Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img

Hakan Yapar: Oynayarak mutlu olmak isteyenler TBL’de

Hakan Yapar, şüphesiz TBL’nin en önemli yerli oyuncularının başında geliyor. Geçen sezon Sakarya BŞB’nin şampiyonluğundaki en etkili oyunculardan biri. Şimdilerde ise Bahçeşehir Koleji’yle yeni bir şampiyonluk için mücadele ediyor. Biz de kendisiyle takımının durumu, hedefleri ve kendi kariyer başarıları hakkında bir röportaj gerçekleştirdik

Sakarya BŞB’yi şampiyonluğa getiren en önemli isimlerdendin. Orada kalıp devam etmek yerine tekrar başka bir TBL macerasına başlamayı neden tercih ettiğini öğrenebilir miyiz?

Sakarya’nın bir parçası olmaktan gurur duydum.Hedefimiz olan şampiyonluk kupasını da kazanmayı başarmıştık. Bu başarının devamında da bulunmak isterdim; ama benim her zaman ilk tercihim oynayarak var olmaktır. Açıkçası BSL’de buradaki sorumluluğu almayacağımı düşündüğüm için bu ligde kalmaya karar verdim. Burada kalıp yeni bir macera içinde söz sahibi olarak yoluma devam etmek bana keyif veriyor. Bu yüzden burada olduğum için mutluyum.

Bahçeşehir transferin nasıl gerçekleşti?

Aslında Bahçeşehir’i tercih etmem çok da zor olmadı. Burayı tercih sebebim yeni ve hedefli bir organizasyon olmaları. Önümüzdeki sezonlarda hedefleri yavaş yavaş ilerletmek isteyen ciddi bir organizasyon. İlk senemize rağmen gördüğünüz üzere kurulan oyuncu ve teknik kadromuza bakarsak bizi heyecan ve büyük olasılıkla mutluluk verici bir sezonun beklediğini söyleyebilirim. Böyle güzel bir ortamın içinde bulunmak benim için heyecan verici olacağından çok da düşünecek bir durumum olmadı.

Özellikle son 2 sezon performanslarına baktığımız zaman yükselen bir performansa sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu yükselen performansın hakkında neler söylemek istersin?

Sanırım bunun en büyük olayı sistemin önemli bir parçası olmaktan geçiyor. Çalıştığım tüm koçlar da bu konuda bana çok güven duydular. Bana güvenerek sahada yaptığım işleri en iyi yapmamı sağlayacak organizasyonu oluşturdukları için o işlerde de iyi bir pay sahibi olduğumu düşünüyorum. Ben son 4-5 senedir belli bir düzende ilerliyordum; ama özellikle geçen sene benim için de kariyerimin en iyi sezonu oldu. Bu konuda herkese çok teşekkür ederim. Özellikle de bana güvenip önümü açtığı için Selçuk (Ernak) Abi’ye teşekkür ederim.

Henüz çok yeni bir takım olmanıza rağmen ligin iddialı ekiplerinden birisiniz. Lige de iyi başladığınızı söyleyebiliriz. Hem basamak hedeflerinizi hem de takımın bu kadar kısa sürede adapte olabilmesini nasıl açıklarsın?

Hedefimiz başladığımızdan beri çok net. Normal sezonun şampiyonu olarak BSL’ye çıkmak. Bu hedefle kurulmuş bir takımız. İlk haftalarda zorlandık. Daha tam olarak hazır olmadığımızı biliyoruz; ama sakatlıklar, hastalıklar üst üste gelen maçlar yüzünden sezon başından beri tam kadro çalışma şansımız olamadı. Şuan doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum.

İlk 3 haftadaki durumunuza baktığımızda ilk iki hafta 3. çeyrekteki üstünlüğünüze karşın 3. hafta Ormanspor karşısında 20-30 geride tamamlayarak uzatma sonunda zor bir galibiyet elde etmiştiniz. Daha sonra da Ankara DSİ’ye kaybettiniz. Sana göre o maçlardaki sıkıntı neydi?

Bizim şuan en büyük sıkıntımız çok fazla sayı yememiz. Bizim gibi şampiyonluğu hedefleyen bir takımın rakibini daha az sayıda tutması gerekiyor. Sayı anlamında zorluk veya sıkıntı çekmiyoruz. Çok tecrübeli ve kariyerli olan, tek başına bize maç kazandıracak skor gücü olan oyuncularımız var; ama daha savunma anlamında istediğimiz seviyede olduğumuz söylenemez. Bu da zaten skorlara yansıyor. Kazandığımız maçlara baktığımızda sizin de söylediğiniz gibi 3. çeyrekte iyi başlıyorduk. Bu sefer söylediğinizin tam tersi oldu. Biz şuan savunmada bölüm bölüm ilerliyoruz. Bu iyi oynadığımız savunma bölümlerini daha yukarılara taşımamız gerekiyor. Hepimiz de bunun bilincinde olup bunu daha iyiye getirmemiz için çok çalışıyoruz.

O halde erkenden karşılaşmanız daha iyi olmuştur.

Tabi ki bunlar önemli şeyler. Şimdiden bazı şeyleri görmek ileride bize doğru adım atmak için bir hedef oluşturur. Bunlar bizim şuan gördüğümüz eksiklikler.Hepimiz bunun farkındayız ama daha da iyi olacağız.

Bu sezon senin de bildiğin gibi önemli bir kural değişikliğine gidildi. Artık normal sezonu 1. bitiren takım doğrudan BSL’ye çıkacak. Bu değişiklik hakkında ne söylemek istersin? Sence daha mı iyi oldu?

Ben de tabii ki çok iyi ve çok daha adil olduğunu düşünüyorum. Çünkü normal sezonda 34 maçın örneğin 30’unu kazandığınız zaman bu size geçen sene playoff da bir şey kazandırmıyordu. Bütün sene yaptığınız işlerin hiçbiri orada önem kazanmıyor, her şey sıfırlanıyordu. Sadece eşleşme ve saha avantajını size veriyordu. O da seyirci avantajınız varsa işe yarıyordu. Ama siz şampiyon olmak istiyorsanız zaten deplasmanda maç kazanmak zorundasınız. 34 haftalık maratonu rakiplerinizin çoğunu iki kere yenerek birinci bitirmeyi hak ediyorsanız bunun size bir ödülü olması lazım. Bence bu yönden çok daha adil bir karar oldu.

Daha önce de belirttiğim son yıllarda artan performansının da etkisiyle seni milli takımda görmek isteyen bir çok basketbol izleyicisi bu isteklerini sosyal medyadan sıkça dile getirdiler. İzleyicilerin bu isteğiyle ilgili sen neler söylemek istersin?

Öncelikle benim ismimin geçmesi benim için onur verici bir durumdur. Sağolsun insanlar yaptığımız işe saygı gösteriyorlar ki orada görmek istediklerini dile getiriyorlar. Dediğim gibi öyle bir şey olsa elbette çok mutlu oluruz; ama sonuçta milli takımımızda çok değerli oyuncularımız var. Onları eleştirmek yerine onlara destek vermeliyiz. Motive ederek nasıl milli takıma başarı sağlatabileceğimi düşünmeliyiz. Hepsine sonsuz destek vermemiz gerekiyor. Çünkü artık başarı kısmında kendimize basketbol ülkesi diyebilmemiz için oralarda da başarılı olmamız gerekiyor. Slovenya’nın Eurobasket’te yaptıklarını gördük. Bizim de o seviyelerde olmamız lazım. Ufuk (Sarıca) Abi bu iş için çok doğru bir isim. Onun burada çok büyük şeyler yapacağına inanıyorum. Bunu zaten şimdiden göstermeye başladı. Önümüzdeki şampiyonalarda gruplardaki maçlardan başlayarak çok daha iyi başarılar kazanacağımıza şüphem yok.

TBL özellikle son yıllarda daha çok konuşulmaya ve daha çok takip edilmeye başlandı. Sence bunun en büyük sebebi nedir?

TBL’nin şuan daha çok konuşulması sebeplerinden biri buraya çok değerli oyuncuların gelmeye başlamasından kaynaklanıyor. Kaya Peker, geçen sene Kerem Gönlüm, Can Akın, bu sene Ender Arslan, Serhat Çetin. Yani çok tecrübeli oyuncular artık buraya gelmeye başladı. Bu lig de demek ki bir söz sahibi olmaya başladı diye düşünüyorum. Sadece yerli olarak değil yabancılarda da çok kariyerliler artık buraya gelmeye başladı. Bu da ligin kalitesini arttırmaya başladı. Ama bu ligde ne kadar iyi olursanız olun, daha fazla mücadele etmezseniz, kendi özelliğinizi, kendi takım yeteneğinizi, kendi oyuncu yeteneğinizi ortaya çıkarmanız da çok zor oluyor. Ne zaman karşısındakiyle daha fazla mücadele ediyorsan, o zaman farkınız da ortaya çıkıyor.

Artık senin gibi çok kariyerli ve başarılı olan yerli oyuncularımızı TBL’de görmeye başladık. Bunun ana sebeplerinden biri BSL’deki yabancı sorunu diyebilir miyiz?

İnsanlar artık daha çok oynayarak mutlu olmak istiyorlar. Bunun neticesinde de böyle kariyerli insanlar buraya geliyor. Bu iyi bir şey gibi gözükse de aslında bunun irdelenmesi gerekiyor. Bu oyuncular buraya geliyorsa, açıkçası büyük bir kısmı yabancıdan dolayı geliyor diye düşünüyorum. Bunu söylediğimiz zaman herkesin bizi biraz yanlış anladığını düşünüyorum. Yabancı yüzünden kaçtığımız düşünülüyor. Aslında biz ne rekabetten ne de başka bir şeyden kaçıyoruz. Her zaman rekabet etmeye çalışıyoruz. Yukarıda ise şuan oyuncuyu kazanmaktan, yetiştirmekten daha çok günlük başarılarla bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Bu sebeple maddiyat yönünden güçlü olan takımlar doğru yabancılar getiriyor. Bu durumda da senin orada sorumluluk alıp oynama süren daha kısıtlı oluyor. Eğer sorumluluk almak çok fazla mutlu etmiyorsa; o zaman sorun yok diyebiliriz. Ama sorumluluk alıp iyi ya da kötü bir şeyler yapmak istiyorsan sorumluluk alacağın başka yerlere gitmek istiyorsun. Burada hepimiz bir sorumluluk alıp iyi ya da kötü bir şeyler sahaya koyarak oynadığımız için mutluyuz. Ben kimle konuşsam “oynuyorum ne kadar güzel” diyor. İnsanlar demek ki artık burada oynamaktan keyif alıyor. Yabancı sınırlaması bu işin %50’sinden fazlası olmuş olsa da insanların ben bu sebeple buraya geldiklerini düşünüyorum.

Son olarak ise bu sezonki rakipleriniz hakkında neler söylemek istersin?

En önemli rakiplerimizden biri Türk Telekom. Hem oyuncu hem de teknik ekip kadrosu geniş ve tecrübeli. Bu sezonun favorileri şuan biz ve onlar gibi gözüküyor olsa da önemli olan ne kadar mücadele edip kalitenizi sahada ne kadar yansıttığınızdır. Bizim için tüm maçlar ayırmaksızın çok önemli. Çünkü hepsi ligi lider bitirip bitiremeyeceğini belirleyecek maçlar. Bu yüzden biz her maçımızı son maç gibi düşünüp öyle oynuyoruz.

(Ece Ergez, 26-10-2017)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler