Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img

Çakı: Kontratım sona erdiğinde…

Bu sezon başı Alba Berlin ile anlaşan Ahmet Çakı ile kısa bir söyleşimiz oldu… Milli takımlardaki oyuncular, sakatlıklar nedeniyle sezon başlangıcı sıkıntılı olsa da Alba Berlin Eurocup’ta TOP 16’ya kaldı, ligde ise son 9 maçını kazanarak yukarıyı rahatsız etmeye başladı.

Çakı’nın Almanya günleri ve saha dışı tespitleri ile ilgili gelişmeleri ve düşüncelerini almak istedik… İşte o söyleşi…

Almanya’da hayat nasıl geçiyor?
Hepimiz adapte olmaya alışıyoruz, fena da geçmiyor. Oğlum Almanca ve İngilizce tedrisat yapan bir okula gidiyor. Elbette Türkçe konuşulan bir okulda olmayı tercih eder ama yavaş yavaş alışıyor. Eşim ise Almanca dersi alıyor.

Antrenörün hayatı malum, bu nedenle alış veriş, evin bütün işleri eşime ait. Burada tanıştığımız Türkler ve bir kaç Alman aile de var. Almanlarla da kaynaşmaya başlıyoruz.

Lokantaya gittiğinizde yemek siparişi verebilir misiniz?
Türk lokantası ise hiçbir sorun olmuyor.

Basketbola dönecek olursak, Türkiye’ye göre en farklılık nerede?
Marketing çok farklı. Berlin çok büyük bir şehir ve hentbol, futbol, buz hokeyi maçları dışında da insanların yapabileceği çok şey var. Bu nedenle basketbola seyirci çekmek başlı başına bir iş. Bu nedenle de bizim kulübün pazarlama bölümünde 7-8 kişi çalışıyor.

Seyircilerin davranışları nasıl?
Salonlar hep dolu. Alba Berlin’in 10 bin kişilik salonu da çoğu kez doluyor. Seyirci olaya sosyal bir aktivite olarak bakıyor ve görevi rakibin morali bozmak değil, takımına destek olmak.

Rakibi, hakemi caydırmaya yönelik davranışlardan ziyade kendi takımlarına pozitif destek veriyorlar. Ev sahibi takımlar da bu pozitif güçten destek alıyor. Genel olarak sporu bir eğlence olarak görüyorlar.

Kaybedince ne oluyor?
Alba Berlin Almanya’nın ilk büyük ve geçmişte büyük başarıları olan bir kulüp. Dolayısıyla ö dönemi hatırlayanlar takımın gücü şimdi farklı da olsa yüksek beklenti içindeler. Ama kaybedince de negatif enerji verilmiyor, sizi morallendirmeye çalışıyorlar.

Kontratınız gelecek sezon sonunda bitiyor? Sonrası için bir düşünceniz var mı?
İlk hedefim enternasyonel koç olmaktı, bunu başardım. Alba gibi ciddi bir basketbol kulübünde 2 yıl sonunda başka bir ülkede bir deneyim yaşamak isterim. Bu ülke İspanya olursa daha da iyi olur, İstediğimiz yapıyı kurabilirsek burada da kalabilirim. Türkiye’den de teklif gelirse elbette ilgilenirim.

Almanya’da da 6 yabancı kuralı uygulanıyor. Bu kural Alman Basketbolu’nun geleceği açısından tartışılıyor mu?
Hayır. Alman Ligi’nde oynayanlar çok sayıda Alman var, ayrıca NBA’de ve başka ülkelerde üst düzey takımlarda oynayan oyuncuları nedeniyle A Milli Takım için sıkıntıları yok. Bununla birlikte burada altyapılara büyük ilgi gösteriliyor. Alba Berlin’in de Pro B’de oynayan iyi bir takımı var.

(25-01-2017)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler