Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img

Ene’nin Önerisi: 3+2

TOFAŞ Koçu Orhun Ene, ligde sahada 2 yerli oyuncu bulundurma zorunluluğunu önerdi.

Milli Takımın toparlanmasının, yerli oyucuların kulüp takımlarında alacağı süre ve role bağlı olduğunu vurgulayan Ene şunları söyledi:
“Kulüp takımlarında yabancı sayısı 5, hatta 6 olabilir ancak 3+2 sistemi ile sahada iki Türk oyuncu zorunluluğu sorunun çözümüne, yani Milli Takım’a daha hazır oyuncu gelmesine yardımcı olur. Bu sayede yerli oyuncuların süresi 80 dakikayı geçer ve yabancıları dinlendirme formatının dışına çıkılıp oyuncularımıza sorumluluk verilmesi zorunluluğu doğar.”

Ene, devşirme işleminin Milli Takım için yapıldığını ancak bundan o oyuncuları kadrolarında bulunduran takımların avantaj sağladığını söyleyip, “Haksız rekabetin önüne geçilmesi için devşirmeler ligde yerli statüsünde oynamamalı” görüşünü savundu.

13 YORUMLAR

 1. Sene olmuş 2023 hala yabancı sınırı savunanlar var. Yerli oyuncu madem süre alamıyor, süre alabileceği takıma, ülkeye gidecek. Bu kadar basit.

 2. Türk oyuncuların fiyat artışını tetikler. kulüplere zarar yazar. Milli takım iyi olacak diye kulüpler bütçeden fazla para harcarlar ve kapanan kulüpler olur.

  almanya’da son 15 yılda yabancı sınırlaması neydi bakmak lazım. sınırsız yabancı ile başlayan sistem sonunda yetenekli oyuncuların piyasada kalmasını sağladı ve başarı geldi.

  çürük elmalar temizlenmedikçe piyasada kaliteli elma satamazsın

 3. Oldu olacak NBA yönetimine haber yollayalım, NBA kulüpleri oradaki Türk oyuncuları oynatmak zorunda olsunlar, yerli oyuncunun hak ederek değil de zorunlu kurallarla sahada olması meselesi artık trajikomik bir hal aldı. Böyle kurallar koçun elini kolunu iyice bağlayacak, sakatlık nedeniyle oyuncu değiştirmek zorunda olacak, bu kural nedeniyle değiştiremeyecek, taktik falan bir yana teknik ekip sürekli sahadaki yerli oyuncu sayısını sabit tutmak için efor sarf edecek. Genç yetenekler A takım aşamasına geldiğinde neden kaybolup gidiyor, bunu düzeltmek için kafa yoracağımıza, böyle nafile çabalarla vakit kaybediyoruz.

 4. 3+2 olsa ne olur. Bizim takimlatimiz savunma yapip ribaund toplasin diye 2 uzun oynatirlar hucumda top ellerine degmez. Milli takimda yine sasip kalirlar

  Usage ratinge bakilmali. Turk oyuncularin toplamda minimum 30-40% usage rate ile oynamasi zorunlulugu gelmeli. Bu sekilde bir oyuncu oynuyorsa bile o zaman o oyuncu en azindan takiminda lider oyuncu olmus olur. Daha fazlasi varsa ne guzel

 5. İlahi Orhun hocam, kendi yonetemedigi TBF den umidi kesen, tüm başarısını kulüplerin Avrupa da başarısına endekslemis Hidayet ve avanesi bu işe tamam der mi?
  Yine de Türk oyuncusunu yegane koruyan ve kollayan bir Koç olarak sizi tebrik ederim.

 6. İnsan bazen okuduklarına inanmakta zorluk çekiyor, Orhun Ene gibi yıllardır hem oyuncu hem koç olarak üst seviyede bu işin içinde olan biri nasıl böyle absürt bir öneride bulunabilir, anlayamıyorum. Hani kurt, kuzu ve otu bir kayıkla nehrin karşı kıyısna geçirme bilmecesi vardır ya, 3+2 sistemi koçlar için böyle bir bilmeceye dönüşür, oyuncu değişikliği yaparken sahada hep 2 yerli tutabilmek için ne yapacaklarını şaşıracaklar, bazen mecburen faul problemi olan yerli oyuncuyu oyuna sokmak zorunda kalacak, bazen oyunu hızlandırmak için kısa oyuncuları oyuna sokmak isteyecek ama bu kural nedeniyle yapamayacak, mesela son hücumda iki sayı gerideyken şutör oyuncuları oyuna sokması gerekecek, bu kural elini kolunu bağlayacak. Basketbolun seyir zevkini arttıran en önemli özelliklerinden biri sınırsız oyuncu değiştirme hakkıdır, 3+2 gibi bir sistem oyuncu değişikliğini kısıtlamak anlamına gelir. Koçların karşılıklı hamle şansını azaltan, basketbolun heyecanını, rekabetini baltalayan son derece yanlış bir sistem olur. Umarım böyle son derece sakıncalı bir öneriyi uygulamaya kalkmazlar.

 7. İyi de 5 veya 6 yabancı hakkının anlamı bir takımın kadrosunda illa 5 veya 6 yabancı olacak değil ki 3 yabancı transfer edersin istediğin kombinasyonları öyle yaparsın oynatırsın Orhun hocam. Rekabetin olmadığı yerde oyuncu da gelişmez koç da basketbolumuz da ya eskisi gibi 1 veya 2 yabancı oyuncu ya da yabancı sınırsız olacak başka yolu yok zira denenmedik bir onlar kaldı. Devşirmeler konusunda da haklı. Yerli oyuncular yerli kontenjanı olayını haddinden fazla para kazanam işine döndürdü burası bir gerçek kim ne derse desin. Yabancılar içinde haksız para kazananlar var doğru peki yerliler de öyleleri yok mu? Menajer veya simsar olaylarının içinde de herkes var o yüzden o iş çözülmez,zor.

 8. Herkesin bir lafı var güzel…
  Türkiyede tbl2 , TBL ve süperlig hatta NBA oyuncusu yetişiyor, Euroleague oyuncusu neden yetişmiyor. Bu kadar tecrübeli bilir kişi var neden kimsenin dikkatini çekmiyor. Düne kadar milli takım kaptanı Euroleague final four da süre alamıyordu bu zorunuza gitmiyor mu ? O kadar emek veren genç sporcu var bunun hiç mi önemi yok. 4 milyon nüfusu bile olmayan Hırvatistan bizi eliyor , nasıl olur bu iş diye hiç mi sormuyorsunuz kendinize.
  Ağzı olan konuşuyor. Ben Orhun Eneye şöyle katılmıyorum , bence 2+3 olmalı

 9. ya arkadaş hala dönüp dolaşıp aynı muhabbetler . İyi olan yetenekli oyuncu oynar . Larkin özelinde demiyorum ama varsa larkinden daha iyi yerli buyursun oynasın görelim. Böyle sınırlamalarla yerli oyuncu piyasısını iyice yükseltin . Nasılsa oynayacağım diyerek kendilerini geliştirmeyen sonrasında kenarda havlu sallayan basketbolcular yetiştirin.

 10. Hayatı boyunca bu işin göbeğinde yer alan bir adamın ne demek istediğine kafa yormak yerine buraya hücum edip de kendi ülkesinden yetişenlere veristiren ve branşı yok edip yerlerde süründüren simsar piyasasına övgüler düzenlerin bu kadar bol olduğu, hatta başka ülkelerde hiç olmayan bu yabancı hayranı unsurun koca bir branşı kapladığı son derece özgün bir ülke burası. Övünün.

 11. Mevcut sistem yerlileri kolladığı halde hiçbirşey iyiye gitmiyor hatta daha da kötüye gidiyor. Buna rağmen yerli oyunculara neden hala daha fazla pozitif ayrımcılık talep ediliyor ? İyi oyuncu sahaya çıkar ve oynar, bu devirde pasaportunda ne yazdığının ne önemi var ?! İsterseniz aynı öneriyi yerli koçlar için de uygulayalım , maçı 20 dakika yabancı koç yönetsin, diğer 20 dakikayı da yerli yardımcı koç yönetsin 😆😆

 12. Ne zaman Orhun Ene, Efe Aydan, Erman Kunter veya bir başka saygın isim bu kepazelikten şikayetçi olmayagörsün, dökülüyorsunuz buraya bir tabur dolusu. Yorum mafyası, konu yerli oyuncular değil, konu simsarlar ve yorumcu adı altında yattığı yerden yerlilere çamur atmayı iş edinenler. Bu iş karşılığı çıkarınız nedir, neyin peşindesiniz ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler