Perşembe, Haziran 20, 2024
spot_img

Efes pes etmedi!

Süper Lig finali üçüncü maçında kazanan son saniye basketiyle 82-81 Anadolu Efes oldu. Shane Larkin nefes nefese oynadığı karşılaşmanın son topunda muhteşem bir isabet ile takımına zaferi kazandırdı. Yabancı seçiminde farklı bir yola gidip çok eleştirilen Clyburn’ü kadroya almayan Anadolu Efes bunun karşılığını çok daha yoğun bir mücadele gücüyle aldı. Savunmada eşleşme boyunca olmayan bir sertlik gösteren Efes faul sıkıntıları yaşasa da asla vazgeçmedi bu sertlikten. Fenerbahçe ise ilk iki maç kadar hücum yaptı ama bu sefer savunmada istediklerini yapamadı.

Öne çıkanlar…
Fenerbahçe BEKO: Scottie Wilbekin 17 sayı, 4 asist, Georgios Papagiannis 12 sayı, 3 ribaund, Nigel Hayes 16 sayı, 5 ribaund, 4 asist, Nick Calathes 10 sayı, 12 asist, 3 ribaund

Anadolu Efes: Shane Larkin 14 sayı, 5 ribaund, 7 asist, Daniel Oturu 12 sayı, 2 ribaund, Derek Willis 20 sayı, 3 ribaund, Ercan Osmani 13 sayı, 2 ribaund

Çok sert başladı karşılaşma. Fenerbahçe yine maça çok iyi başlassa da Efes toparlandı. Çeyreğin son bölümünde iki taraf da bir türlü üretim sağlayamazken ilk maçların aksine 16-13 Fenerbahçe üstünlüğü ile çeyrek bitti.

İkinci çeyrekte rotasyonlarla beraber hücumlar kendine geldi. İki takım da dış-iç dengesini kurunca top dolaşmaya başladı. YÜksek skorlu geçen çeyreğin son kısmında Fenerbahçe biraz ritm kaybedince fark Efes’in istediği seviyelerde kaldı. Devre arasına 39-34 Fenerbahçe üstünlüğü ile gidildi.

İkinci yarıya daha da keskin giren Efes final serisiin en iyi çeyreğini oynadı. Larkin doğrudan yönetime geçince Efes kendini buldu. Fenerbahçe iyi hücum etse de zaman zaman savunmada çok zorlandı. Son çeyreğe 56-56 eşitlikle gidildi.

Dördüncü çeyreğin başında tribünlerde yaşanan şanssız bir sağlık problemi yüzünden oyun durdu. Ali Koç şahsen müdahale ederken oyun bir süre durdu. Rahatsızlık yaşayan taraftarın iyi olduğu haberi gelince oyun da normale döndü. Efes rakibini sürekli kovalarken Fenerbahçe rakibin faul sıkıntısıyla beraber üstünlüğünü korumaya çalıştı. Willis’in müthiş performansıyla direnen Efes tarafında hem Bryant hem de Oturu 5 faulle oyun dışı kaldı. Maç topunda Nigel Hayes Davis berabere giden maçta 3.8 saniye kala ikide bir serbest atış atarak takımını öne taşıdı. Shane Larkin tepede aldığı topla harika penetre etti ve turnikesiyle takımını 0.1 saniye kala 82-81 öne geçirdi. Kalan sürede Fenerbahçe’nin sadece tip hakkı kaldı. Tip imkanı bulamayan Fenerbahçe karşılaşmadan 82-81 mağlup ayrıldı.

12 YORUMLAR

 1. İlk olarak hakemleri Fb’li arkadaşların değerlendirmesini istiyorum. Bugün hakemler konusunda söz sizde, sonra yazacaklarımdan sorumlu değilim… İkincisi uzun bir aradan sonra hakemi de rakibini de yenen Efes’e tebrikler. Yine koçlar üzerinden gideceğim amma velakin ilk tespitim maçın anahtarı Mijatoviç’in motivasyonunun yerini hakemlerin almasıydı. Mijatoviç ‘i tek tebrik ettiğim konu Clyburn ‘u kesip(koçluk emaresi) Willis ‘i tercih etmesi ki zaten 4 kısa tercih edilmezse tek nedendi(bknz 1.maç yorumu) Yine kafa karışıklığı çok misal niye (?) Metecan’a üçlü sıkıştırmaya gidilip Higes ‘tan üçlük yenir?!?!? Niye hala Jasi’nin yaptığı gibi hedef oyuncular belirlenemez.Hep yazdım bırakın Wilbekin 30 sayı atsın ama bırakın hep o top kullansın!!! Calates bırakın elini kolunu sallayarak turnike atsın, alttan geçin üçlük atsın ama topu dağıtmasın!?!? Mijatoviç sadece oturup Pana-Fb maçının tamamını izlesin!?! Yine Efes niye “taktik olarak, akış halinde değil” Wilbekin’in tuttuğu oyuncu üzerinden hücum etmez veya Papagiannis’in!?!?! Hala bir teknik faul niye almaz koç Mijatoviç??!?! Yav dayanamadı NECİP ABİ BİLE YAZDI!?!?? Rakip koça gelirsek son 24snye mola aldın peki topu niye erken kullandın!?!?! Rakibe 4 saniye verirsen maçı da böyle verirsin!?!?! Jasi’ye demiştim, rakip koç seni kandırmasın… Maharetini “üstelik mola aldığı” son topta gösterecekti… Olay budur… Hakemler için Fb’lilere 1 gün veriyorum ama o 0.1 saniye saçmalığı neydi… NECİP ABİ kuralı yazarsa sevinirim…

  • Evet süre doldu… Maçtan sonra bir arkadaş ile konuştuk Osman gibi maçtaymış, bu hakemlerle şampiyon olsak utanırdık dedi…Ben de bu yüzden asıl yorumda bahsetmeyip sonraya bıraktım demek ki Fb’li arkadaşlar olayın farkında deyu(ki dün sosyal medya Alper’e yükleniyorde bu yüzden) Amma velakin Osman dışında bir kişi çıkmadı… Ki bunlar Efes-Fb serisini bırakıp Oly-Pana serisindeki hakemleri bile nedense! canhıraş şekilde savunan tatlı su mivviyetçileri!!! (Doğru yazımı bile yakışmaz bunlara) Bu mivviyetçilerin tutunacak bir dalları kalmadığından , sezon başında beri ne dedilerse tersi çıktığından, ne önerme sundularsa tutmadığından, f4 finalleri boyunca bir Türk’ün başarısından dolayı aşağılık komplekslerinden, tüm kavramları birbirine karıştırıp yarattıkları bir çukurda debelenip durdular. Yüzlerinin astarı o kadar yok oldu ki artık kendileri bile boşvermişcesine kopyala yapıştır tarzı birkaç kavramla eski ilkokuldaki kelime-okuma fişleri kıvamında yorumlar yaptılar.Eyyy gafil deyu bir iki cevap verdik karınları doydu… Şimdi de iyi okusunlar hakem nasıl eleştirilir; bir hakem yanlış faul çalabilir, steps kaçırabilir falan filan ; ancak hakem ilk önce içi boşaltılan bir tabir olsa da yerli ve milli olmalı.Calates-Doğuş pozisyonunda faul yapan da bunun üzerine dirsek atanda Calates ama ona muhteşem bir müsamaha var ; ancak haksız yere tüm salondan küfür yiyen Doğuş’a müsamahayı geçtim tahammül bile yok emin olun elinde cetvel olsa parmak uçlarını birleştirip vuracaktı birde hakem!?!?! Bizde renk-takım ayrımı yok ; dönelim ikinci maç, ilk yarı daha iddialı geçmiş itiraz vs problem yok fakat maç sonu artık sonuç belli olmuş, Sertaç bir faul yapıyor, sadece itiraz ediyor “düd” teknik faul , Sertaç oyun dışı… Sonuç Türk oyuncuya tahammül yok!!! Haaaaaa taraftar boyutu ise; Burda tabi kültür de önemli, hayatları boyu hiç bir milli değer üretemeyenler (bknz aşağıda biri) ,özellikle rakibi kendi milletinden olduğunda çok daha büyük tepki verirler.Biz buna aşağılık kompleksi diyoruz zaten!!!Bunun bir benzeri de yarı finalde yaşandı, bir pozisyona sinirlenen Wilbekin gitti K.Konan’ı sertçe itti, genç çocuk tepki bile vermedi , bu kez hakemler doğru karar verip (T.C pasaportu aldığından olabilir) sadece Wilbekin’e çaldılar tekniği… Bu kez seyirci durur mu?!?!? Yüklendiler genç ve milli takıma uzun yıllar hizmet edecek gencimize… Sonuç her yenildiklerinde işi hakeme bağlayanlar hala Atamanfobi etkisinde Oly-Pana serisini izliyor olabilir bu yüzden daha fazla utandırmayalım gardıropçu mivviyetçilerini…

 2. İkinci maçtan sonra takımı ortada toplayan Larkin’in yaptığı uzun toplantı ve oradaki tek kişilik konuşma bu maçta Efes’in büyük takım olduğunu hatırlayacağını ve canavarlaşacağını zaten anlatıyordu. Orayı izlemedikleri besbelli olan, spordaki böyle ayrıntıların önemini bilemeyen bedbin vaziyetteki Efes’i tutan hayal kırıklıklı ve üzgün yorumcular palaları çekip bu sitedeki – benim öbür yorumcuların redaksiyonca yapılan yorumlara (fazla iyi insan iyi antrenör olmazmış, bu en çekişmesiz finallerdenmiş filan ) “katkılarını” ve yorumların bizzat kendilerini eleştiren paylaşımlarımın yayınlanmadığı – garip kıyaslamalara destek vererek Efes antrenörünü doğradılar ha doğradılar. Hadi şimdi de doğrayın bakiym. Sabahtan beri tak tuk kafamızı şişire şişire çaktğınız sehpa çivileri, tahtaları ve tabîi ki o yağlı urgan elinizde kaldı. Fazla iyi insan maçı nasıl kazandı ? Buyursunlar. Redaksiyon siz de öbür taraftan bunu da sansürleyin. Bu maçı erdemcan sevmez efesliler ve efessaraylılar, başa geçirdikleri yardımcı antrenörü doğramayı seçen ama terkettiği heryeri enkaz yığınına dönüştüren malum hokkabazın suçunu bu yolla – isteyerek veya istemeden, hiç farketmez – iki garip haber (fazla iyi insan ve çekişmesiz final) ile örtbas eden redaksiyon ve bu yola sazanlayan efesliler, efessaraylılar, efestaşlılar, efeszonlular hep birlikte bu maçı kaybeden sizlersiniz, Fener değil, Fener halâ şampiyonluğa 1 maç mesafede. Ama sizler geride kaldınız baylar. İsterseniz bu finale halâ “çekişmesiz” final diyerek lafınızın arkasında durabilirsiniz. Size rağmen spor böyle bir şey. Deplasman seyircisi önünde hırslanmak takımların avantajıdır, Fener de ilk iki maçta attığı farkı kısmen buna borçlu zaten. Sizler bunun önemini bilemediğiniz için o maçlar da sizin için sürprizdi. Sizin gibi düşünenler Ataköy tribünlerini bomboş bıraktılar ikinci maçta üstelik. Dördüncü maçta Efes’in bu “deplasmanda seyirciye kızma” avantajı sürecek. Papaz her zaman pilav yer mi, her zaman değil ama ikinci defa yiyebilir, hatta çoğu kez. Beşinci maça kalırsa aynı şekilde yüklenme sırası yine Fener’e gelecektir. Sporda psikolojinin ağırlığı büyüktür, ne kadar profosyonel olursan ol. Uzun oldu, kusura bakmayın sabah sansürlenmeme verin ama bugün şampiyonluk gelseydi yazmaktan imtina edeceğim ama daha ilerde mutlaka vurgulayacağımı da vurgulayayım: Saras’ın Şehmus’a ilkokul öğretmenivari davranışı ile Melih’i hemen kenara alması kabak tadı veriyor. Bunlar Obravari huylar. Diğer oyunculara ne Şehmus fırçaları atılıyor, ne de Melih’e dediği gibi “kenara gel” yapılıyor. Scotty’nin huyu icabı kaptırdığı toplar ve yediğimiz fast-break’lere karşın oyunda kalışı ve kritik şutlar sokması gibi, Melih de kalsaydı top kaptırdıktan sonra katkılarını koyacaktı ama Saras yüzünden bu katkılar gelemedi ve maç gitti. Bunu da bir kenara koyalım.

 3. Unuttuk sanılmasın 1.maç çok yazdım sırtı dönük oyunlarda FB 3 ve 4 numaradan çok sayı buldu, 2. Ve 3. Maçta Efes buna izin vermedi çünkü 5.faul alacağını bile bile sırtı dönük oynatmadı Bryant!!! (İkinci maçta bu tespitime atlayan sazanlara ithafen) Tepki gelince çocuk gibi susan İsmail Şenol hala aptalca konuşabiliyor maç bitmeden!!!Türk oyuncuları “güya” koruduğunu göstermek için yabancı sayısı vb. konularda (demek ki) göstermelik konuşan Bayülgen Hocam’a yakıştı mı , “Calates rakibi görmedi” demek!?!!?!?! FB tribünü niye bu kadar tedirgindi, anonsçu ile tezahürat başlatmak nedir bu arada!?!?!?

 4. Wilbekin milano maçı, oly maçı, monaco 2. maçı, monaco 5. maç (70-70 ken top kaybı), efes maçı son 50.sn…
  maç topunu wilbekinin kullanmaması gerektiğini anlamak için bakalım daha kaç maça ihtiyaç var

   • Siz ezikler hepten tırlatmışssınız, sizin korkak Türk’e iş veren ve kişilikli Türk oyuncuyu kulüpten kovan kokianmana başkan diye taptığınız için bütün normal insanlar sizin gibi ezik büzük anormaller için tukaka. Birbirinizi tebrik ede ede kudurun. (Özbekikiiis, gel de ordularını (şey pardon takımlarını) kurtar”. Yoksa kümeyi boylayacaklar.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler