Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img

İki büyüğü deviren Büyükçekmece Koçu Çıvgın ile söyleşi…

Şu günlerde en çok konuşulacak takımların başında kuşkusuz üst üste Fenerbahçe ve Galatasaray’ı uzatmada yenen Büyükçekmece geliyor. Büyükçekmece Koçu Özhan Çıvgın’la son günlerdeki Büyükçekmece’yi ve bazı oyuncuları konuştuk.

İşte o söyleşi…

4 maçlık yenilgi serisinden sonra takımı bu denli ayağa kaldırmak çok önemli.
Telekom’a uzatmada kaybettik, çok hak ettiğimiz bir maçtı. Bahçeşehir maçında dağıldık. Efes ve Afyon maçlarında vakalar ve sakatlıklar yüzünden ritmli antrenman yapamıyorduk. Bu dönemde özgüvenimizi kaybetmedik, 22 günlük ara bize yaradı. Eksikler geldi ve çok iyi çalıştık. Savunma ve hücum prensiplerini oturttuk. Gabriel de milli maçlardan çok iyi geldi, Fenerbahçe maçının gecesi İstanbul’da oldu ve çok katkı verdi.

Büyükçekmece’nin rakibi olsanız oyuncularınızı öncelikli olarak hangi konuda uyarırsınız?
Enerjilerinin çok yüksek olduğunu, kısa oyuncularının hücumda ritmli oynadığını, açık sahadaki hatalarımızı değerlendirebileceklerini ve tehlikeli bir takım olduğunu söylerim.

Fenerbahçe’nin hangi zaafının üstüne gittiniz?
Biz rakipten ziyade kendi sıkıntımız olan sizelı rakiplerin post-up’ına çalıştık. Maçı belli noktada man to man, daha sonra savunma çeşitliliği ile onları düzenden çıkarmayı planlamıştık. Tabii Fenerbahçe’nin nasıl geldiği, konsantrasyonları da önemliydi. Onları yendik diye onlardan iyi takım olmadık.

Galatasaray’ın hangi zaafının üstüne gittiniz?
Ertuğrul Abi’nin ayrılmasından sonra koç olan Ömer Uğurata’nın yükselen grafiği vardı. Onların motivasyonu doğal olarak yüksekti. Fenerbahçe galibiyetinin tesadüfi olmadığını ispatlamak istiyorduk. Galatasaray’ın ismi de bizi motive etti. Alex Tyus’ın üzerine atak etmeyi planlamıştık ve 4 dakikada 3 faul aldı. Tyus kenara gidince de Gabriel çok rahatladı. Savunma kaynaklı skor bulmayı da konuşmuştuk. Fiziksel olarak iyi durumda olmamız nedeniyle burada da avantaj sağladık. Tabii Motum ve Macon’ın savunmasına da çok çalıştık. Özellikle Motum’u durdurmayı başardık. Coşkuyla takımız ama bu maçta öndeyken topa fazlaca bastık ve zararını gördük.

Ömer Utku Al’ın rolünü anlatır mısın?
Bizim takım için çok önemli oyuncu. Back up point guardımız gözüküyor ve en çok süre alanlar arasında. Ömer’e güvenerek, onunla da oynayabilecek çaylak guard aldık. Hem savunmada, hem hücumda çok katkı veriyor. Takımın ona inancı da yüksek ve elimizi çok rahatlatıyor. Yaşından çok olgun ve basketbol zekası çok yüksek.

Enes Berkay…?
Sakatlığı nedeniyle son maçlarda kullanmaya başladık. Takıma enerji getirdi. Onun gelişiyle rotasyonumuz da rahatladı.

Mert Celep’in geçen sezonki kadroya bakınca süresinin azalması normal ama performansı düştü.
Takım kaptanımız ve genel olarak memnunum. İnişleri çıkışları oluyor ama bizim için önemli oyuncu. İnişleri çıkışları var ama katkısının artacağından eminim.

Karvel Anderson için neler söylemek istersin…
Kafamıza çok uydu, özellikle asistan koçlarımız çok üzerinde durdu. Bütçeye göre iyi takım kurduk, Anderson da bunlardan biri ve beklentilerimizi karşıladı.

Matt Farreell’e inancın çok, iyi oynamadığında da sahada tutuyorsun.
Bir guardda olması gereken her şey var. Özgüven kazandıkça şutunu da toparlayacak. Sezon başında sakatlık geçirdiği için yeni toparlanıyor.

Neden kaliteli bir alt yapınız yok?
Bu konuyla ilgili bir atılım yaptık ama yeterli değil. Kulübün de altyapıya daha fazla ilgi göstereceğine inanıyorum. Tabii önce tesisleşmemiz lazım. Bununla ilgili Belediye Başkanımız Hasan Akgün’ün kafasında projeler var. Bu proje gerçekleşirse bambaşka iş olur, çok daha ciddi bir basketbol kulübü haline geliriz.

(06-12-2020)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler