Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_img

BSL’de 12. Haftanın Analizi (Erdi Özten)

ALİAĞA PETKİMSPOR: 112 – DARÜŞŞAFAKA LASSA: 78

 • İki takımın da topu iyi paylaştığı ve özellikle uzunlarını iyi beslediği ilk bölümde ev sahibi ekip ribaundlarda yakaladığı üstünlüğü yaptığı top kayıplarıyla nötrledi. Oyunun devamında sisteminde yarı saha düzenleri üzerinden pozisyon üretimi önemli yer tutan Petkim; bu noktada istediğini elde ederken, özellikle Mahir’in kısa devrilmeler sonrası orta mesafe şut isabetleriyle verdiği destek ivmeyi ele geçirmelerini sağladı. Aynı zamanda yine yarı saha düzenleri sonucu ve geçiş oyunlarında bulunan boş atışlarda yüksek yüzde yakalayan ev sahibi farkı açtı. Dar rotasyonla oynayan Daçka ise savunmada fiziksel kontaktan uzak oynarken, bu durum özellikle ikili oyun savunmasında 2×2 ve devam aksiyonlarını savunmalarını zorlaştırdı. Hücum tarafında ise Petkim’in ikili oyun savunmasında uzunların topa agresif çıkışı ve kısaların alttan geçerek kurguladığı savunmaya karşı; yönlendirici isimlerin topu tutmadan atak ettiği bölümlerde üretim kalitesi artarken, Rahkman ve Can ikilisinin doğru kararları ve çembere yakın pozisyon arayışının getirdiği sayılar sayesinde, skorda geri düşmesine karşın oyundan kopmadan devreye girdi.
 • İkinci yarıda Petkim; ikili oyunlar ve 1×1’ler üzerinden pozisyon yaratıp yüksek yüzde ile oynamaya devam ederken, Daçka’da ikili oyunlar sonrası top tarafına yansıtma pas + 45’e cross paslarla Petkim savunmasını cezalandırmayı başardı ve oyun hücum tandanslı şekilde devam etti. İlerleyen bölümde deplasman ekibi adına dar rotasyonun etkileri daha bariz şekilde etkisini gösterirken, hücumda pozisyon seçme kalitesinin düşmesiyle beraber savunmada ki problem artış gösterdi. Ev sahibi ekip; ikili oyunlar sonrası topu dolaştırıp boşu bulduğu aksiyonları daha kolay elde etmeye başlarken, Aldridge ve Yunus’un skorer oyunlarıyla fark daha da açıldı. Son çeyrekte Daçka’nın adam değişme savunması denemesine karşı ters eşleşmeler üzerinden yardımlara ceza keserek yüksek yüzdelerle hücum etmeye devam eden Petkim farkı giderek açmaya devam etti. Oyunu savunma sertliği ve enerji üzerinden değiştirecek fazla opsiyonu olmayan Daçka istediği hamleyi yapamadı. Oyunun devamında karşılıklı sayılarla skor belirlenirken, Petkim kontrolde kalarak galibiyete ulaşmayı başardı.

TOFAŞ: 102 – ÇAĞDAŞ BODRUM SPOR: 82

 • Oyuna ikili oyun temelli dengeli hücumlarla başlayan ve Warren&Artis ikilisinin hem kendi skorlarını bulma hem de etrafında ki isimlere pozisyon yaratması neticesinde skor üretmekte zorlanmayan Bodrum, bu sayede tempoyu kontrol etmeyi başararak skor avantajını ele geçirdi. Homesley’in yokluğunda yarı saha üretimi sınırlanan Tofaş ise savunmada ki düşük performansla beraber oyunu açık sahaya taşıyamadı ve skorda çift hanelerle geri düştü. Devamında Sakic’i 4, O’Brien/Tolga’yı 3 numara olarak kullanmaya başlayarak adam değişme savunmasına geçen Tofaş rakibin hızını keserken, erken ve yüksek ikili oyunlarla tempoyu arttırmaya çalıştı. Bodrum ise isabetsiz atışlar sonrası geri koşu ve adam bulmada problem yaşarken, özellikle adam değişme sonrası çemberle mesafesi kısalan Wiley’ı bulmakta zorlandı. Ön alan presi karşısında da çok sayıda top kaybı yapan deplasman ekibi yakaladığı farkı koruyamayarak kontrolün rakibe geçişini engelleyemedi. Adam değişme savunması Bodrum’un oyun başında ki top paylaşım kalitesini aşşağı düşürürken, Tofaş ribaund sonrası hızlı gelmeye ve ceza kesmeye devam etti. 4 numaradaki Moore-O’Brien eşleşmesinde; Moore sırtı dönük, O’Brien yüzü dönük ataklarla avantajlarını kullanırken, ev sahibi çift haneli farktan gelerek devreye önde girmeyi başardı.
 • Dışarıdan yüzdeli başladığı devrede; ön alan baskısı üstü adam değişerek savunmada ikinci çeyrekte yakaladığı performansı üstüne koyarak devam ettiren ve açık sahada topu itmeye devam eden Tofaş, arka arkaya bulduğu sayılarla oyunu domine edip yakaladığı 20-0’lık seriyle oyunu kendi adına kırdı. Sakic 4 / O’Brien 3 formülü ile devreye başlayan ve savunmada adam değişen rakibine karşı organize olamayan Bodrum, yaptığı top kayıpları ile beraber oyunun kontrolünü kaybetti. Açık sahada kolay sayı bulmaya devam eden, yarı sahada Wiley’i etkili kullanan Tofaş 30-7’lik çeyrek skoruyla farkı ciddi seviyelere çekti. Oyunun geldiği noktadan sonra savunma konsantrasyonları düşerken, karşılıklı sayılarla skor belirlendi. Savunmada ki etkisiz başlangıç ve yarı sahaya kalan hücumlarla geçen ilk çeyrek sonrası oyunu tamamen kontrolüne alan, savunmada artan enerjiyle oyunu istediği yüksek tempolara getiren Tofaş sahadan farklı şekilde galip ayrıldı. İlk çeyrekte ki dengeli hücum performansı sayesinde oyunu kontrol eden Bodrum ise devamında kısa sekanslarda ciddi kırılmalar göstererek son 3 çeyrekte aleyhine gelişen 84-52’lik skorla sahadan mağlup ayrıldı.

REEDER SAMSUNSPOR: 80 – PINAR KARŞIYAKA: 82

 • Karşıyaka; ikili oyun ve penetre savunmalarında boyalı alanı kalabalık tutan rakibine karşı oyuna ritimli başlayamazken, uzunlarından aldığı şut ve hücüm ribaundu katkısıyla skor bulan Samsun ilk bölümü önde geçti. Devamında ritme girmeye başlayan ve ikili oyunlar sonrası özellikle Martin’in spot up atakları üzerinden skor bulan Karşıyaka kontrolü ele geçirdi. Çembere yakın pozisyon üretmekte zorlanan Samsun yay gerisinde de düşük yüzdelerde kalırken, ikili oyunları kullanarak pozisyon üretmeye ve yüksek yüzdelerle hücum etmeye devam eden deplasman ekibi farkı açtı. Oyunun devamında doğru reaksiyon veren ve kısaların 1×1’leri üzerinden çembere atak eden Samsun skor üretme sorununu çözmeyi başardı. Buna karşın savunmada topun üzerinde agresif kalamayan ve pas açılarını rahatsız edemeyen Samsun, rakibin boş şut fırsatlarını kolay elde etmesine ve isabetlerinin devamına engel olamayıp hücumda daha ritimli gözüktüğü bölümde skora yaklaşamadı. Vernon/Furkan ile fiziksel olarak avantajlı olduğu eşleşmeleri kullanmasına gerek kalmadan dışarıdan bulduğu isabetlerle farkı korumaya devam eden deplasman ekibi devreye çift hanelerle önde gitti.
 • Devreye ikili oyunlar sonrası ters taraftan boş şut imkanları yaratarak başlayan Karşıyaka, yüksek yüzdelerle farkı daha da açtı. Alan savunmasına dönen Samsun rakibin hızını kesmeyi başarırken; devamında ön alan presi ve adam adamaya dönerek, ritimden çıkardığı rakibi karşısında savunma enerjisiyle oyunda kalmaya devam etti. Karşıyaka bu bölümlerde pozisyon seçmekte zorlanıp çok sayıda top kaybı yaparken, yay gerisinde ki ritmini kaybetti. Kısalarının etkisiz performansına karşın savunması sayesinde skora yaklaşan Samsun, Henry’nin devreye girmesi ve Crawford’un hareketlenmesiyle oyuna ortak olmayı başardı. İç dış dengesine ihtiyaç duyduğu bölümde dışarıdan denemelere devam ederek istediği sürekliliği yakalayamayan Karşıyaka, Vernon’u boyalı alanda kullandığı bölümlerde etkili olsa dahi genel olarak ritmini kaybetti. Oyunun iki tarafında da aynı anda etkili olduğu süreler kısıtlı kalmasına ve kısalarının son çeyrek hariç ritimden uzak olmasına karşın maçı kazanma şansı yakalayan ev sahibi ekip, en kritik ribaundu alamayarak son hücumu değerlendirme şansını kaybederek sahadan mağlup ayrıldı.

BEŞİKTAŞ EMLAK JET: 85 – ANADOLU EFES: 77

 • Oyuna Oturu/Berkan eşleşmesini kullanarak giren Efes, devamında Larkin&Thompson’un ikili oyunları üzerinden pozisyon üretmeye çalıştı. Bu denemelerde Beşiktaş’ın kontaklı savunması karşısında genelde ilk aksiyondan sonuç çıkmazken, devamında özellikle Erten’e kalan pozisyonlarda ki isabetsiz atışlar deplasman ekibinin skor üretimini sınırladı. Çeyrek sonuna doğru başlayan rotasyonlar ivmeyi ev sahibine kaydırırken, 4 numarada oluşan Mithcell-Daum eşleşmesini 1×1’ler üzerinden verimli kullanan Beşiktaş skor avantajını ele geçirdi. Efes tarafında Ercan&Daum’un kenardan iyi gelmemesi, çift maç haftası öncesi Larkin&Thompson ikilisini idareli kullanma çabasıyla birleşince devre boyunca arayış devam etti. Burakcan’ın 3 oynadığı bölümde hem çıkış oyunları hem ikili oyunları ona atak ederek kurgulayan Beşiktaş çeyrek genelinde üretken bir dönem geçirdi. Efes tarafında arayışların devam etmesi hücumda çalışan formülleri bulmayı ve sürekliliği engellerken, savunma sahasındada kısaların toplu ve topsuz savunmasında yaşanan sorunlara bağlı 1×1 kaynaklı problemler deplasman ekibinin devreye çift haneli farkla geride girmesine neden oldu.
 • İkinci yarıya alan savunmasıyla başlayan Efes ilk bölümde istediğini alsa dahi hücumda istediği performansı yakalayamadı. Bu durumdan faydalanarak tempoyu arttıran ve geçiş oyunlarını kullanan Beşiktaş tekrar kontrole geçti. Rotasyonunu iyice daraltan Efes, 3 numaraya attığı Daum’un sırtı dönük oyunları üzerinden hücum ettiği bölümde yeniden ivme kazandı. Bu dönemde arkada üç uzunla 2-3 yerleşimli alan savunmasına dönen rakibine karşı organize olmakta zorlanan Beşiktaş, yay gerisinde ki deneme atışlarından istediğini elde edemedi. Efes adam adama savunmaya geçtiğinde Daum’un tuttuğu oyuncunun yaptığı perdelemeler ile adam değişimi kovalayan Beşiktaş, rakibin topa agresif çıkıp yaptığı gözük dön savunmasıyla bu ataklardan istediğini alamasa da Efes kritik hücumlardan sonuç alamayınca oyuna ortak olma şansını değerlendiremedi. Son bölümde değişen savunmaları doğru okuyarak çembere atak eden ve kritik hücum ribaundları ile avantajını koruyan Beşiktaş iç sahada önemli bir galibiyet daha elde etti. Efes ise yoğun takvimde geniş rotasyonla sahada kalmayı amaçladığı ilk devrede oluşan farkı rotasyonu daraltarak ve farklı savunmalarla azaltsa dahi galibiyete ulaşmayı başaramadı.

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR: 98 – BURSASPOR INFO YATIRIM: 95

 • Kısalarına çıkış oyunları üzerinden pozisyon hazırlayan ve sırtı dönük oyunlar sonrası Hamilton’u besleyen deplasman ekibi beraberinde geçiş oyunlarında etkili olarak, hücumda çok etkili başladığı maçın ilk çeyreğinde 30 sayı buldu ve skor avantajını ele geçirdi. Hücumda Cruz’un yönlendiriciliği dışında fazla silahı olmayan ev sahibi ekip savunma kısmında ki yumuşak başlangıcıyla beraber çift haneli farklarla skorda geri düştü. Bursa; Cruz’un sağ el üzerinden yaptığı atakları durduramadığı bölümlerde boyalı alanı savunmakta zorlanırken, devamında bu savunmada direncini arttırdı. Russell’ın uzun süren sakatlık sonrası ilk maçında ritimden uzak başlangıcı, Manisa hücumlarının Cruz’a olan ihtiyacını devam ettirdi. Topun Cruz’da olmadığı bölümlerde pozisyon üretmekte zorlanan Manisa, Cruz’un ikili oyunları sonrasında topun ondan çıkışı ve diğer isimlerin düşük yüzdelerde kalmasıyla birlikte hücumda süreklilik yakalayamadı. Yine savunma sahasında ki sorunlardan ötürü açık saha opsiyonu yaratamayan ev sahibine karşı, Brown6Enes&Young üçlüsüyle yüksek yüzdelerle hücum eden Bursa farkı açmaya devam ederek kontrolde kalmaya devam etti.
 • İkinci yarıya Baki’yi 3’e atarak başlayan ve alan savunmasını tercih eden Manisa, Bursa’nın yay gerisinden yüksek yüzdelerle oynamaya devam etmesiyle beraber bu bölümden istediğini alamadı. Buna karşın yüzdeli hücumların verdiği özgüvenle oyunu hücum tandanslı gören Bursa; savunma sahasında ilk devrede ki direncinden uzak kalırken, içeriden dışarıdan yüzdeli hücum eden Manisa farkı kapatmaya başladı. Pozisyon kalitesi düşmesine rağmen skor bulmaya devam eden deplasman ekibi, savunmada erken ve kolay sayılara izin vererek oyunun momentumunu rakibine verdi. Russell&Cruz ikilisiyle çembere atak ederek skor bulmaya devam eden Manisa savunma performansını arttırarak son bölüme oyuna ortak şekilde girmeyi başardı. Floyd’un yokluğunu hisseden ve topu yönlendirip pozisyon üretecek kısa bulamayan Bursa’da tercih kalitesi giderek düşüş gösterirken, Cruz’un skor Luther’ın enerji açısından verdiği ciddi katkıyla Manisa kontrolü tamamen ele geçirdi. Son dakikaları yakaladığı ivmeyle daha iyi oynayan ve farklı isimlerden aldığı skor katkısıyla en kritik yerde öne geçen ev sahibi galibiyete ulaştı. Hücum performansıyla farkı açan ama özellikle ikinci yarıda oyunu hücum üzerinden okumaya devam ederek savunma sahasında etkisiz olan Bursa, ikinci devre 61 sayı yediği maçtan mağlup ayrıldı.

GALATASARAY EKMAS: 86 – BAHÇEŞEHİR KOLEJİ: 92

 • İki takımın da kendi oyun tarzlarını başarıyla sergilediği ilk bölümde oyun dengedeydi. Galatasaray düzenlerini tempolu oynayarak ve topu paylaşarak pozisyon üretirken özellikle Sadık&Halilovic ikilisinin kısa devrilmeler sonrası pas istasyonu olarak verimli kullanılması hücum kalitesini arttırdı. Bahçeşehir ise daha çok erken ve 2×2 aksiyonlar üzerinden çözüm ararken, Bouteille’nin skorer oyunu ve Cavanough’un yay gerisinde ki yüzdeli başlangıcıyla skor buldu. Uzun rotasyonunda Halilovic&McCormack ikilisini beraber kullanan Galatasaray bu dönemde etkili olarak, boyalı alandan bulduğu sayılarla momentumu lehine çevirdi. Sırtı dönük oyunları kullanarak skor bulmaya ve önde kalmaya devam eden Galatasaray; savunmada forvette ortayı kapatarak yaptığı yönlendirme savunmasında Bahçeşehir kısalarına kolay pozisyon verirken, deplasman ekibi bu hataları yüzdeli hücumlarla cezalandırarak oyunu dengeledi. Bu bölümden sonra savunmada agresifliğini arttıran ev sahibi ekip, Prepelic&Göksenin önderliğinde dış atışlarda arka arkaya isabetler bulup kısa süre içerisinde farkı çift hanelere çıkartarak devreye girmeyi başardı. Galatasaray devre boyunca dar rotasyon sayesinde bireysel performansı bulma ve blok şekilde kullanma şansı bulup, skora dönüştürmeyi başardı.
 • İlk devrede sabırlı ve paylaşımcı hücumların ödülünü alan Galatasaray bu yarıda daha çok erken aksiyonları tercih etti. Buna bağlı olarak oyun Bahçeşehir’in istediği tempoya evrilirken, ev sahibi ekip Prepelic dışında topa yön verecek kısa bulamadıkça yorgunluk ve tercih hataları artmaya başladı. Forvetten köşeye oynanan ikili oyunlarda yaşanan sorun dışında savunma performansı artan deplasman ekibi, Bouteille ile bulduğu isabetler ve Boutsiele-Halilovic eşleşmesini kullanarak skoru dengeledi. Radebaugh’un savunmada katkısına dış atış isabetleri eklemesiyle oyunda kalan ev sahibi ekip, Göksenin’i 4’e atarak yaptığı denemeden ise istediğini alamadı ve Cavanough’un skorer oyunu sayesinde oyun dengede kaldı. 4 kısa denemesinin devamıyla ribaundlarda Bahçeşehir’in etkinliğini artarken, Walden’ın etkisiz oyunu Prepelic’in yıprandığı bölümlerde Galatasaray hücumlarını negatif etkiledi. Topu içeri indirerek McCormack ile bulunan sayılar ev sahibinin son bölüme kazanma şansını taşıyarak girmesini sağlarken, Bouteille’nin açık sahada ki sayıları sonrası Scrubb’un kritik isabetleri ile rakibinin son adımı atmasını engelleyen Bahçeşehir sahadan galibiyet ile ayrıldı.

FENERBAHÇE BEKO: 99 – TÜRK TELEKOM: 71

 • Oyunun ilk bölümünde çembere atak ederek skor üreten Fenerbahçe, Monaco maçına benzer istekli savunma performansıyla birlikte skor avantajını ele geçirdi. Özellikle yarı sahada pozisyon üretmekte zorlanan Telekom ise farkın açılmasına rağmen savunmada dirençli kalarak rakibi çok sayıda top kaybına zorladı ve bulduğu kolay sayılarla skorda kalmayı başardı. İkinci çeyrek ise Fenerbahçe savunma sahasında topa baskı seviyesini üst seviyelere çıkartıp rakibin organize olmasına izin vermezken, Telekom çok sayıda top kaybı yaptı. Geçiş oyunları dışında net pozisyon bulmakta zorlanan deplasman ekibi kontrolün tamamen rakibe geçmesini engelleyemedi. İlk çeyrekte yaptığı basit top kayıplarını minimize eden Fenerbahçe; hücumda çok yüzdeli oynamasa dahi Motley’ın içeriden, Dorsey’in dışarıdan etkili olduğu bölümler sayesinde oyunu kontrol etmeye devam etti ve savunma eforunun ödülünü farkı çift hanelere çekerek aldı.
 • İkinci yarıya iki takımda düşük konsantrasyonla başlarken, organizasyon sonucu yakalanan pozisyon sayısı azalıp çok sayıda karşılıklı top kaybı yapıldı. Devamında düşen savunma konsantrasyonlarına paralel iki tarafta yay gerisinde yüksek yüzdeler yakalarken, ev sahibinde Melih deplasman ekibinde Okben ve Mehmet takımları adına bu bölümde öne çıktılar. Açılan farkın oyunda yarattığı etkiyle savunma performansları düşük seviyede kalmaya devam ederken, iki takımda karşılıklı skor üretmeye devam etti. Çift maç haftası öncesi mümkün olduğunca geniş rotasyonla sahada kalmak isteyen Fenerbahçe, ilk yarıda yakaladığı farkın sayesinde ikinci yarıyı istediği tempolarda geçirmeyi başararak galibiyete ulaştı. Dar rotasyona sahip olan Telekom ise önemli Avrupa kupası maçı öncesi oyuncularını çok fazla dinlendiremezken, ilk devre açılan farkı kapatacak hamleyi yapamayarak sahadan mağlubiyet ile ayrıldı.

YUKATEL MERKEZEFENDİ BELEDİYE BASKET: 64 – ONVO BÜYÜKÇEKMECE: 78

 • Adam değişme savunmasına karşı 1×1’lere kalan ve ritimsiz başlangıç yapan Çekmece geçmiş haftalara benzer şekilde oyuna iyi giremedi. Denizli’de yarı sahada net pozisyon üretmekte zorlanırken, rakibin yüzdesiz başlangıcına paralel oluşan geçiş oyunlarında bulduğu dış atışlarla skorda öne geçti. İlerleyen bölümde rakibin toplu/topsuz perdeleme savunmasında yaşanan iletişim sorunlarına ceza kesen ve perdeleme açısının değiştirildiği aksiyonlarla kısalarına atak alanı yaratan Çekmece, Upson’ı da kullanarak oyunu dengeledi. İki takımında yay gerisinden düşük yüzdelerde kaldığı ilk devrede, açık saha ve 1×1 kaynaklı sayılarda fark yaratan takım avantaj sağladı. Çekmece’nin alanı daraltarak yaptığı savunmaya karşı ceza kesecek ikinci aksiyonları sınırlı sayıda bulabilen, 1×1’ler sonucu adam eksiltme noktasında da istediğini alamayan Denizli top kayıplarına devam ederek hücum ritmini bulmakta sorun yaşadı. Savunmada ki konsantrasyonunun ödülünü açık sahada topu iterek alan ve skorda öne geçen Çekmece ise yarı sahada Perez’in skorer oyunuyla devre sonunda önde kalmayı başardı.
 • İkinci yarı ilk devreye benzer senaryoda başlarken, Denizli esas sorunu hücum tarafında yaşamaya devam etti. İkili oyun sonrası topu dolaştıracak hareketliliği yakalayamayan ve 1×1 denemelere kalan ev sahibi karşısında, Çekmece savunmada iyi performans göstererek kolay yenilmemeye devam etti. Yine beraberinde geçiş oyunlarını iyi kullanan deplasman ekibi, bu sayede yarı sahada çok üretken olmasa dahi oyunu kontrol etmeyi başardı. Arayışlarına devam eden ve Vrenz’i 2 numaraya atarak fiziksel olarak büyüyen ev sahibi bu bölümden istediğini aldı. Lomazs/Hudson ikilisinin dışarıda olduğu bölümde hücumlar daha dengeli olurken aynı zamanda ribaundlarda yaşadığı sorunu bir seviye çözen ev sahibi oyuna ortak oldu. Skorun yakın seyrettiği ve hücumun iki takım adına yarı sahaya kaldığı bölümde, Perez’in sorumluluk alarak oyuna yaptığı etki ivmeyi yeniden Çekmece tarafına kaydırdı ve fark yeniden açıldı. Lomazs’a oyun başından itibaren yaptığı ataklarda pozisyon üreten Çekmece planını uygulamaya devam ederken, rakibin direncinin düşmesiyle beraber daha rahat skor üreterek son bölüme rahat girdiği maçı kazanmayı başardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler