Cumartesi, Nisan 20, 2024
spot_img

Yakup Sekizkök röportajı…

Anadolu Efes’te Ergin Ataman’ın başarılarının perde arkasında elbette ona yardımcı olan bir antrenör kadrosu vardı… Ve birinci asistanı; Yakup Sekizkök’ün yeri çok ayrıydı… Çünkü tam 12 yıl Ataman’la çalışmış, karar verici olmasa da karar vericiyi en fazla etkileyen isim olmuştu…

Şimdi Ataman ile Sekizkök’ün yolları yıllar sonra ayrıldı. Ataman, Panathinaikos’a giderken Sekizkök de Darüşşafaka’nın başına geçti…

Donanımlı ve beyefendi Sekizkök ile Daçka’da göreve yeni başladığı şu günlerde bir röportaj gerçekleştirdik. Sekizkök’e başarılar dilerken, söylemlerini de sizlere sunuyoruz…

 • Birbirine yakın tarihlerde Ataman vasıtasıyla Panathinaikos’tan asistan koçluk, Daçka’dan ise koçluk teklifi aldınız. Tercihinizi Daçka olarak yapmanızı belirleyen faktörleri anlatır mısınız?
  KENDİ BAŞIMA İLERLEMEK İSTEDİM
  Ergin hoca ile güzel zamanlarımız oldu ama artık kendi başıma ilerlemek istedim. Çok uzun zamandır bu konuda hedeflerim vardı, Efes’te çok başarılı dönem geçince yarım bırakmak istemedim ve bu nedenle erteledim. Ne zamandır bildiğim yolda kendim ilerlemek istiyordum ve o fırsat geldi. Teklifler arasında Darüşşafaka benim için çok önde geliyordu… Darüşşafaka’nın Türk basketbolundaki yeri, takımda Türk oyucuların rolü, altyapıya verdiği önem, okul-cemiyet-tesisin üçgeninin değeri, BCL’de oynuyor olması kararımı etkiledi ve belirleyici oldu.
 • Darüşşafaka’da koçluğa başlarken oyuncularla ilişkinizi karakteriniz mi belirleyecek, bu konudaki ilkeleriniz nelerdir?
  SADECE OYUNCUNUN İSTEDİĞİNİ SÖYLEMEK GÜVEN KAYBI YARATIR
  Benim mizacım var ve bu muhakkak oyuncularla ilişkide etkili olacak. Bugüne kadar statüm farklı olsa da oyuncularla samimi ve net ilişkiler kuramaya çalıştım. Her zaman gördüğümü söylemişimdir, hem basketbol, hem motivasyon olarak… Oyuncu mutlu olsun diye her koşulda pozitif olmak doğru değil. Oyuncuları gerektiğinde eleştirmez, sadece duymak istediklerini söylersem güven kaybı olur. Kafamdaki düşünceleri açık ve net paylaşmaktan yanayım.
 • İstediğiniz kadroyu kurabilirseniz Darüşşafaka’dan nasıl bir basketbol beklemeliyiz. Oyunun keyif vermesi için maç kazanmak dışında koçların sorumlu olduğunu düşünüyor musunuz?
  GENÇLERİN DE ROLÜ OLACAK
  Yeni bir kadro kuruyoruz, yabancı ve yerli oyuncularda büyük değişiklikler olacak. Yerli rotasyonuna BSL deneyimi olanları ve gençleri katacağız. Gençlerin de yeni düzende rol alabileceği bir kadro oluşturacağız. Savunmadaki sertliğimiz Daçka’nın ‘vazgeçmek yok’ sloganına uygun olacak. Hücumda da yaratıcı, hücum opsiyonumuzu artıracak kısalar ekleyerek skor potansiyeli yüksek takım kurmaya çalışıyoruz.
  TOPA YÖN VEREN 2-3 OYUNCU PLANLIYORUM
  Sahada çift guardlı, 2-3 topa yön veren oyuncu ile oynamayı düşünüyorum. Ergin hoca ile yola çıktığımız da bu sayı ‘1’ idi. Carlso Arroyo, Deron William, Jamon Gordon gibi…
  Efes’te Vasilije Micic ile Shane Larkin’i birlikte oynatmak için almamıştık. Farkı rolleri vardı ama ikisi yan yana verimli oynayınca düşüncemiz değişti. Hatta Krunola Simon ile aynı beşte üç yönlendirici oyuncu tercihimiz de bize çok katkı verdi. Darüşşafaka’da da kadro yapımız izin verirse iki-üç yön veren oyunculu, hücum opsiyonu fazla bir şablon düşünüyorum.
  10-11 KİŞİLİK ROTASYON
  Maç kazanmak tabii ki çok önemli, ama kazanırken bunu Türklere de rol vererek yapmaya çalışacağız. Rotasyonu 7-8 değil, 10-11 oyuncuya çekmeye çalışacağız. 11 oyuncunun da hücumda opsiyonları olacak. Hücumda rol verilen oyuncunun, savunma isteği de artıyor.
 • Darüşşafaka son yıllarda altyapılardan A takımda oynayabilecek yeterli oyuncu çıkaramadı. Bir ara çalıştığınız altyapı ile de ilgilenecek misiniz?
  GÖZÜM ALTYAPIYA DA KAYAR
  İster istemez altyapıdan gelen antrenör olarak aklım, gözüm altyapıya da kayar. Zaten masaya oturduğumuzda yöneticiler de altyapı ve takımdaki genç oyuncularla ilgimin nasıl olacağını sordu. BGL takımı bir-iki takviye ile TB2L’de oynayacak. A takım antrenör ekibi gençlerle de çalışacak, altyapı antrenörlerini destekleyecek. Yeri geldiğinde biz aşağı ineriz, yeri geldiğinde altyapı antrenörlerinden biz yardım isteriz. Bu tür konular Darüşşafaka’da hiç sorun olmaz.
  Yıldız takım ve altı için yönetim de yeni bir proje hazırlıyor. Amaç yetenekli, A takıma aday oyuncu sayısını artırmak, tabii ki eldekiler de yararlanacağız.
 • Darüşşafaka’nın Doğuş’la başlayan bir sertliği vardı, Doğuş olmayacağına göre Darüşşafaka’nın savunma sertliğinde azalma olacak mı?

DOĞUŞ’UN ROLÜNÜ BAŞKALARI ÜSTLENECEK
Her takımda simge, takımı ateşleyen, arkadaşlarının enerjisini yükselten, sertlik koyan, diğerlerini savunma performansını yukarı çeken oyuncular olmuştur. Bu görevi başka oyunculara yükleyeceğiz.

 • Ergin Ataman’la 12 yıl birlikte çalıştınız. Ataman’la çalışmak nasıldı?

ATAMAN’LA ÇALIŞMAK BENİM İÇİN KOLAYDI
Ergin hoca ile çalışmak benim için çok kolaydı. Ne istediğini çok iyi bilen, tecrübeli, kendine ve ekibine güveni olan bir antrenör.

FİKİRLERİMİZİN HER ZAMAN UYUŞMAMASI İLE BERABERLİĞİMİZ UZADI

Her zaman fikirlerimiz uyuşmadı tabii. Hem oyuncu değerlendirmede, hem oyunun taktik tarafında farklı görüşlerimiz olmuştur. Hatta birbiri ile örtüşmeyen fikirler daha fazla bile olabilir. Belki de bu nedenle beraberliğimiz uzun sürdü. Oyunculara her zaman komplike olmayan, bizi hedefe götürecek planlar sunduk. Bu hazırlıkları yaparken amacımız takıma çok fazla detay verip kendi bilgimizi ispatlamak değil, oyuncuları aynı sayfada tutarak maçı kazanmamızı sağlayacak yeterli bilgiyi vermek oldu. Bunu sağlayan da Ergin hocanın sisteme ve bize olan güvenidir.

(27-06-2023)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler

izmir travesti
travesti izmir