Salı, Şubat 20, 2024
spot_img

BSL’de 15. Haftanın Analizi (Erdi Özten)

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ: 86 – YUKATEL MERKEZEFENDİ BELEDİYE BASKET: 79

 • Topa baskı ve savunma isteği açısından önceki maçlara kıyasla daha iyi bir başlangıç yapan Bahçeşehir, ilk bölümde oyunu kontrol etti. Yüzdeli başlangıcının dışında Cavanough-Wright eşleşmesini kullanarak pozisyon üretmeyi amaçlayan ev sahibi ekip bunda başarılı oldu. Denizli ise eksikler dolayısıyla problemli olan uzun rotasyonundan ötürü Wright’ı 4 numarada başlatarak girdiği oyunun ilk bölümünde istediği dönüşü alamazken, Muhaymin’in oyuna girişi ve pozisyonların kaymasıyla beraber oyunu dengeledi. Mason’un geçiş oyunlarındaki erken ve savunma dengesini bozduğu ataklarla beraber dış atış yüzdenin artışı Denizli’yi ritme soktu. Rotasyonla beraber Bahçeşehir’in savunma performansı düşüş gösterirken, Wright’ın dışarıda olduğu bölümde geçiş oyunlarını kullanmaya devam eden ve yarı sahada Badzim’den katkı alan deplasman ekibi oyunu hücumuyla dengede tutmaya devam etti. Yüksek temponun iki takım adına pozitif sonuç vermeye ettiği oyunda, savunmalar karar verici olma noktasından uzaklaşırken kısa sekanslı bireysel performanslarla skor üretimleri devam etti.
 • Hücumda boyalı alana atak ederek ve beraberinde topu paylaşarak, özellikle Taylor ile etkili olan ev sahibi ekip skor farkını arttırdı. Yarı saha hücumlarında ritimli başlamadığı devrede yine Mason’un erken aksiyonlarla yarattığı fark ve devamında Wright’in yüzü dönük hücumları Denizli’yi oyuna bir kez daha ortak etti. Ev sahibi ekip rotasyondan katkı aradığı bir bölümde daha istediğini alamazken, Hudson’un kenardan diri gelişi ve 1×1’ler üzerinden yarattığı fark oyunun kontrolünü deplasman ekibine geçirdi. Mason savunmasında konsantrasyonunu yükselterek rakibin diğer kısalarını karar verici konuma iten Bahçeşehir, Boutsiele’nin etkinliği ve artan savunma performansına paralel erken aksiyonlardan aldığı verimi yükseltince tekrar öne geçti. Mason-Wright bağlantısını kesmeyi başararak oyunu Denizli’nin ana skorerlerinden uzaklaştırmayı başaran Bahçeşehir, yakaladığı ivmeyi isabetli atışlarla pekiştirerek oyunu tamamen kontrolüne geçirdi. Son bölüme kadar hücum performansıyla oyunda kalan Denizli ise yakaladığı sekanslarda farkı açmayı başaramayıp, son bölümde hücumda yaşadığı sorunlara çözüm üretemeyerek sahadan mağlup ayrıldı.

REEDER SAMSUNSPOR: 70 – BEŞİKTAŞ EMLAKJET: 76

 • Organizasyon ve topu paylaşma açısından daha iyi başlangıç yaparak oyuna giren Samsun, Levi&Kyser&Göktuğ üçlüsünün skorer oyunuyla hücumda üretkendi. Beşiktaş’ta ise Delgado’nun eşleşmelerine karşı sahip olduğu fiziksel avantaj skora dönüşürken, ek olarak Matthews’ın bireysel çözümleri deplasman ekibinin skoru dengede tutmasını sağladı. Needham’ın top kayıplarını cezalandırıp kolay sayılar bularak ivmelenen Samsun’da Crafword yaptığı top kayıplarıyla takımı adına durumu nötrledi ve skorda denge devam etti. Beşiktaş uzunlarının sahip olduğu fiziksel avantajla bitiricilik ve hücum ribaundları açısından fark yaratmaya devam ederek skor üretirken, Samsun ise Mooney&Crafword’dan alamadığı katkıyı Henry’den bularak cevap verdi. Devrenin genelinde; Samsun Beşiktaş’ın uzunlarıyla, Beşiktaş’ta 3 numarada Göktuğ ile eşleşmekte sorun yaşadı. Oyun ilk çeyreğin belirli bölümleri hariç daha çok bireysel hataları cezalandırma ve geçiş oyunlarının değer kazandığı şekilde devam ederken, iki takımda yarı sahada organizasyon üzeri pozisyon ve isabet bulma anlamında verimli bir dönem geçirmedi.
 • Beşiktaş; Delgado’nun kısa devrilmelerini kullandığı az sayıda örnek dışında pozisyon üretmekte zorlanırken, hücum ribaundlarında ki etkinliği skorda geri düşmesini engelleyemedi. 4 numaradan süre bulan Kerem hücumda pozitif katkı verdiği bölüme karşın savunmada problem yaşayarak oyunda kalma süresini uzatamazken; üretkenlik açısından verimli bir dönem geçirmese dahi savunma enerjisi ve buna paralel yakalanan fırsatları değerlendirerek momentumu lehine çeviren Samsun’da ise kenardan gelen Göktuğ yine oyuna ciddi etki yaptı. İlerleyen bölümde Mithcell’ı 4’e atan ve onun Levi karşısında ki yüzü dönük tehdidi sayesinde üretkenliği artan Beşiktaş, hücum ribaundlarında etkili olmaya devam ederek yeniden öne geçti. Rakibin hücumlarının dengeli hale gelmesi Samsun adına oyunun yarı sahaya kalmasına sebep olurken, bu noktada üretim problemi devam etti. Mithcell’ın 1×1’leri ile fark yaratmaya devam ederek farkı açmaya devam eden Beşiktaş, son bölüme kontrolde girdiği oyunda galibiyete ulaştı. Daha önceki maçlara benzer şekilde yarı sahada istikrarlı kısa katkısını bulamayan ve son bölümde Mitchell ile eşleşmekte sorun yaşayan Samsun ise bir kez daha yakın giden skoru lehine çeviremedi.

GALATASARAY EKMAS: 95 – TOFAŞ: 76

 • Galatasaray, farklı isimlerden katkı alarak ve iç dış dengesini sağlayarak başladığı oyunun ilk bölümünde skor avantajını aldı. Tofaş ise Radebaugh’un tuttuğu kısa dışında ki opsiyonların penetreleri ve savunma dengesini bozduğu opsiyonlarla skor bulurken, özellikle boyalı alanda üretkendi. Sadık’ın 5’e geçtiği bölümde Sakic ve Ege karşısında ki yüzü dönük oyunları Galatasaray’ın üretkenliğini devam ettirirken aynı bölümde denenen kombine savunma ev sahibi adına istenileni vermedi. Kenardan gelen kısalarında ritimsiz başlangıcı Tofaş adına açık saha sayılarına dönüşürken deplasman ekibi skor üretiminde rahatladı. Oyun bir süre daha karşılıklı sayılarla devam ederken, çeyrek ortasından itibaren Galatasaray tamamen kontrole geçti. Kısa savunmasında ciddi problem yaşayan Tofaş çok kolay yenilirken, ev sahibi ekip içeriden dışarıdan etkili olarak farkı açtı. Bu bölümde hücumda genelde erken ve tekli aksiyonlarla çözüm arayan Tofaş düşük yüzdelerde kalınca açık saha sayılarında da fark yaratan Galatasaray, çeyreğin son dört dakikasında elde ettiği 14-0’lık seriyle devre öncesi farkı ciddi seviyelere getirdi.
 • Galatasaray ikinci yarıya başta Bost olmak üzere yay gerisinden yüksek yüzdelerle oynamaya devam ederek başlarken, Tofaş savunma sahasında sorun yaşamaya devam etti. O’Brien’ın varlığını 3/4 numarada sırtı dönük ve yüzü dönük oyunlarla kullanıp hücum çeşitliliğini kullanan Tofaş onun yokluğunda tercih ettiği üç kısa yönlendiriciden istediği performansı alamadı. Yüzdeli oyununa devam ederek farkı 30 sayı baremine çıkartan Galatasaray, karşılıklı sayılarla skorun belirlendiği ilerleyen bölümlerde kontrolde kaldı. Bost&Prepelic başta olmak üzere çok sayıda isimden çift haneli skor katkısı alan ve 22 asistle oynayan ev sahibi ekipte, Radebaugh’da skor katkısının dışında kısa savunmasında değerli katkı verdi. Tofaş ise 4/5 pozisyonunda önceki maçlarda sahip olduğu esnekliği kullanamadığı ve ilk kez bir arada oynayan kısa üçlüsünden istediğini alamadığı günde savunmada yaşadığı sorunlarıda maç boyunca çözemeyerek sahadan mağlup ayrıldı.

PINAR KARŞIYAKA: 87 – MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR: 91

 • Savunmada boyalı alanı kalabalık tutarak rakibi dış atışlara iten Karşıyaka istediğini elde etmesine karşın verdiği hücum ribaundlarından kaynaklı olarak problem yaşadı. Alamadığı ribaundlar yüksek tempoyu seven ev sahibinin oyunu bu parametreye taşımasını engellerken, yay gerisinde ki düşük yüzdeyle birlikte Karşıyaka kontrolü ele geçiremedi. Manisa’da çeyrek genelinde hücumda organize olmakta zorlanırken, daha çok 1×1’ler üzerinden şekillenen hücumlardan istediğini alamadı. Buna karşın kenardan gelen Kaan ve Utku’nun oyuna kattıkları enerji onları skorda tuttu. Oyunun devamında rakibin erken dolan faul hakkını kullanıp, serbest atış çizgisine gelmeyi başararak skor üreten ev sahibi ekip genel olarak ise iç sahada ki temposunu ve hücum akıcılığını elde edemedi. Manisa ise ilk çeyrekte hücum ribaundları sayesinde kontrol ettiği tempoyu, ikinci çeyrekte dengeli hücumlarla istediği seviyede tutmayı başardı. Bununla beraber yay gerisindeki artan yüzde ve Cruz’un ikili oyunlar sonrası çembere atak ederek bulduğu sayılar devre sonunda deplasman ekibini skorda öne geçirdi.
 • İlk devreye nazaran savunmada hareketlenen Karşıyaka, geçiş oyunları sonucu Vernon’un etkinliğiyle skora ortak oldu. Yarı sahada ise; Hillard’ın ikili oyunlar sonrası dikine atak özelliğinin az olması topun dönmesini ve Martin&Vitto&Vernon üçlüsüne pozisyon üretimini engellerken, McCollum’un yönlendirici olduğu bölümlerde top çok dönmemesine rağmen skor anlamında artan verim ve serbest atış çizgisine gelerek yaratılan fark Karşıyaka’yı öne geçirdi. Manisa ise rakibin serbest atışlar sonrası yaptığı ön alan baskısındaki hatalarını cezalandırarak, ivmeyi kaybettiği bölümde oyunda kaldı. Son çeyreğe McCollum’un dışarıda olduğu 5’le başlayan ev sahibi skor üretmekte problem yaşarken, sabırlı hücumlar ve bulduğu dış atışlarla Manisa skora ortak oldu. Russell’ın liderliğinde, Ege başta olmak üzere farklı isimlerden katkı alan deplasman ekibi; son bölümde daha yüksek yüzdelerle oynayarak yakın giden oyunda bir adım öne geçti ve Hakan Demir ile ilk maçından galip ayrıldı. Maç boyunca rakibine 16 hücum ribaundu vererek tempoyu yükseltemeyen Karşıyaka ise 35 kere serbest atış çizgisine gelmesine karşın genel hücum performansı ve saha içi isabet oranında istediğini bulamadığı günde evinde ilk kez kaybetti.

ONVO BÜYÜKÇEKMECE: 58 – FENERBAHÇE BEKO: 89

 • İki takımında tempoyu arttırmaktan çekinmediği ve çok sayıda erken ikili oyun denemesi yaptığı ilk bölümde yüzdeler oldukça düşük kaldı. Fenerbahçe, savunma sahasındaki istekli başlangıcı ve buna paralel bulduğu kolay sayılarla yaptığı top kayıplarına rağmen kontrolü ele geçirdi. Çekmece düzen oynama ve topu paylaşma açısından ritmini bulamazken; rotasyonlarla beraber Ray Melih’e, Motley Emircan’a karşı bireysel üstünlük sağladı. Çekmece kısalarının ritmini bulamaması ve düşük yüzdelerde kalması onları zorlamaya devam ederken, dışarıdan Dorsey içeriden Motley ile çok etkili olan Fenerbahçe oyunu kendi adına kırdığı bölümü oynadı ve farkı ciddi seviyelere çıkardı. Sırasıyla Şehmus&Emre&Calathes ile rakibin skorer kısalarına karşı savunmada iyi iş çıkartan deplasman ekibi, altı tane 3 sayılık isabet bulduğu çeyrekle beraber devre sonunda istediğini alan taraf oldu.
 • İkinci devre başında ilk yarıdaki görüntü devam ederken, Fenerbahçe oyunu kontrol etmeye devam etti. Çekmece kısaları çok düşük yüzdelerde kalarak devreye giremezken, hücumda yakalanamayan süreklilik adım adım ev sahibinin direncini düşürdü. Fenerbahçe ilk yarı yakaladığı farkın sayesinde, iki çift maç haftası arasında genç isimlerde dahil olmak üzere rotasyonunu eşit süre dağılımıyla kullanma şansı yakaladı. 23 asist ve %52’lik dış atış yüzdesiyle Maccabi maçındaki performansına devam eden deplasman ekibi galibiyete ulaştı. Büyükçekmece; Perez&Reed&Ray üçlüsünün 8/39’luk saha içi isabet oranıyla çok düşük performans gösterdikleri gün, takım halinde %14’lük dış atış yüzdesiyle 12 asistte kalarak kendi standardını yakalayamadı. Hücum performansına paralel savunma direncini de oyunun belli bölümünde sonra kaybeden ev sahibi ekip sahadan mağlup ayrıldı.

ÇAĞDAŞ BODRUMSPOR: 62 – ALİAĞA PETKİM SPOR: 80

 • İlk bölümde Bodrum, Petkim’in ikili oyunlarda ki agresif çıkışlarına karşı uzunlarının kısa devrilmelerini ve devamında köşeden yapılan topsuz katları kullanarak skor üretti. Bu noktada oynanan yüksek ikili oyunlar pas sonrası geniş bir alan paylaşımı sağlarken, Petkim topu skorer kısalardan çıkartma amacında başarılı olsa dahi sonraki aksiyonları savunmakta zorlandı. Ev sahibinin organizasyon üzeri bulduğu sayıların ağırlıklı olduğu bölümde deplasman ekibi ise daha çok 1×1’ler üzerinden çembere atak edip faul alarak ve hücum ribaundlarında etkili olarak oyunu dengede tuttu. İlerleyen bölümde Markel’in oyuna girişiyle Petkim’in yarı saha organizasyon kalitesi artarken, hücum ribaundlarında ki etkinliğin devamı ve savunma kaynaklı oluşan açık saha fırsatlarından alınan verim farkın açılmasını sağladı. Bodrum bu bölümde daha çok erken ikili oyunlar ve yay gerisi denemeleri ile çözüm aradı. Bulunan isabetlere karşın ilk çeyrekte ki dengeli hücumlardan uzaklaşarak boyalı alan etkinliğini kaybeden ve çok sayıda top kaybı yapan ev sahibi ekip skorda geri düştü.
 • Petkim ikinci yarıya ilk 10-14 saniyede yapılan erken atışlarla başlarken, ilk devre sonunda yakaladığı ritmi kaybetti. Savunma ve ribaund konsantrasyonunu yükselterek devreye giren Bodrum ise buradan yakaladığı momentumu, dış atışlarla skora dönüştürerek skora yaklaştı. Savunmasıyla etkili olmaya devam ettiği uzun sekansta özellikle boyalı alan bitiriciliğinde çok düşük yüzdelerde kalan ev sahibi ekip bundan dolayı skora ortak olacak fırsatları değerlendiremezken, Petkim hücumda ciddi sorun yaşadığı çeyreğe karşın önde kalmaya devam etti. Can’ın organizasyon katkısı ve bulunan isabetlere karşı, Petkim maç boyunca kullandığı 4 numara ikili oyunları üzerinden cevap verirken denge devam etti. Deplasman ekibi savunmada ilk aksiyonlara agresif çıkıp, devamında adam değişerek rakibi 1×1’lere bırakırken; Bodrum adam eksiltme ve pozisyon üretme noktasında istediğini elde edemedi. Son altı dakikada altı sayı üretebilen ev sahibi ekip, hücumda yaşadığı sorunlarla beraber savunma direncini kaybetti. İkinci çeyrekte aldığı skor avantajını maç boyunca koruyan Petkim ise son üç dakikada elde ettiği 14-2’lik skorla farkı açarak galibiyete ulaştı.

DARÜŞŞAFAKA LASSA: 86 – TÜRK TELEKOM: 84

 • Üretkenlik açısından en iyi çeyreklerinden birini oynayan Telekom, yüzdeli iç dış dengesi ve hücum ribaundlarındaki etkinliği ile verimli bir dönem geçirdi. Gerek ikili oyun gerek geçiş oyunu 1×1’leri ile pozisyon üretmekte başarılı olan deplasman ekibi, savunmada ise kendi standardını yakalayamayarak avantajlı pozisyona geçemedi. Muhsin’in Enoch karşısındaki üstünlüğüyle beraber yay gerisinden atış kaçırmadan oynayan Darüşşafaka, kısalarının boyalı alanda ki düşük yüzdelerine karşın skorda kalmayı başardı. Enoch oyuna dönüşünde savunma sahasında hem 1×1 hem ikili oyunlarda problem yaşamaya devam ederken, Muhsin bu eşleşmede ağır bastı. İlk çeyrek rakibinin etkili olduğu hücum ribaundları sayısında bu kez kendisi etkili olan ev sahibi ekip hücum performansı sayesinde oyunda kalmaya devam etti. Enoch’un performansının etkisiyle Okben 4/Jones5 formülünü denediğinde sahayı genişletme şansı yakalayan deplasman ekibi ise rakibinin penetre ve ikili oyun savunmasında boyalı alanı kalabalık tuttuğu senaryoya karşı yay gerisinden etkili olmaya devam ederek, boyalı alandaki düşük yüzdelerine karşın önde kalmayı başardı.
 • 4 numarada başlayan Timma’nın ikili oyunları sonucu yakaladığı ters eşleşmeleri kullandığı ve Tolga’nın çembere giderek verimli oynadığı sekansla beraber Darüşşafaka öne geçti. Bu sekansa ilk devre performansına devam eden Palmer’ın isabetleri ve ikinci yarıya daha iyi başlayan Enoch’un sayılarıyla cevap veren Telekom dengeyi sağladı. Oyunun devamında Telekom yarı saha hücumunda topu döndürme ve ikinci aksiyonu oynama açısından verimli olmasa dahi Darüşşafaka’nın hücumda yakalayamadığı sürekliliği tempoyu artırarak cezalandırıp bu maç özelinde değerli farkla öne geçmeyi başardı. Bu noktada özellikle kısaların penetre savunmasında yaşadığı sorunla avantajını koruyamayan Telekom, beraberinde genç Tolga ve Bora’dan gelen katkıyı engelleyemedi. Son bölümde hem kısa hem 4/5 rotasyonunda arayışa devam eden deplasman ekibi, Palmer’ın iyi performansına karşın ikinci kısayı bulamadı. Eşitliğin olduğu son bölümde kenardan sokulan topta sayıyı bulan Darüşşafaka, Can’ın yokluğuna ve yenilenen kadrosuna karşın kazanarak değerli bir galibiyet elde etti.

BURSASPOR INFO YATIRIM: 73 – ANADOLU EFES: 83

 • Oturu’nun hem ikili oyun devrilmeleri hem hücum ribaundlarında yarattığı büyük etkiyle oyuna giren Efes hücumda sorun yaşamazken, savunma sahasında durum farklıydı. Toplu/topsuz 1×1 savunmada yaşanan problemlerle beraber geçiş oyunlarındaki ikili oyunları savunmakta zorlanan deplasman ekibi istediği sertliği yakalayamadı. Yarı saha ikili oyun üretimi sınırlı bir ekiple oynayan rakibinin tempoyu arttırma arzusunu da engelleyemeyen Efes, yumuşak başlangıcının sonucu olarak 27 sayıya izin vererek skorda geri düştü. İkinci çeyrekle beraber ise topun karşısında kalma performansıyla beraber yardım ve rotasyon kalitesini yükselten deplasman ekibi oyunun gidişatını adım adım lehine çevirdi. Hamilton’u bulduğu bölümlerde gelen sayılara karşın özellikle kısaların yaratıcılığı ve isabetleri açısından verimsiz bir dönem geçiren ev sahibi ekip farkı koruyamadı. Artan savunma performansının dönüşü olarak ribaund ve tempo isteğinden bu çeyrek istediğini alan Efes ise Oturu-Daum ikilisi başta olmak üzere farklı isimlerden aldığı skor katkısıyla devre sonunda oyunu dengeledi.
 • Efes adına fark yaratan noktalar savunma performansı ve Oturu olmaya devam ederken, Bursa skor üretme sorununa çözüm bulamadı. Deplasman ekibi topun üzerinde baskısı ve arka alan agresifliği ile savunmada karar verici pozisyonuna evrilirken, Oturu’nun başta kısa devrilmeler olmak üzere farklı parametrelerde verdiği katkıya Daum’un desteği farkı çift hanelere çıkardı. Erten&Rıdvan ikilisininde sahanın iki tarafına verdiği katkı Efes’i rahatlatırken, ilk çeyrek yediği 27 sayıdan sonra ikinci ve üçüncü çeyrek toplamında 26 sayıya izin veren deplasman ekibi kontrolde kaldı. Son çeyrek başında Bursa farkı tek hanelere çekerek son bir adım atarken, Efes sabırlı hücumlarla Oturu’yu bularak kontrolü kaybetmedi. Şutundan risk alınan Rıdvan’ın çember atakları sonrasında yardıma yardım pozisyonlarında Oturu’nun hücum ribaundlarını engellemekte sorun yaşayan deplasman ekibi kritik bölümlerde benzer sorunları yaşamaya devam etti. Oyuna ortak olma arzusuyla yapılan erken atışlardan isabet bulmakta zorlanan, Young’ı 5’e atarak kısalan ev sahibi ekip skora ortak olacak adımı atamadı. İlk çeyrek sonrası savunmasıyla oyunu lehine çeviren ve son bölümde dengeli hücumlarla avantajını koruyan Efes, Oturu’nun özel performansının ön plana çıktığı günde iki çift maç haftası arası deplasmanda galibiyete ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler