Pazar, Şubat 25, 2024
spot_img

Dünya Basketbol Günü

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) tarihin ilk Dünya Basketbol Günü’nü kutlamanın heyecanını ve gururunu yaşıyor. FIBA 2023 Basketbol Dünya Kupası öncesinde, Ağustos ayında gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısında, 21 Aralık tarihinin Dünya Basketbol Günü olacağını belirleyen karar kabul edilmişti. Basketbolu kutlamak için Dr. James Naismith tarafından basketbolun bulunduğu gün seçildi. İlk basketbol maçı 21 Aralık 1891’de Springfield, Massachusetts’te oynanmıştı.

FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis konuyla ilgili şöyle konuştu:
“Dünya Basketbol Günü’nün ilan edilmesinden dolayı büyük gurur duyuyoruz ve basketbolun dünya çapında yaşayan milyonlarca farklı insan için oynadığı olumlu rolü takdir etmeye devam eden BM’ye ve diğer ortak kuruluşlara çok minnettarız. Basketbolun böyle bir tanınma alan ilk takım sporu olması, sağladığı geniş toplumsal faydaların yanı sıra İyilik İçin Basketbol girişimini kullanmanın sınırsız potansiyelinin açık bir göstergesidir.”

FIBA, yeni tanıtılan Dünya Basketbol Günü’nü hem anmak hem de kutlamak için bir dizi etkinlik ve etkinlik düzenliyor. Bu etkinliklier kapsamında İsviçre’deki Patrick Baumann Basketbol Evi’nde Cenevre’deki çeşitli BM kuruluşlarından ve Ortak kuruluşlardan ileri gelenlerin yanı sıra Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Uluslararası Yaz Olimpiyatları Federasyonları Birliği (ASOIF) ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden konuklar için düzenlenecek özel bir etkinlik de gerçekleşecek.

FIBA Vakfı aynı zamanda ilk Dünya Basketbol Günü için yıllık fotoğraf yarışması başlattı ve bu yılın teması ‘İyilik İçin Basketbol.’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler