Pazar, Nisan 14, 2024
spot_img

Averaj Hesabında Hata Nerede Yapıldı?

Kadınlar Süper Ligi’nde federasyondaki ilgililerin averaj hesabında yaptığı hata sıralamayı ve dolayısıyla play off eşleşmelerini etkilendi ve Ormanspor ile İzmit Belediye’nin rakipleri değişti.

KURAL NE DİYOR?
D.1.3 Gruptaki tüm maçlarda 2 veya daha fazla takım aynı galibiyet-mağlubiyet sayısına sahipse, bu 2 veya daha fazla takım arasındaki maç veya maçlar sıralamaya karar verecektir. Bu 2 veya daha fazla takımın kendi aralarında yaptıkları maçlar aynı galibiyet-mağlubiyet sayısına sahipse, aşağıdaki sıraya göre başka kriterler uygulanacaktır:

 • Kendi aralarındaki maçlarda attığı-yediği daha fazla sayı farkı olan (toplam averaj)
 • Kendi aralarındaki maçlarda daha fazla sayı atan
 • Gruptaki tüm maçlarda attığı-yediği daha fazla sayı farkı olan (toplam averaj)

KURALLARIN IŞIĞI ALTINDA…

 1. İki veya daha fazla takımın aynı puana sahip olduğu durumlarda önce “Kendi aralarındaki maçlarda attığı-yediği daha fazla sayı farkı olan (toplam averaj)” durumuna bakılır. Ligde ilk maçı Ormanspor 82-78, ikincisini 69-65 İzmit Belediye kazandığı için iki takımın da aralarındaki maçlarda attığı-yediği sayılarda fark yok. İkisi de 147 atıp, 147 yemiş. Yani bu madde Ormanspor ile İzmit Belediye’yi birbirinden ayırmıyor.
 2. Kuralın ikinci fıkrası ise “Kendi aralarındaki maçlarda daha fazla sayı atan” takımın öne çıkacağını söylüyor, ki federasyondakilerin kafasını karıştıran bölüm de burası. Kural “Maçlardan herhangi birinde daha fazla sayı atmış takım” demiyor, aralarındaki maçLARda daha fazla sayı atan takım diyor. Aralarıdaki maçlarda attıkları sayılar ikisinin de 147. Yani Ormanspor-İzmit Belediye problemini burası da çözemiyor.
  İlk sırada “Kendi aralarındaki maçlarda attığı-yediği daha fazla sayı farkı olan (toplam averaj)” yazılmışken, aynı sonucu veren “Kendi aralarındaki maçlarda daha fazla sayı atan” ifadesinin neden yazıldığı akıllara gelebilir. Unutmayalım ki bu madde 2 VEYA DAHA FAZLA TAKIM arasındaki eşitliklerle ilgili ve “Kendi aralarındaki maçlarda attığı-yediği daha fazla sayı farkı olan (toplam averaj)” ifadesi ikiden fazla. örneğin 3’lü 4’lü averajları çözebiliyor.
 3. Ormanspor ile İzmit Belediye’yi ayrıştıran bölüm ise “Gruptaki tüm maçlarda attığı-yediği daha fazla sayı farkı olan (toplam averaj)”. Yani ikili averajı ilk iki fıkra halledemediği için sıra buna geliyor, yani genel averaja… Genel averajda ise kurala göre attıklarından yediklerini çıkarırsanız İzmit Belediye 159 ile daha üstte, çünkü Ormanspor’un averajı 96.

Bugüne kadar binlerce defa buna benzer durumlarla karşılaşıldı, kural gereği hiçbirinde bugünkü gibi uygulanmadı. Federasyonda kafası karışanların doğruyu düşündüğünü varsaysak, genel averaja bakılması için iki takımın arasındaki skorların aynı olması gerekir… Örneğin ilk maçı 80-70 A Takımı, ikincisini 80-70 B Takımı kazanmış olmalı. Oysa kural böyle demediği için skorları farklı ancak toplamda birbiriyle eşit olan takımlar arasındaki sıralama genel averaja göre yapıldı.

Bu maddede yazılanları yorum olarak görmeyin çünkü kurallar yoruma yer bırakmayacak kadar net…

İnsanlık hali… Hepimiz hata yapabiliyoruz…

2 YORUMLAR

 1. En üst seviyedeki ligde, bu denli büyük bir hatanın yapılması, “insanlık hali, hepimiz hata yapabiliyoruz” ile geçiştirilebilecek bir durum değildir. Faciadır. Ama federasyonu bilenler şaşırmamışlardır. Yazık

 2. Toplumun IQ seviyesi giderek düşüyor. Uzmanlar, giderek artan yoksulluğun yol açtığı yetersiz ve dengesiz beslenmenin, fast food tarzı, içinde kanserojen kimyasal koruyucu barındıran, özellikle de çocuklarda ve gençlerde bağımlılık yaratan yapay tatlandırıcıların, abur cubur diye nitelendirilen ambalajlı atıştırmalıkların zekâ geriliğine yol açtığına dikkat çekiyorlar.
  “Eğitimin” içler acısı hâlini de gözönünde bulundurunca, nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuz apaçık ortada…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler

izmir travesti
travesti izmir