Pazartesi, Nisan 22, 2024
spot_img

Akıllarda Kalan İki Tartışmalı Pozisyon

Genç Dinozorlar Kimlik Kartı:
Genç Dinozor kimdir?
Basketbol ruhu genç ve enerjik olan, dinozor misali tecrübeli spor insanlarıdır.

Kadroda kimler var? Necip Kapanlı, Haydar Kemal Ateş, Selam Gökçe, Fatih Söylemezoğlu ve zaman zaman “Genç Dinozor” konukları.
Amacı nedir?

Türk Basketbol Kamuoyuna ve özellikle veli, oyuncu, antrenör, yönetici ve tüm “Genç Öz kaynak” gruplarına gündeme ait basketbolun saha içi ve saha dışı olaylarını farklı ve geliştirici bakış açısıyla değerlendirmek ve basketbol kamuoyuna farklı düşünce pencereleri açmak.

Bu bağlamda geçen hafta oynanan maçlarda en çok dikkat çeken iki konuyu tartışmaya açmak istedik;

Konu1: Galatasaray Ekmas –Manisa BB SK maçının 3.çeyreği 03.15’nci dakikasında orta sahada geçiş hücumunu durdurmak için yapılan faulün 3 sayılık atış olarak değerlendirildiği pozisyon masaya yatırıldı.

Videoda; savunmadaki Manisa’nın 30 numaralı oyuncusunun hücumdaki Galatasaray’ın 2 numaralı oyuncusuna, geçiş hücumunu kesmek için yaptığı temas görülüyor.

Pozisyonun açıklaması ve maçta değerlendiriliş şekli:
Pozisyon esnasında spiker ve yorumcunun ifadesi, faulün 3 hakem tarafından da aynı anda 3 atış olarak verildiği yönündeydi.

Genç Dinozorlar’ın görüşü:
Galatasaray’ın 2 nolu oyuncusuna yapılan temastan sonra, “yeni bir hareketle” topu potaya doğru fırlattığı görülüyor. Kural tanımına göre hücum oyuncusu temas anında henüz atış haline başlamış gözükmüyor. Dolayısıyla 3 sayılık atış uygulaması yerine kenar uygulanması gerektiğini düşünüyoruz.

NOT: Herhangi bir pozisyona 3 hakemin birden karar veriyor olması, hakemlik tekniği açısından doğru değildir. Çünkü sahada üçünün de bakacağı bölgeler ayrı ve hakem mekaniği ile belirlenmiştir. Hepsi aynı yere bakıyorsa, diğer bölgeler kontrolsüz kalmış demektir.

Genç Dinozorların Önerileri:
Bununla beraber eğer geçiş hücumunda savunmanın hücum oyuncusunu durdurmaya yönelik yaptığı ve beyaz ekranlarda “Yugoslav Faulü” olarak adlandırılan bu tarz temaslara yönelik kararlar “sezon boyunca” ağırlıklı olarak 3 sayı teşebbüsü diye değerlendirilecekse, antrenörlerin oyuncularına hücumda ve savunmada şunları çalıştırmalarını öneriyoruz ;
-Hücumda: Geçiş hücumunda “Yugoslav Faulü” yapılırken topu potaya doğru fırlatırsanız atışlı faul kazanma şansınız olur.
-Savunmada: Geçiş hücumunu “Yugoslav Faulü” ile durdururken mümkünse hücum oyuncusunun tam karşında olun ve atış hali başlamadan, teması topa doğru hamle yaparak sağlayın ki, hem atışlı faul çalınmasın, hem de sportmenlikdışı faul olmasın. Eğer temas için hamle topa doğru yapılmazsa sportmenlikdışı faul çalınabilir.

Konu 2: Onvo Büyükçekmece –Türk Telekom maçında faul yapılan ev sahibi takım 14 numaralı oyuncusu yere düşünce, oyuncunun tedavisi için sağlık ekibinin sahaya girmesi ve (FIBA oyun kurallarına göre) bunun sonucu olarak sakatlık geçiren oyuncunun yerine kenardan başka bir oyuncunun ( 33 numaralı ) girip serbest atışları kullanması.
Poziyonun açıklaması ve maçta değerlendiriliş şekli:
Yesukan Onar’ın sakatlanması sonucu sağlık görevlilerinin sahaya izinsiz girmeleri ve bu nedenle oyuncu değiştirileceği, burada Yesukan’dan daha yüzdeli atabilecek bir oyuncunun girmesinin Telekom’u rahatsız ettiği ve bunun Büyükçekmece tarafından sağlık görevlilerini sahaya göndererek bilerek avantaj sağlamak için yapılmış olabileceği ihtimalinin de bulunduğu ima edildi.

Genç Dinozorlar’ın görüşü:
Konu ile ilgili mevcut kural maalesef suistimal edilmeye çok açık. Bu örnekte olduğu gibi bir oyuncu sakatlandığında kenardan sağlık ekibi veya herhangi bir takım görevlisi sahaya girdiği andan itibaren o oyuncu değiştirilmek zorunda. Bu yönteme geçmişte bazı maçlarda daha iyi serbest atış atan oyuncuya atışları kullandırmak için başvuruldu. Videodaki örnekten bağımsız olarak bu tip girişimleri etik bulmuyoruz.
Genç Dinozorların Önerileri:
Sakatlık geçiren oyuncunun oyuna devam edebileceği, ama serbest atış yüzdesinin düşük olması sebebiyle daha iyi serbest atış yüzdesi olan bir oyuncunun kenardan oyuna girmesi ile ilgili “şüpheleri” ortadan kaldırmak için NBA ‘deki bu kuralın FIBA tarafından uygulanması düşünülebilir.

NBA’deki kural: NBA’de bu durumda sakatlanarak oyundan çıkan oyuncu müsabakanın geri kalan süresinde bir daha oyuna giremiyor. Ayrıca serbest atışı kullanmak üzere oyuna girecek oyuncuyu yedekler arasından rakip takım koçu belirliyor. Ancak hakemler oyuncunun tedavisi için bir süre bekliyor, örneğin konu kanama ise yaranın bantlanıp oyuncunun serbest atışları kullanması sağlanıyor.

Bu haftalık bu kadar…
Unutmayın, yaş sadece bir rakam. Basketbol ise ruhumuzun büyümeyen çocuğudur. Hem Dinozor, hem de genç olabilirsiniz!

4 YORUMLAR

  1. ilk pozisyon için: turnikeye giriyorum sete set hucum hayal edebiliriz pas mı vercem turnike mi atcam belli değil ilk adımı attım faul yaptılar ne dicekler topu çembere atarsam? atıştı atmazsam? değildi
    o pozisyon dünyada marsta kızmazsanız başka evrenlerde hep 3 atış

  2. Zaten her şey yalan yanlış kullanılırken keşke dinozor sözcüğünü doğru kullansanız. Bu sözcük de yerleşmiş yanlışlara karışmasa…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler

izmir travesti
travesti izmir