdılar. Karşı taraf doğal olarak itiraz etti… Bizim taraf da yanlışlık yapıldığını söyledi. Baş hakem de rahmetli Hüsamettin Topuzoğlu idi… İki tarafın ısrarına rağmen sayı hakemi ısrar edince antrenörümüz Rüştü Yüce mola aldı. DSİ’nin koçu da Savaş Küce idi. Rüştü Abi topu iki kez rakip takıma vermemizi ve savunma yapmamamızı söyledi. Böylece 4 sayı yedik ve hatayı kendi içimizde düzelttik. Maç yeniden başladı. Yanlış hatırlamıyorsak biz kazanmıştık.”
İşte Örs’ün anlatımı ile 48 yıllık güzel bir nostalji hikayesi…

Yazıyı yayımladıktan sonra olayı hepimizden daha iyi hatırlayan sevgili Ömürden Kısagün’den aldığımız notu aynen veriyoruz…

Necip Abi,
Selamlar. Attığın linki görüce o günler aklıma geldi. Gerçi, Aydin Abi her şeyi özetlemiş ama bu olayın ben de ayrı bir yeri vardır. Hatta bir arkadaşımızın, bir anı kitabı hazırlamak için, muhtelif eski basketbolcularla yapmış olduğu söyleşilerde, benim için basketbol hayatımın en unutulmaz olayı olarak anlatmış olduğum bir anıdır.
Atatürk Spor Salonu.
Biz Şekerspor olarak o dönem Ankara’nın en iyi takımıyız. DSİ bizden yaş olarak büyük olan, babaların oluşturduğu bir takım. Mac öncesinde nasıl olsa maçı alacağız diye bir türlü konsantre olamadık. Maç başladı. Kafa kafaya gidiyor. Üzerimizde bir ölü toprağı var ve bir türlü silkinemiyoruz. Herkes takımda birinin bir şeyler yapmasını bekliyor ama o ateşleyici kişiyi bir bulamıyoruz. Oyunun bitmesine çok az kalmasına rağmen toparlanamadık, bu da DSİ’nin kazanma inancını arttırdı. Hepimizin omuzları düşmüş vaziyette.
Son 1,5 dakikada durum 60 – 64 DSI lehine.
O sırada Atatürk Spor Salonunun elektrikleri kesildi. Birkaç dakikalık kesintiden sonra elektrikler geldi. Ve skor board da, durumun 62 – 62 olarak yazıldığını gördük. Salondaki herkes bizim 4 sayı geride olduğumuzu biliyor. Yani göz göre göre DS’nin hakkı yeniyor. Gözler hakem Rahmetli Hüsam Abide. Hüsamettin Abi, sayı hakeminin tuttuğu sayı kağıdını saydıracağını ve yazılı olan skorun geçerli olacağını ifade etti. Sayı kağıdı 2 kez sayıldı. Sonunda skorun 62 – 62 olduğu kararı verildi.
Bunun üzerine Rahmetli Rüştü Abi mola aldı ve iki topu DSI ye vermemizi ve müdafaa yapmadan DS’ye 4 sayı kazandırmamızı söyledi. Bizler de hakikaten iki topu Necdet Abiye verdik. Ve Necdet Abinin iki pota altı basketi ile skor 62-66’ya geldi.
Bu olay bizim takımı ateşledi ve o son 1.5 dakikada inanılmaz bir mücadele ile maçı kazandık.
Ama biz o gün orada sadece o maçı kazanmadık. Doğruluğun, dürüstlüğün sonunda daima galip geleceğini bir kez daha yasayarak gördük.
Baba Rüştü, her zaman olduğu gibi bize yine bir hayat dersi vermişti.
Allah rahmet eylesin.

Işıklarda uyusun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler