Pazar, Temmuz 21, 2024
spot_img

Aydın Örs: 4+3 Kuralını Doğru Bulmuyorum

Asist Analiz’de Ümit Avcı’nın konuğu olan basketbolun duayen ismi Aydın Örs, 4+3 yabancı kuralını doğru bulmadığını söyledi.

Örs şöyle konuştu:

“Aceleye getirilmiş bir karar olarak görüyorum ve doğru bulmuyorum. TBF Başkanı ve yönetim kurulu 4^1’i getirmek istiyordu, ben de şaşırdım. Anladığım kadarıyla bazı kulüplerin ağırlığı ile böyle bir karar alınmış.

Böyle kararlar alınırken sadece kulüpler değil, diğer paydaşların da görüşlerine başvurulmalı. Antrenörler, hakemler, TÜBAD, Oyuncu Derneği’nin görüşleri alınmalıydı.

Ben Eğitim Kurulu Başkanıyım. Konu sadece sayılar değil. Federasyon karar verirken bazı yaptırımlar ortaya koyması lazım. Bireysel gelişim sertifikası programı ile her BSL takımında bir diplomalı Gelişim Koçu mecburiyeti kondu ancak maalesef bazı kulüpler gelişim koçu çalıştırmak yerine cezayı ödemek yolunu seçti. Demek ki daha ağır yaptırımlar gerekiyor. Bizim rol oyuncusu yerine karar verici, maç toplarını kullanacak oyuncu yetiştirmemiz gerekiyor.

Yabancı antrenör kriteri oluşturulmuştu. 2018’den bu yana her sene Lig Kurulu’nda kulüp yöneticileri kuralı değiştirilmesini istiyor. Yabancı gelince 3-4 yardımcısı ile geliyor. Kulüpler kendi menfaatleri için kararlar bekliyor.

Türk basketbolunu yöneten TBF yönetimi altyapıyı mutlaka zorlamalı ve kulüplere yaptırımlar getirmeli. Yani 4+3, 3+1 tartışması dışında başka projeler uygulanmalı.

Bana göre 4’1 sisteminde en az iki 20 yaş altı oyuncu kuralı getirilmeliydi. TBL’de de yabancı kuralı 1+1 olup, 4 genç oyuncu zorunluluğu katkı sağlardı.

Türk basketbolunu yönetirken kararlar Anadolu Efes’e, Fenerbahçe’ye göre değil, Türk basketboluna göre alınmalı.

Oyuncuların da rekabete girecek şekilde tutkulu olmaları lazım. Mirsad’ın, Hidayet’in bir hayali vardı, ölesiye çalıştılar. Yeni gençler de çok çalışıp rekabete girmeliler.”

11 YORUMLAR

 1. Sayın Örs, ilk kez birazcık açık konuşmuşsunuz. Türk basketbolunun duayeniyken, Türk basketbolunun önündeki engel haline dönüştünüz, bilmem farkında mısınız? Olup biteni herkesten daha iyi biliyor, özel sohbetlerinizde yönetimi eleştirip yerden yere vuruyorsunuz ancak siz onların arkasında durduğunuz için hala sallanıyorum ama devrilmiyorlar. Oysa cesur davranıp bu böyle olmaz, yapamıyorlar, bunlarla bir yere varamayız deme cesaretini bir kez gösterseniz insanların önünü açacaksınız. Geçmiş başarılarınız nedeni ile insanlar size saygı gösterip yüzünüze bunları söylemiyor ama bu gerçekler her ortamda gıyabınızda konuşuluyor. Bir kez daha ve son kez taşın altına elinizi koysanız, inisiyatif alıp gerçekleri ifade ederek harekete gecseniz fikirlerinizin karşısında ne siyasiler durabilir, ne de bu cahil beceriksiz çocuklar. Niçin yapmıyorsunuz? Neden korkuyorsunuz? Kimse anlayabilmiş değil! Bırakın artık bu rezalete ortak olmayı da, çekin şu tuğlayı yıkılsın bu saçma düzen. Sizin gibi sosyal demokrat saygın bir insana bu duruş gerçekten yakışmadığı gibi camia nezdinde bu çarpık ne olduğu belli olmayan düzene verdiğiniz destek nedeni ile ger geçen gün itibar kaybediyorsunuz. Bir kez çıkın ortaya ve liyakat sahibi insanlara yol göstererek destek olduğunuzu açıklayın, onların yanında olun ki bir kez daha basketbolun ivme kazanmasın da öncü siz olun. Basketbolun bu anlamda size ihtiyacı olduğunu herkes biliyor. Şimdiye kadar ki kötü gidişata en azından sessiz kalarak destek verdiğiniz için suçlusunuz. Basketboldan kazandıklarınızı (manevi anlamda) ödemek boynunuzun borcu, buna mecbursunuz, yoksa tarih sizi affetmeyecek bunu bilin!

  • Yazdıklarına göre suçlu duayen Aydın Örs öyle mi? Sessiz kaldı diyorsun al işte konuştu karar yanlış dedi, ne olacak paragöz dopingçi Aydın abi karar yanlış demiş hemen değiştirelim mi diyecek? Ayrıca Aydın Örs itibar kaybeder mi? Karar alıcı,verici o mu? Burada asıl ciddi tepki vermesi gerekenler Türk oyuncular. Bu kurala başta iki baş aktör Fb,Efes rekabette geri kalan Bjk,Gs de geriden destek veriyor tbf de zaten sponsorluk,
   reklam tv vs geliri gelecek diye olaya dünden razı, bu durumu ve siyaset,spor,sanat,eğitim,
   adalet vb her konuda mevcut tek adam düzeninde rezalet bir durumda olduğumuzu,
   herşeyin para,makam,çıkar uğruna göz
   boyama,tribüne oynama,ben yaptım olduya geldiğini anlamıyorsan o senin sorunun…

   • Mesele bu kararın değişmesi değil. Mesele bu düzenin değişmesi. Sanirim yanlis anlamissiniz. Aydın Ors gibi bir duyenin yapılan bir çok yanlışı görmesine rağmen hala bunlara destek veriyor olması yanlıştır, çok net. Dolayısı ile bu düzenin değişmesi için yapılması gerekenlerin başında Örs gibi bir duayenin ya isin basina gecmesi, ya da bunların yanından çekilip liyakat sahibi insanları desteklemesi lazım. Orrs orada bulundugu surece çoğu insan ona saygısından adım atmıyor. Bilmem anlatabildim mi?

    • Düzen her yerde değişmeli orası kesin de mevcut düzen ve şark kurnazı,çıkarcı,
     neme lazımcı toplum profili ile hayal. Aydın Örs aklı başında biri, nasıl makam ve söz sahibi oldukları malum olanlara niye destek versin, buna ne kişiliği ne eğitimi ne de dünya görüşü uymaz, verdi diyelim bu kurala şimdi çıkıp da yanlış der mi? Örs orada bulunduğu sürece çoğu insan saygısından adım atmıyor hem de işin başına geçsin diyorsun, bu tutarsızlık değilse nedir? Siyasi güç zehirlenmesi yüzünden liyakatsizlik, haksızlık,yalan talan ülkeyi sarmış iktidardan veya belli tarikat ve cemaatlerden olmayan çaycı (küçümsemek için söylemiyorum,
     eskiden çalıştığım devlet kurumunda şahit oldum) olamıyor sen liyakat sahibi insanlara destekten bahsediyorsun, farklı ülkede mi yaşıyoruz acaba?

     • Öncelikle “sen” yerine “siz” diye ilerlersek daha doğru iletisim kurmuş oluruz! Diyorsunuz ki, “Aydın Örs aklı başında biri, nasıl makam ve söz sahibi oldukları malum olanlara niye destek versin” işte tam da Sayın Örs’e sitemimiz bu!!! Diyoruz ki, bırakın bu yetersizlerin arkasında durmayı, bu camiada o görevleri layıkıyla ile yapabilecek onlarca insan var, niçin bunların yanındasınız hala diyoruz !!! Sizin de söylediğiniz gibi ” buna ne kişiliği ne eğitimi ne de dünya görüşü uymaz” o nedenle hala ne işi var Eğitim Kurulu’nun başında diyoruz. Orada durdukça bu yetersizlerin ekmeğine yağ sürüyor diyoruz. Camiada kendisine duyulan büyük saygıdan dolayı kırılmasın diye bir çok insan eleştiri bile yapmıyor diyoruz. Oradan çekilip doğru işler yapmak isteyen insanları yönlendirici bir üst akıl olarak basketbola hizmet etsin diyoruz.
      Yanlış anladığınız konu, biz Aydın Örs kötü demiyoruz, aksine bu işin tepesinde bulunup düzeltilmesi için en önemli figürlerden birisi olmasına rağmen yanlış yerde durarak itibar kaybediyor. İstemeden de olsa buradaki duruşu basketbola zarar veriyor diyoruz.
      Umarım yeteri kadar ifade edebilmisimdir.

 2. Aydın Örs’ü korkaklıkla suçlayan adam kendi ismiyle eleştiri yazmaktan korkmuş . Şaka desen şaka değil . Utanmadan bir de bir sayfa yazmış, bir de “özel sohbetlerinizde “ diyor . Sen de ortaya çık o zaman , yumuşak muhteris.

 3. Hakemlerin görüşü mü? Onlar sırf bir tane fazla tavuk dürüm ayran parası almak için (tek maç ücreti oda mhkye yakın hakemler için) seslerini çıkarmayan hakem arkadaşlarının hakemlik hayatı bitirilirken her yerde ahkam kesip ama ‘aman bir tane daha fazla maç alırım sesimi çıkarmayayım’ diye sus pus olup her şeyde federasyon tarafında olanlar mı? Seneye de ücretler biraz artar bunlar da maç almaya devam edip a’sı b’si gıkını çıkartamazlar hiç bir şeye. Abileri ablaları gibi

 4. Bir diğer elestirimiz de size. Çünkü siz de basketbol camiasının yetiştirdiği A milli takim seviyesine kadar cikan, sampiyonluklar kazanan başarılı bir koc, bu ülkenin yetiştirdiği üst duzey egitimli, okuyan,düşünen, konuşan bir değersiniz. Hal böyleyken manevi borcunuz olan basketbol konusunda sessiz kalıp hiç birsey yapmamak (Tübad baskanliginiz ayri) bu liyakatin L’sine dahi erişememiş insanlara yardim etmek anlamına gelmiyor mu? Niçin konuşmuyorsunuz? Niçin liyakat sahibi insanların basketbolu daha iyi yerlere getirmesi için itici güç olmuyorsunuz? Bu konuda insanları harekete geçirecek her türlü donanıma sahipken susmanız, çaba gostermemeniz dışarıdan bakınca minimum eleştiriyi hak ediyor. Bunu kendinize yapmaya bile hakkınız yok! Hadi ne olur kıpırdanın biraz, ölü takliti yapıyormuş gibi davranmak sizlere yakışmaz. Sayın Örs, siz ve sizin gibi camianın söz söyleyebilecek büyükleri bir araya gelip bu işe el atmazsanız basketbola olan manevi borçlarınızı ödememiş ve ihanetle eş değer davranmış olursunuz. Biraz daha susmaya devam ederseniz basketbol için, bu ülkenin çocukları için çok geç olacak ve sizler zihinlerde sorumlu olacaksınız.

 5. Boşu boşuna birbirinizi suçlamayın! Ben suyun başında oturuyor olsaydım 4+3’ü geçirir sonra sözde paydaşların gazını almak için 4+2 diye değiştirirdim! Üstüne de bakın sizi kaale aldım ve isteğiniz oldu! Sizler değerlisiniz diye dalgamı da geçerdim. Bir yere not edilsin! Aslında paydaşların bu kafa yapıları ile 1+1 yapsanız bile hiç bir şey değişmez! Bizim üst seviye oyuncu yetiştirecek ne koçumuz ne yöneticimiz ne organizasyonumuz ne de vizyonumuz var! 15-20 yılda bir iyi bir jenerasyon denk gelir. O da zarlar denk gelirse yarım yamalak yetiştirilir. Uluslararası birkaç derece elde edilir. Basketbolun pastası büyütülür. Sonra 15-20 yıl hesapsız kitapsız plansız projesiz kapanın elinde kalıyor o pastanın payları. Ben demiyorum yaklaşık son 50 yıllık basketbol tarihimiz bunu gösteriyor! Devamlılık yok yalnızca rastlantısal işler..! Son jenerasyon ve organizasyon Banvit’ti ama basketbol camiası bu organizasyonu bir şekilde devam ettirmek ve sürekliliğini ülke basketbolunun üst seviye oyuncu adaylarının gelişim üssüne evirmek yerine sessiz sedasız ürünlerini ganimetlemeyi tercih etti. İşte bu yüzden 1+1 bile hiç bir şey değiştirmez diye düşünüyorum! Bu nedenle birbirinizi isimler bazında suçlayarak üzmeyin!…

 6. Çok haksız bir itham. Okuyan da sanır ki futboldan veya başka bir şeyden bahsediliyor. Nerede bu 50 yıllık plansız projesiz tarih ? Başka ülke olmalı. Aydın Örs’e, onun yetiştiği ortama, onun yetiştirdiklerine, ondan önce onu yetiştirenlere, ona esin kaynağı olan çok sayıda önceki kuşağa asıl ağır hakaret bu tür haddi hesabı olmayan iftiralar. Örs üzerine abartılı tartışanlar değil. 2010’a gelene dek adım adım inatçı yükselişimiz mükemmel bir geçmiştir, bir çok ülke de gıpta etti, hem de dünyanın tepesindekiler. Planlar ve projeler, vizyonlu bilgili yönetici ve hocalar, sebatkar altyapıcılar olmasaydı gelemezdik oralara. O “jenerasyonlar” gökten zembille inmez, sistemli çalışma sonucu çıkarlar. Ülke değerlerini yerin dibine batırmak politika ve toplumda moda, son 40 yıldan beri, basketbola da bulaştırmayalım. Son on yılın rezilliklerini ve bu kökümüze kibrit suyu eken son şizofrenik kararı örtbas edip mazur göstermek değilse niyetler. Varsayıyorum ki öyle değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler