Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img

Nirvava’na panellerinde ikinci gün

Nirvana Basketball Weeks’te 24 oturumla gerçekleştirilecek ve kendi alanında söz sahibi spor insanları, yöneticiler, doktorlar, sağlık ekibi, hakemler, menajerler, eğitmenler, sporcu aileleri, basketbolcular ve basketbol antrenörlerinin katılarak tecrübe ve bilgilerini paylaştığı 3600 Summit, ikinci gününde yine 8 farklı oturumla basketbol severlerle buluşmayı sürdürdü.

“Antrenör Eğitimi” başlıklı ilk oturumda, TÜBAD Genel Koordinatörü Sn. Şükrü Yaravlı, antrenör eğitiminde TBF ve TÜBAD bünyesinde yapılan faaliyetlerden ve TÜBAD’ın resmî YouTube kanalında dijital basketbol kütüphanesi kurmuş olduğundan bahsederken, TBF Eğitim Kurulu Hakan Yavuz da spor okullarında ve kulüplerde antrenör eğitimi, kalitesi ve teknik ekibin tümümün iş birliği yapabilmesinin öneminin yanı sıra, baş antrenörlük mesleğinin yaşadığı sorunları dile getirdi. TÜBAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Komitesi Başkanı Necati Güler ise basketbol antrenörlerinin kendilerini geliştirmesinin önemini ve Anadolu kulüplerinde antrenörlük yapmanın maddi-manevi zorluklarını vurguladı.

“Basketbol Okulları ve Altyapı” konulu oturumda TBF Antalya İl Temsilcisi Sn. Hilal Ertunalı sporcu olmakla sporcu ailesi olmak arasındaki farkları dile getirirken, millî basketbolcu Sn. Sinan Güler de velilerle çocukları arasındaki beklentilere dayalı algıların altyapılarda yarattığı sorunları belirtti. Semih Beken ise çocukları hayata hazırlamaya dayalı bir yetiştirme modelinin benimsenmesi gerekliliği kadar okulların da ABD’deki sisteme benzer şekilde spora dayalı eğitimi bünyelerine katmalarının değerinin altını çizdi.

Okul-Spor-Aile Üçgeni konulu dördüncü oturumda Hakan Yavuz ülkemizdeki eğitim sisteminin profesyonel sporculuk kariyeri hedefleyen gençler üzerindeki yansıması ve velilerin altyapıya müdahil olma derecesinin geçmişten bugüne yaşadığı değişimi hakkında bilgi verdi, TBF Antalya İl Temsilcisi Hilal Ertunalı antrenörlerin altyapıdaki sporcular üzerindeki otoriter etkisi ve kulüplerin genç sporcu adaylarının geleceği ve kariyeri üzerinde belirleyici konumu üzerine açıklamalarda bulundu.

Türk Telekom Basketbol Kulübü Asbaşkanı Savtekin Şentürk sporcu yetiştirme konusunda aktörlerin hiçbirisinin hatalarıyla yüzleşmekten kaçınmaması, iyi niyetli yaklaşımlar üzerinden öncelikle sporcuların ahlaki gelişimine ağırlık verilmesinin hedeflenmesi gerektiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler