Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img

Ahmet Kandemir: Bir Arda Turan çıkaramadık

Yeşilgiresun Belediye geçen sezonun sonlarına doğru takımları play-off sınırının dışındayken Karadeniz’in inatçı karakterini taşıyan özelliği ile yarışı bırakmadı. Beşiktaş’tan ayrılan Ahmet Kandemir ile anlaştı ve sonunda da iki kez çok yaklaştığı BSL’ye yükselmeyi başardı. Ligin yenisi Yeşilgiresun Belediye bugünlerde Bolu’da kampta. Kandemir bizi bir gün konuk etti, biz de onu sayfamızda konuk ediyoruz.

Kandemir ile söyleşiye Yeşilgiresun Belediye ile başladık, ligin kalitesi kalitesi, genç Türkler ile devam ettik.

İşte o söyleşi…

ÖNCE AYAKLARIMIZ YERE BASMALI
Ligdeki hedefiniz ne?
Yeşilgiresun Belediye’nin en büyük avantajlarından biri heyecanı çok yüksek olan taraftarı. Taraftarın takıma kazandıracağı motivasyon çok değerli. Ancak gerçekçi hedefler belirlemeliyiz. Bu konuda Uşak Sportif doğru bir örnek. Önce ligde uzun ömürlü olmayı hedeflemeli, ayaklarımız yere sağlam bastıkça hedef büyütmeliyiz.

SEZON İÇİNDE HAMLELERİMİZ OLABİLİR
İstediğiniz kadroyu kurdunuz mu?
Antrenörler her fazlasını ister. Bugün Ivkovice de, Obadovic’e de sorsanız bazı isimleri alamadıklarında söz edeceklerdir. Yeşilgiresun Belediye’nin belli bir bütçesi var ve biz bu ölçüler içinde iyi bir kadro kurduğumuzu düşünüyoruz. Winner özellikleri olan deneyimli bir yerli alabilirdik ancak yerli oyuncuları fiyatları nedeniyle bu takviyeyi yapamadık. Eksiklerimize göre sezon içinde hamlelerimiz olabilir.

GİRESUN’DA 10 BİN KİŞİLK SALON DOLAR
Winner yerli oyuncuyu en büyük eksiğiniz olarak mı görüyorsunuz?
Hayır. En büyük eksiğimiz salon. Salon sporlarıyla ilgisi olmayan ilçelerde salonlar yapılırken, Giresun ihmal edilmiş. Yeşilgiresun Belediye- Fenerbahçe maçına gelmek isteyen en az on bin seyirci olur ama salonumuz 2.500 kişi civarında. Spor İl Müdürlüğü’ne ait olan bu salon TBF’nin belirlemelerine göre ayrıca eksiklerle dolu. Geçen sezon antrenman yapmamız bile sorun haline geldi çünkü mendil kapmaca dahil bütün branşlar kentin bu tek salonunu kullanıyor. Umarım Giresun’daki bu basketbol sevgisine cevap verecek salon çok zaman kaybedilmeden inşa edilir. Yönetimimiz kombineler 750-5.000 TL arasında satışa çıkaracak ve beklenti 1 milyon TL civarında. Bir Anadolu kentinde bunu başarmak için basketbolu çok seviyor olmak gerekir, ki Giresun’da fazlasıyla var.

KALİTENİN TEK ÖLÇÜSÜ PARA OLSA EN İYİ LİGİ ARAPLAR KURAR
BSL’nin kalitesini nasıl görüyorsunuz?
Alışılmış Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker şampiyonluklarından sonra Beşiktaş, Galatasaray ve Karşıyaka’nın şampiyonlukları lige renk kattı. Ligin kalitesinin artması için takımlar arasındaki makasın kapanması gerektiğine inanıyorum. Ligin en çok para harcayanı ile en az para harcayanı arasındaki fark 30 milyon dolar olmamalı. Bu konuda TBF, kulüplere belli kriterler getirerek bu uçurumu ortada kaldırmalı. 4-5 kulübün çok büyük paralar harcaması ligi daha kaliteli hale getirmez. Ligler paraya göre değerlendirilmiş olsaydı, Araplar en iyi ligi kurabilirlerdi.

BİR ARDA TURAN ÇIKARAMADIK
Genç Türkler’in hali ne olacak?
Türkiye’de genç basketbolcular, Sırplar’dan dahi daha yetenekli ama bir Arda Turan çıkaramadık. Avrupa’nın Real Madrid, Barcelona CSKA gibi kulüpleri Türk oyunculara talip oluyorlar mı? Anadolu Efes’in starı Furkan Korkmaz olsa, onu Barcelona da almak ister ama bugün için kendi takımında Euroleague’de dominant olabilen oyuncumuz yok. Genç oyuncuların oynaması lazım. Bunu da yapabilecek olanlar Anadolu Efes, Fenerbahçe gibi takımlar. Kenan Sipahi Uşak’a gitti de, Uşak onu oynatmadı mı?

OYNAMAYANLARIN BMW’Sİ VAR
Tek engel yeterli süreleri alamamaları mı?
Hayır. Genç oyuncu biraz parladığında onu paralara boğuyoruz. Oyuna girmeyen oyuncular antrenmana BMW ile gidiyor. Erken paralar beraberinde erken doyum getiriyor ve para oyuncunun gelişimini etkileyen bir faktör haline gelebiliyor.

ENES TAŞKIRAN’I GİRESUN’A İSTEDİM
Beşiktaş’ta iken Kartal Özmızrak’ı değerlendirmemenizin eleştiri konusu yapıldığını hatırlatalım.
Kartal çok yetenekli bir genç ancak benimle beraber olduğu 1,5 yıl içinde sürekli sakattı. Çok çalışmayı sevmediğini de söylemek isterim. Buna karşın son derece cesaretli ve özgüvenli bir oyuncu. Geçen sezonu Eskişehir’de geçirmesi onun için de çok yararlı oldu. Bu sezon Beşiktaş’ta 25-30 dakika süreler alırsa gelişimini sürdürür, oynayamazsa başa döner. Ayrıca geçen sezon birçok kritik maçın kritik anında Enes Taşkıran’a süre verdiğimi de unutmayalım. Enes’i Yeşilgiresun Belediye’ye istedim. Verseler oynatacaktım ama “Hoca görsün” dediler. Bunu da anlayamadım çünkü geçen sezon 4 ay Enes o takımdaydı.

(Ümran Kapanlı, 24-08-2015)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler