Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img

Yok artık Yiğitcan Turna: Maskeyle 14’te 14 üçlük

Maske çoğu oyuncu için rahatsızlık vericidir. Sağını, solunu görmekte zorlanırsın… Tıpkı Yiğitcan Turna’da olduğu gibi… Acaba son üç maçta 14’te 14 üçlük atınca etrafını değil, sadece karşısını görmesinin şut atarken pozitif bir etkisi oluyor mu? sorusu akıllara geliyor.

İki ay kadar önce Gelişim Koleji maçında Yiğitcan Turna’nın burnu kırılmıştı. Çift maçlı haftalar ve ona duyulan ihtiyaç sonunda fedakarlık yaptı, riske girdi ve üç hafta kırık burunla ve tabii maskeyle oynayıp ameliyata kadar idare etti. 12 Aralık’ta eğrilen burnu düzeltildi ve Yiğitcan Turna yine maskeyle sahalara döndü.

Sonrasını Yiğitcan’a bırakalım…

“Takımca gittiğimiz bir kafe var. Oranın sahibi ‘Biriniz üç üçlük atarsa onun bir günlük yemeği benden’ diye bir çeşit prim vaad etti. Yalova maçında 3/3 isabetimden sonra her zamanki gibi o kafeye gittik. Bir jest yapıp sadece benden değil, tüm takımdan para almadı ama bir sonraki maç için çıtayı yükseltti… ‘3 az oldu, 5 atan olursa yemek benden…”

Pertevniyal maçında hiç kaçırmadan 5/5 ile üçlük attım. Yine bütün takıma yemek ısmarlarken çıtayı biraz daha yukarı çıkardı: 5 az oldu, 6 olsun…

Bursaspor maçında da şansım yanımdaydı ve yine hiç kaçırmadan 6/6 isabeti buldum. İzin dönüşü yine kafeye gideceğiz, bakalım bir maç sonra çıta biraz daha yükselecek mi?”

Yiğitcan ile konuştuğumuzda Bursaspor maçı sonrası Bandırma’ya gidiyordu. Yani doğup büyüdüğü, basketbola başlayıp geliştirdiği memleketine… 11 yaşında Banvit’in kapısından içeri giren 14 yılını basketbol fabrikasında geçiren Yiğitcan Turna ile telefonu kapattıktan sonra aklımızdan şu geçti:
Bandırma’da Banvit’in rakibi olmadığı için altyapı maç yerine antrenmanlarla gelişiyor. Bakıldığı zaman bir eksiklik gibi gözüküyor oysa koç Ahmet Gürgen’in bu konudaki yanıtı da çok enteresan:
“Evet bütün bir yıl maç yapmıyor, maça özel taktiksel olarak hazırlanmıyoruz, bunun yerine günlerimiz fundamental çalışması ile geçiyor.”

Yiğitcan Turna’nın şut mekaniğinde belki de bu zorunlu programın rolü büyük.

Banvit’e sadece Yiğitcan’ı değil, Türk basketbolu’na sayısız değer kazandırdığı için bir kez daha teşekkür ediyoruz, maskeli nişancıya “atışa devam” diyoruz…

Gelelim kafenin sahibine… 10 basketbolcu 30 kişinin yiyeceğini yer, adamı batırır… Kesene bereket… “Şehr-i sefa”lar olsun…

(04-02-2017)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler