Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img

Basketbolumuzun ender örneklerinden… Caner Topaloğlu…

Basketbolcuların aynı zamanda eğitim yaşamlarını sürdürebilmeleriyle ilgili sorunu bilmeyen yok. Özellikle elit oyuncular liselere, hatta bazı okullar tarafından para verilerek transfer ediliyor. Diploma garantisi alan oyuncular derslere bile girmeden mezun olabiliyor.

Üniversitelerde ise işler daha da karmaşık hal alıyor. Bazı üniversiteler oyuncu kökenli öğrencilerine aşırı hoşgörü gösteriyor. Üniversitelerin zor bölümlerinde okurken, aynı zamanda basketbol oynamak ise imkansız derecesinde zor. Bu nedenle üniversite çağına gelen oyuncular kendilerini yol ayrımında hissediyor… Ya basketbol oynayacaksın, ya okuyacaksın…

Bütün zorluklara karşın ve tabii kulüplerinin anlayışlı davranmasıyla üniversitelerin zor bölümlerinden mezun olabilen basketbolcuların sayısı ise yok denecek kadar az.

İyi basketbolcu olursan hayatını kazanabilirsin ancak bu hayallerle eğitimlerini bir kenara bırakanların acaba yüzde kaçı geçimlerini basketbolla karşılayabiliyor?

Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu Caner Topaloğlu hem iyi okuyan, hem üst ligde oynayan ender örneklerden biri.

2003’te girdiği üniversiteden 2010’da mezun olmuş ama tabii ki büyük zorluklar yaşayarak…

Söz TOFAŞlı Caner Topaloğlu’nun…

  • İyi bir öğrenciydim ve Anadolu Lisesi’nden mezun oldum.
  • Üniversitedeki ilk senemde çapraz bağlarım kopunca o sene eğitim açısından rahat geçti.
  • Büyük Kolej’de oynarken, koçumuz Naci Özonay’in de anlayış göstermesi ile sabah uçağıyla İstanbul’a sınav için gidip, öğleden sonra uçağına binip akşam antrenmanına katıldığım günler olmuştu.
  • Banvit’te iken iç saha maçları Pazar günü olduğu için serbest olan Pazartesi günlerinde okula gidiyordum.
  • Basketbolcuların eğitim yoluyla donanım kazanmaları için okul-aile-kulüp koordinasyonu şart.
  • En ideali NCAA’deki gibi hem eğitim, hem basketbolu bir arada götürmek ama bu sistem ülkemizde belki de hiç olmayacak.
  • Aileler çocuklarının bir gün Hidayet Türkoğlu olacağını düşünüyor oysa gerçekler çok daha farklı oluşuyor. Çocuklarının eğitimi ailelerinin umurunda değil.
  • Basketbolcuların pek azı basketboldan para kazanıyor, basketbolcu olamayanlar yakışıklıysa manken olup hayatını kurtarıyor ama büyük çoğunluk için gerçekler çok daha acı.
  • İstanbul’dayken sabah saat 6’da kalkar, okul, antrenmanlar derken 21:30 gibi eve dönerdim. Herkes bilmeli ki emeksiz yemek olmuyor.
  • Dünyaya instagram ile bağlanan ancak bilgisi ve fikri olmayan oyuncular yetiştiriyoruz. Oysa iyi eğitim görmüş bir oyuncu bunun faydalarını sahada da hissedecek ve kullanacaktır.

(30-05-2017)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler