Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img

‘Burası Basketbolun Silikon Vadisi’

FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, Basketbol Gelişim Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yerine inşa edilen Basketbol Gelişim Merkezi ile ilgili olarak Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, FIBA Genel Sekreteri Zagklis’e detaylı bilgiler verdi.

Basketbol Gelişim Merkezi projesinin gelmiş olduğu noktadan çok etkilendiğini belirten FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis, basketbolun gerçek anlamda bir Silikon Vadisi’ne kavuşmak üzere olduğunu söyledi. Geride bıraktığımız dönemlerde TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ile görüştüğünü ve projeyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunduklarını kaydeden Zagklis, “Başkan Türkoğlu’nun ofisinde birkaç yıl önce projenin maketini görmüştüm. Ancak tesisin boyutu ve kapsamını buraya gelip görünce anlayabildim. Başkan Türkoğlu burayı bir “kompleks” olarak adlandırıyor. Ben ise gerçekte buranın adeta bir şehir olduğunu düşünüyorum. Saha, merkez salon, ofisler, okul, çevredeki üniversiteler… Deyim yerindeyse burası basketbolun Silikon Vadisi. TBF Yönetimi ve Başkanının ortaya koyduğu vizyon da bu şekilde. Bu değerli yatırımı yaptığı için tüm yetkililere basketbol adına teşekkür ediyorum. Ben onları ancak tebrik edebilirim. Bu tesislerdeki ilk kutlamaların FIBA Altyapı Turnuvası ile yapılacak olması ise beni ayrıca etkiliyor.” dedi.

Basketbol Gelişim Merkezi’nin içinde bulunan tesis olanaklarının basketbolun geleceğini küresel ölçekte etkileyeceğine inandığını söyleyen FIBA Genel Sekreteri Zagklis, FIBA üye federasyonları arasında böyle bir tesise sahip olan ya da bu kapsamda bir tesis için hazırlıkları bulunan bir federasyonun bulunmadığını da ifade etti.

Tesis alanının gençler düşünülerek verimli bir şekilde kullanıldığını belirten Zagklis, altyapıya yönelik olarak yan yana üç basketbol sahasının inşa edilmesinin alınmış en akıllı karar olduğunun da altını çizdi. Binlerce gencin Türk basketbolunun gelişiminin kalbinde yer alacağını belirten tecrübeli basketbol adamı, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Eğer Türk Milli Takım formasını giyiyorsan, ülkendeki en iyi 12 basketbolcudan biri olduğun anlamına gelir. Biz basketbol ile ne yapıyoruz? İnsanları bir araya getirip onlara ilham veriyoruz. Bence bu harika tesis de Türkiye’deki basketbol camiasını harika bir şekilde bir araya getirecek ve gelecek nesile de bir ilham olacak. Daha şimdiden uzun vadede basketbol oynayan insanların sayısının arttığını görebiliyorum. Eminim ki burada çok iyi yöneticiler ve antrenörler de olacak. Basketbol için zaten küresel anlamda elit kategoride olan Türkiye, bu tesis ile birlikte daha nice pek çok elit oyuncunun yetişmesine imkan sağlayacak.”

Zagklis’in hem kıymetli bir basketbol adamı hem de iyi bir dost olduğunu söyleyen TBF Başkanı Hdayet Türkoğlu, “Bu tesisin sadece Türkiye için değil, aynı zamanda Avrupa basketbolu ve FIBA için de inşa edildiğini belirtmek isterim. Basketbol Gelişim Merkezi’ni her zaman eviniz olarak görmenizi isterim. Eminim ki basketbolu küresel ölçekte geliştirmek için TBF ve FIBA ortaklığında pek çok iş birliği yapacağımıza inanıyorum.” dedi.

Basketbol Gelişim Merkezi Projesi Hakkında…
Basketbol Gelişim Merkezi Projesi’nde 10 bin kişilik spor salonu, A Milli Takımlar için bin kişilik antrenman ve maç salonu yer alacak. Bunun yanında yılda 8 binden fazla maçın oynanacağı 3 adet altyapı salonunun bulunacağı merkezde, sporcu ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş bir otel, kamp merkezi ve fitness salonu bulunacak. Toplu ulaşım hatlarına, İstanbul’un tarihi dokusuna ve surlara uyumlu bir mimarisi olan yapı, 15 bin metre kare toplam yeşil alana sahip olacak. Şehrin kalbinde yer alacak Basketbol Gelişim Merkezi’nde ayrıca, basketbol müzesi, basketbol kütüphanesi, alışveriş, konser ve yeme-içme alanları bulunacak.

68 bin 800 metrekare alana kurulacak olan Basketbol Gelişim Merkezi, maçlar, turnuvalar, ulusal ve uluslararası organizasyonlarla 24 saat yaşayan bir alan olma özelliğine sahip olacak.

7 YORUMLAR

  1. Ne tesis ama emeği geçen herkesi tebrik ediyorum müthiş bir yatırım hatta 300 yıllık bir kompleks kimin projesi kimin fikri ise canı gönülden tebrikler …

  2. Serkan Bey ne güzel söylemiş. Tek bikdikleri inşaat. Önce İstanbul’u, sonra bütün Türkiye’yi betona boğdular. Peki ülke kalkındı mı? Daha iyi durumda mıyız?

  3. Basketbolun Silikon Vadisi’nde eğitim öğretim başladığında genç öğrencilere verilecek ilk dersin konusu DOPİNG olmalı bence !!!

  4. Ya sen ne saçmalıyorsun Atakan Türkoğlu ideolojin sana kalsın ülkenin faydasına olan bir projeyi sırf kafa taşçı ideolojinle gölgeleyemezsin burası basketbolun sitesi sen yobazlığınla kendi aciz haline acın BU PROJE ÜLKE BASKETBOLUNA VE GENÇLERİMİZE İLHAM VEREN BİR PROJE BUNU GÖLGELEYEMEZSİN! Aynaya tahamülünüz yok bu ülkeyi yaşanmaz kılanlar bu ülkeyi yaşanmazlaştıranlardır !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler