Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img

Erdem Can: Antrenörlük iş değil, hayatımın parçası

Anadolu Efes’in yeni koçu Erdem Can, kulübün resmi Youtube kanalı Anadolu Efes Stüdyo’da, Anadolu Efes’in sesi Mustafa Özben’in sunumuyla yayınlanan röportajda açıklamalarda bulundu. 

* Anadolu Efes, Türkiye’de çok önemli bir marka. Anadolu Efes taraftarlıktan bağımsız bir şekilde elde ettiği başarılarla herkesi aynı noktada buluşturmuş bir marka. Dolayısıyla böyle bir markanın temsilcisi olarak başlayabilmek çok önemli bir motivasyon ve heyecan. Her zaman başarılı olmuş bir takımda da her zaman daha iyisini hedeflemek olmazsa olmazlardan biri.

* Benim hayatımda antrenörlük bir iş olmaktan çok hayatımın bir parçası. Antrenörlük ve basketbol çok canlı bir meslek. Çünkü ana faktör insan. İnsanın ana faktör olduğu bir unsurda sizin belli sınıflandırmalarla ilerlemeniz, yaptığınız işi tanımlamanız çok doğru değil. İnsan doğasıyla doğru orantılı bir yapı basketbol.

* Biz antrenörler için oyuncularla empati kurmak, onların duygu durumunu algılayabilmek önemli bir unsur. Empati için de belli bir ilişki düzeyinde olmanız lazım ki değer unsurlarını anlayıp ona göre kurgulamanız lazım. Bir takımın kaybetmeye karşı vereceği reaksiyonu ve kazanma ile elde edeceği motivasyonu doğru değerlendirebilmek için oyuncularınızla doğru iletişimde olmanız lazım, iletişim en önemli unsur.

* İletişimin iyi olabilmesi için de güven duyusu devreye giriyor. Birbirine güven duymayan iki insanın doğru iletişim kurması imkansız. Dolayısıyla güven çok önemli bir unsur.

İlk kez taraftarın karşısına çıkan Erdem Can özel yaşamı hakkında da pek çok bilgi verdi. Kahvesiz bir gün hayal edemediğini belirten başarılı Başantrenör, “Michael Jordan mı LeBron James mi” sorusunda ise tercihini “Benzersiz biri” dediği Michael Jordan’dan yana kullandı. Erdem Can, kendi “en”lerini ise şöyle sıraladı:

En sevdiği üç kitap: Orhan Pamuk- Kafamda Tuhaflık, Paulo Coelho-Simyacı, Zülfü Livaneli – Serenad.

En sevdiği üç şarkı: Duman – Aman Aman, Neşet Ertaş – Neredesin Sen, Aerosmith – Pink. En sevdiği üç film: Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Esaretin Bedeli, Yol.

EuroLeague tarihinin en iyi 5’i: Juan Carlos Navarro – Vassilis Spanoulis – Dimitris Diamantidis – Gigi Datome – Nikola Pekovic 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler