Cuma, Temmuz 19, 2024
spot_img

Bu kadın nasıl 20 yıldır aynı kiloda?

Liglerin bitmesiyle takımların antrenmanlara başlaması arasındaki geçen döneme “ölü sezon” denir. Elbette bütün sezonun stresi ve yorgunluğunu atma, dinlenme, eğlenme, oyuncunun hakkıdır… Ama spor dışı aktiviteler çok uzadığında oyuncunun toparlanması zaman alır ve sakatlıklara davetiye çıkarır. Üstelik ölü sezonda oyuncunun yaptığı, ya da yapmadıkları onun performansını ve spor yaşamının uzunluğunu belirler.

Konuğumuz bu konudaki en iyi örneklerin başında gelen Nilay Kartaltepe… Yaşı 38… Kilosu tam 20 yıldır 55. Kilosu aynı ama kasları çok farklı… Hala ligin iyi takımlarında çok ciddi süreler alıyor ve transfer yapıyor…

Şeytan dürttü… Aradık..
“Antrenmandayım, sonra size dönerim.” yanıtını aldık… Şaziye İvegin Üner’in kondisyoner olan eşi Muratcan Üner gözetiminde çalışıyormuş…

Üç saat kadar sonra o bizi aradı ve nasıl böyle fit kalabildiği konusundaki sorularımızı yanıtladı…

“Sezon bittikten sonra kendime iki hafta tatil verip çalışmalara başladım. Tatilde de bir antrenman programı uyguladım. Yıllardır Muratcan ile çalışıyoruz. Yeni transfer olduğum AGÜ’de kondisyoner varmış ama onunla da işbirliği yaparak Muratcan’ın programını uygulamaya devam edeceğim. Beni en iyi Muratcan tanıyor.

Yıllardır sezon açılana kadar haftada 4 gün ağırlık ve kondisyon, 3 günü de fundamental yoğunluklu basketbol antrenmanı yapıyorum. Şunu net olarak söyleyebilirim ki antranman yapmadığımda sıkılıyorum. Muratcan’ın ekibinden beslenme konusunda da destek alıyorum. Böylece kilomu da koruyorum.”

Umarız bu söyleyişi çok sayıda erkek ve kadın basketbolcu okur ve Nilay Kartaltepe’nin sporcu kişiliği onlara bir fikir verir.

Nilay basketbolda hayal ettiği bütün hedeflere ulaşmış bir oyuncu ama O hala bir genç oyuncu gibi istekli ve hevesli.

Acaba gençlere bir mesajı olacak mıydı?

“Bizim ilk yıllarımızda ligde bu kadar çok yabancı yokken Türkler’in süre almaları daha kolaydı. Gelecek sezon sahada en az iki Türk olacak ama sadece takım antrenmanlarıyla yetinip, ekstra çalışmazlarsa işleri yine zor. Hem sezonu sağlıklı şekilde geçirip, hem de rollerinin artmasını istiyorlarsa yaz aylarını bilinçli şekilde çalışarak geçirmeleri şart.”

Nilay basketbolu ne zaman bırakmayı planlıyordu?

Cevabı gayet net…

“İşte en sevmediğim soru bu. Böyle bir planım hiç olmadı ve sağlıklı olduğum sürece de bırakmaya niyetim yok.”

Bıraktıktan sonrası için bir planı var mıydı?
“Antrenörlük yapmak istiyorum ama yıldız erkek takımında… Becky Hammon, NBA’de çalışıyorsa biz neden erkek takımlarında görev yapmayalım?

Antrenör olursam belirleyeceğim ilkeler dışında oyunculara karışmak istemem, herkes yeteneğini göstersin isterim. Oyuncu serbest oynamalı ve keyif almalı. Basketbol koçların Play station oyunu değil.”

(26-06-2017)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler