Pazartesi, Şubat 26, 2024
spot_img

Ankara Bir Zamanlar Altyapının Kalesiydi

Ankara yıllar önce erkek basketbol altyapılarında İstanbul’un en büyük rakibi idi. Hatta TED Ankara Kolejliler uzun yıllar Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde Türkiye Şampiyonluklarına ambargo koymuştu.

Altyapı milli takımlarında çok sayıda Ankaralı oyuncu ve koç yer alırdı.

Gün itibariyle ise Ankara’da altyapılar göstermelik olmaktan ileri gidememekte, Türkiye Şampiyolarında kürsünün yanına bile yakaşamamaktadır.

Bir başka yazıda bunun nedenleri üzerinde duracağız.

İşte Ankara altyapısının acıklı durumu…

BGL
Bugüne kadar hiçbir Ankara takımı son 4 arasına kalamadı. Bu sezon Türk Telekom 2 maç kazandı, TED Ankara Kolejliler ise sezonu 0-8 ile kapattı.

U18 (Gençler)
1985-86’da Hortaş Yenişehir’tan sonra hiçbir Ankara takımı şampiyonluk kazanamadı.
2012-13’te Maliye Milli Piyango’nun üçüncüşülünden sonra hiçbir Ankara takımı kürsüye çıkamadı.
Bu kategoride TED Ankara Kolejliler’in geçmiş yıllardan 6 şampiyonluk, 3 ikincilik, 2 ikinciliği var.

U16 (Yıldızlar)
Ankara son olarak TED Ankara Kolejliler’in 2016-17’de kazandığı ikincilikle kürsüye çıktı.
Ankara’nın son şampiyonluğu ise Türk Telekom’un kulübün ismi Ankara PTT iken 1993-94’te geldi.
Ankara’nın Yıldızlar’daki en başarılı takımı TED Kolejliler geçmişte 4 birincilik, 3 ikincilik, 2 ikincilik kazanmıştı.

U14 (Küçükler)
Ankara son olarak 2014-15’te TED Kolejliler ile kürsüye üçüncü olarak çıkmıştı. 1989-90’da TED’den sonra hiçbir Ankara takımı şampiyon olamadı.
Gençlerde ve Yıldızlar’da olduğu gibi Küçüklerde de en başarılı Başkent takımı TED Ankara Kolejliler: 2 birincilik, 1 ikincilik, 2 üçüncülük.

4 YORUMLAR

 1. Çünkü Ankara bürokrasi şehri. Takımların arkasında sponsor yok, bir ikisinde kamu var, onlarda da malum talepler sonucu oluşturulan takım kadroları var. Ankara da artık İstanbul dan yönetiliyor. Ankara da ki veliler büyük çoğunlukla Kamu dan ve çocuklarının akademik ilerlemelerini , basketbolu hoby olarak yapmalarını istiyorlar. Derslerden kalabilen 2-3 antrenmanlarla beklediğimiz başarılar gelmez. Daha düzenli antrenman yapan takımlarımız için de il içindeki derece ile spor okulu reklamları için yeterli görmekteyiz. Antrenör kısmında ise söylemeye gerek yok, teyzeoğlu veya hamili kart sahibi olmak gerekiyor Milli takımlara girebilmek için.
  İnanın her yıl Ankara eksiye gidiyor ve bu uzun sürede değişmeyecek. 1.Küme Maçlarını izleyin sebebini anlarsınız. Türkiye Şampiyonalarına her kategoriden direkt 3 takımla katılırken Ankara 1.si Bölge ye katılıyor.
  İnanın bunlar iyi günlerimiz.

 2. Bunla alakalı öyle bir makale yazarım ki insan içine çıkamaz duruma gelir Ankara basketbolunda alt yapı ile ilgilenenler. Neler yaşandı ankara alt yapısında bence onu konuşalım. Telekom’un Ted kolejinin sırtına yüklenmiş bir başkent olabilir mi? Türk Telekom Bgl ve Ted Bgl bu sene İstanbul’da özel lige katılsa zor maç kazanırdı ancak bunlar tedin Telekom’un sorunu değil yalnızca. Ankara’yı spor okulu cennetine çevirenler alt yapının ticaret merkezine çevirenler utansın. Ankara’nın medârı iftiharı ted koleji alt yapı oyuncularından aidat alıyor. Oyuncularından aidat almayan alt yapı takımı kalmadı neredeyse (aman Türk Telekom yöneticilerinin kulağına gitmesin) Önce Ankara basketbolu nasıl buraya geldi onu konuşalım sonra çözüm basit. Gelin anlatayım sorunu da çözümü de. Ama kimsenin işine gelmez. Hatta bazı abilerimiz hemen röportaj verir basketbol okullarıyla alakalı. İl temsilciliği diye bir görev var. Biri anlatsın il temsilcisi Ankara basketbolu için ne yapıyor? Fikstür yayınla, hakem ataması yap, asarım keserim de, Ankara basketbolu için proje üretmek yok, plan yok, program yok. Veririm disiplin kuruluna diye tehdit etsinler sadece. Kim sizi il temsilcisi yaptı neden yaptı? Anlatayım mı? Aman aman, dsiden ihale alsanız yeter. Yüreksiz insanlarla olmaz. Yüreği yeten alt yapı için çalışır yetmeyen cebini doldurmak için çalışır.

 3. SEVGİLİ NECİP,
  GÜZEL YAZMIŞSIN. ESKİYE DÖNMEK İÇİN NE GEREKİYOR? ELİMİZİ TAŞIN ALTINA NASIL SOKARIZ? ARKADAŞIN BAZI ÖNERİLERİ VARMIŞ AMA NEDENSE İSMİNİ VERMEDİĞİNE GÖRE BİRAZ ÇEKİNİYOR.
  ELİNDE HERKESE ULAŞABiLECEĞİ BİR ARAÇ VAR. AÇ MİLLETE, İÇLERİNİ DÖKSÜNLER. İSİMLERİNİ SAKLASALARDA BEİS YOK.
  HAYDİ GÖREVE NECİP KAPANLI.

 4. Torunum bir basketbol spor okulunda.
  Altyapı antrenörleri(kendilerine öyle diyorlar) çalıştırıp güya eğitim veriyor.
  Basketbola başlangıç nasıl olmalı diye şöyle bir düşünün.
  Bütün ilişki top ile.
  Tutma, arkadaşına atma,sektirme,sektirerek mesafe katetme ve en cazip tarafı da potaya topu atıp çemberden geçirme.
  Bunları gerçekleştirmenin temel kuralı da,çocuk topu vücudunun bir parçası gibi kullanmasıyla olur
  Altyapı çalışmasının ana konuları bunlar olması gerekirken zamane antrenörlerimiz bunların hiç birini gerçekleştirmeden örme yaptırmaya kalkıyor.topu tutamayan,arkadaşına düzgün aktaramayan çocuğa örme idmanı.
  Teknik öğretmeden taktik öğretmenin meyveleri malesef çürük oluyor.
  Biz 68 kuşağı basketbolcuların antrenmanlarını hatırladıkca kahrolmamak elde değil.top tutmaktan aciz çocuğa bacak arası drıpling öğretmek basketbol cinayetidir.
  Malesef Antrenörler her şeyi maçı kazanma üzerine antrenman yaptırıyor.Basketbolu öğretme üzerine antrenman ve eğitim yaptırmıyor.
  Bu konuda Basketbol il temsilciliğinin öncülük ederek Altyapı antrenörlerine sağlıklı eğitim verdirecek ortamı hazırlaması şart.
  Bu işin duayeni antrenörlerin de elini taşın altına sokmasıyla tüm altyapı çalışmalarını belirli bir sistemde yapılması sağlanmalıdır.
  Önce basketbol öğretilecek
  Sonra basketbolcu yetiştirilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

15,872TakipçilerTakip Et
36,695TakipçilerTakip Et
65,321AboneAbone Ol

REKLAMLAR

popüler